Fascinácia
21 mimoriadnych faktov o Zemi za 4 minúty
Vedeli ste, že Zem spomaľuje svoju rotáciu, dôsledkom čoho bude mať raz deň 25 hodín?
Vydané 27. marca 2024 / Autor Redakcia UnitedLife / Obsahuje tieto témy: Technológie, Veda, Veda a technika, Vesmír, Zaujímavosti, Zem
Zamysleli ste sa niekedy nad planétou, na ktorej žijeme? Zemou? Nad tým, aká je vlastne veľká a alebo koľko váži? Alebo či sú zatmenia Slnka aj na iných planétach? Alebo prečo máme prestupný rok?
Pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové, sme pripravili 21 zaujímavých faktov o našej fantastickej planéte.
- Zem podľa odhadov váži takmer 6 septiliónov kilogramov, a to číslo vyzerá mimoriadne: 5 974 000 000 000 000 000 000 000 kilogramov. Pre zaujímavosť, to je asi tak 55 triliónov modrých veľrýb, najťažších zvierat na planéte.
- Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, dokončenie jednej rotácie Zemi netrvá presne 24 hodín, ale 23 hodín, 56 minút a 4 sekundy – astronómovia to nazývajú hviezdny alebo siderický deň.
- Rok na Zemi nemá presne 365 dní, 365,2564 dňa. Každý rok sa teda nazbiera o 0,2564 dňa viac, čo je dôvod, prečo sa raz za štyri roky pridáva jeden deň k februáru – takýto rok nazývame prestupný.
- Rotácia Zeme sa postupne spomaľuje. Spomaľuje sa však tak pomaly (približne 17 milisekúnd za sto rokov), že potrvá asi 140 miliónov rokov, kým deň na Zemi potrvá 25 hodín.
- Zaujímalo vás niekedy, prečo ľudia nazývajú Zem modrou planétou? Je to preto, že 70% zemského povrchu je pokrytých vodou a z jedného pohľadu na Tichý oceán dokonca vyzerá, že ju tvorí voda prakticky celú:
- Zo 70% vody pokrývajúcej Zem sú iba 3% pitnej, ďalších 97% je slaná nepitná voda.
- Z celkovo 3% pitnej vody na Zemi je sa viac ako 2% nachádza v ľadových vrstvách a ľadovcoch a v jazerách a riekach je to menej ako jedno percento.
- Zem je vďaka svojmu vodnému povrchu výborným vesmírnym zrkadlom a je ju preto vidieť do obrovských vzdialeností presahujúcich viditeľnosť ostatných planét.
- Zem sa skladá z 3 rôznych vrstiev: Kôra, plášť a jadro. A každá z týchto troch rôznych vrstiev je zložená z rôznych prvkov.
- Chemické zloženie zemskej kôry a pomer hmotností jednotlivých prvkov sa líšia v závislosti od toho, či sa jedná o kontinentálnu alebo oceánsku kôru. Spriemerovane však vychádza, že až 46% z jej celkovej hmotnosti je tvorených kyslíkom, z 27,8% kremíkom, 8,1% hliníkom, 5,0% železom, 3,6% vápnikom
- Vonkajšia vrstva jadra Zeme je považovaná za kvapalnú, zatiaľ čo vnútorná vrstva jadra je považovaná za pevnú látku horúcu ako Slnko!
- Zem je jedinou planétou v našej slnečnej sústave, ktorá nie je pomenovaná ani po gréckom ani po rímskom bohu. Názov Zem pochádza z kombinácie starej angličtiny a germánčiny a je odvodený od výrazov „eor (th) e“ a „ertha“, čo znamená „zem“.
- Zem je jedinou planétou v našej slnečnej sústave, ktorá má vodu vo všetkých troch svojich formách (kvapalina, pevné skupenstvo a plyn).
- Až jedna tretina povrchu Zeme je čiastočne alebo úplne pustá.
- Zem je zasiahnutá bleskom 100-krát za sekundu – to je 8,6 milióna -krát za deň!
- Zem je jediným miestom v našej slnečnej sústave, kde môže dôjsť k zatmeniu Slnka – to preto, že ho zakrýva Mesiac, ktorý je zhodou okolností tak veľký a vzdialený od Slnka a Zeme, že sa ich disky dokonale prekrývajú.
- Kráľovná Spojeného kráľovstva je zákonným vlastníkom jednej šestiny zemského povrchu!
- Zem v skutočnosti nemá guľatý tvar – je geoidná. Je to preto, že zaoblený tvar má mierne vydutie smerom k rovníku, čo je spôsobené rotáciou Zeme. Ak ste ale na internete videli tento slávny obrázok, vedzte, že to nie je skutočný tvar Zeme, ale iba vizuálna interpretácia rozdielov v gravitácii zverejnená v rámci projektu GRACE od NASA:
- Aj keď život (ako ho poznáme) existuje na Zemi iba 150 – 200 miliónov rokov, predpokladá sa, že samotná Zem je stará asi 4,5 miliardy rokov.
- Zem je naklonená na zhruba na 66 stupňov, čo je dôvod, prečo máme ročné obdobia. Pri časti obehu okolo Slnka je k nemu viac naklonená jedna strana, pri inej časti obehu zasa iná strana.
- Priemer Zeme je 12 742 kilometrov. Je to však iba priemerné číslo, pretože zatiaľ čo na niektorých miestach na planéte sú oceánske dná, na iných hory. Pre zaujímavosť, priemerný priemer Marsu je 6 779 km a Mesiaca 3 474 km.
Google, Apple a Meta môžu čeliť vysokým pokutám kvôli nedodržaniu nariadení Európskej komisie