Lifestyle

10 spôsobov ako sa efektívne odvodniť a schudnúť

Zbavte sa nadbytočných kíl za pár dní

Ľudské telo obsahuje približne 60 % vody, ktorá hrá kľúčovú úlohu vo všetkých aspektoch života.

Kedy je táto hladina vody v tele v norme a kedy ide o zadržiavanie, ktoré je už za hranou a spôsobuje nepríjemnosti?

Pocítite to veľmi jednoducho, okrem priberania na váhe patrí k najčastejším syndrómom aj nadúvanie, opuchy na členkoch a ďalších častiach nôh.

Tipy ako sa prebytočnej vody zbaviť

1. Pite viac vody

Možno si myslíte, že ak telu dodáte viac vody, situáciu to iba zhorší. Opak je však pravdou.

Vaše telo totiž zadržiava všetku vodu, ktorú má, ak je dehydrované. Uistite sa, že pijete dostatok vody, najmä ak jete slané alebo sladké jedlá.

Pomôže obmedziť čaj, kávu a alkohol, ktoré vás môžu dehydratovať.

Brusnicová šťava má naopak mierny diuretický účinok a môže pomôcť vyplaviť prebytočnú vodu.

2. Jedzte potraviny vhodné na hydratáciu

Výber tých správnych potravín je kľúčový a zároveň bezpečný a zdravý spôsob, ako sa zbaviť prebytočnej vody a hmotnosti.

Tieto potraviny zahŕňajú ovocie a zeleninu ako:

• Melón
  • Karfiol
  • Uhorka
  • Grapefruit
  • Pomaranče
  • Broskyne
  • Jahody
  • Červený melón
  • Cuketa

3. Pravidelne cvičte

Fyzická aktivita je kľúčom k „chudnutiu vody“.

Nielenže sa pri nej potíte, ale budete sa musieť aj rehydratovať.

Pohyb tiež môže pomôcť znížiť nadúvanie a opuchy.

Po cvičení si doprajte saunu, ktorá pomáha zvýšiť stratu potu a vody.

4. Zlepšite svoj spánok

Kvalitný spánok je vo všeobecnosti nevyhnutný pre celkové zdravie.

Všeobecne je odporúčané, aby dospelí ľudia spali sedem až deväť hodín za noc.

5. Obmedzte slané a sladké jedlá

Slané a sladké jedlá spôsobujú, že vaše telo zadržiava viac vody ako zvyčajne.

Skúste obmedziť potraviny s vysokým obsahom sodíka, ako je slanina, sušienky, šišky alebo šunka.

Soľ, konzervačná látka v mnohých spracovaných a reštauračných potravinách, tvorí zhruba 70 % vášho príjmu sodíka.

Ďalším rizikom je práve cukor.

Nahraďte sladké nápoje vodou s citrónom, bylinkami či kúskami ovocia.

Snažte sa čo najviac variť a vyhýbať sa reštauráciám, budete tak mať pod kontrolou obsah svojho taniera.

Pri varení sa snažte jedlo variť z čerstvých surovín a vyhýbajte sa konzervovaným, či baleným potravinám.

6. Znížte príjem sacharidov

Vaše telo ukladá prebytočné sacharidy, ktoré nevyužije okamžite, vo forme glykogénu, ktorý obsahuje tri gramy vody.

Skúste vymeniť chlieb a cestoviny za mäso, zeleninu, ryby alebo hydinu, aby ste znížili príjem sacharidov.

7. Zvýšte príjem draslíka

Draslík je dôležitý elektrolyt, ktorý sa podieľa na regulácii rovnováhy tekutín.

Pomáha pôsobiť proti účinkom sodíka zvýšením vylučovania a tvorby moču.

To pomáha zabrániť zadržiavaniu vody a hromadeniu tekutín.

Medzi potraviny bohaté na draslík patria:

• zemiaky
  • marhule
  • špenát
  • paradajky
  • šošovica
  • hydina
  • morské plody
  • mliečne výrobky

8. Znížte úroveň stresu

Nadbytok kortizolu, stresového hormónu, môže zvýšiť hmotnosť vody v tele.

Hladiny kortizolu priamo korelujú s hladinami antidiuretického hormónu (ADH).

ADH komunikuje s vašimi obličkami a kontroluje množstvo vody vo vašom tele.

9. Doplňte elektrolyty

Elektrolyty, ako je horčík a spomenutý draslík, pomáhajú regulovať množstvo vody, ktoré vaše telo ukladá.

V dôsledku toho môžete pribrať na váhe vody, ak sú hladiny elektrolytov v nerovnováhe.

Voda neobsahuje elektrolyty, preto siahnite po doplnkoch výživy alebo športových nápojoch, aby ste ich doplnili.

10. Vyskúšajte doplnky z púpavy

Púpava, tiež známa ako Taraxacum officinale, je bylina používaná v alternatívnej medicíne na pomoc pri liečbe zadržiavania vody.

Niektorí kulturisti ju používajú na zbavenie sa vody na estetické účely alebo na splnenie hmotnostnej kategórie.

Môžete vyskúšať doplnky z púpavy no pokojne vyskúšajte aj čaje, ktoré si môžete pripraviť z vami natrhaných časti púpavy.

Púpava ma tú výhodu, že kvitne dlhý čas a jej kvety sú veľmi vhodné na dosiahnutie týchto, aj ďalších zdravotných benefitov.