Ekologické Vianoce
5 tipov ako na ekologické Vianoce
Aké majú byť Vianoce? Asi sa zhodneme na tom, že šťastné, pokojné, pohodové a bezpochyby štedré. Zvykli sme si, že na Vianoce nesmie nič chýbať a máme veľa všetkého. Veľa jedla, ktoré nezvládame zjesť, veľa koláčov, ktoré nám už po pár dňoch akosi nejdú na chuť. A samozrejme darčekov. Deťom kupujeme darčeky, aby boli pre… Prečítať celé
Aké majú byť Vianoce? Asi sa zhodneme na tom, že šťastné, pokojné, pohodové a bezpochyby štedré. Zvykli sme si, že na Vianoce nesmie nič chýbať a máme veľa všetkého. Veľa jedla, ktoré nezvládame zjesť, veľa koláčov, ktoré nám už po pár dňoch akosi nejdú na chuť. A samozrejme darčekov.
Deťom kupujeme darčeky, aby boli pre nich Vianoce čarovné. Zabúdame, že nakoniec sa aj tak hrajú len s jedným a metre baliaceho papiera spolu s našou snahou zhoria v krbe. Ťažko povedať, či nás výklady obchodov, reklamy a všetok ten komerčný predvianočný hluk presvedčili, že pravá vianočná pohoda a čaro by nebolo, keby sme počet darčekov pod stromčekom obmedzili.
Máme strach, že ak by sme nenakúpili toho toľko, prišli by sme o Vianoce? Alebo odmietame pripustiť možnosť, že práve náš čas, kedy sa naplno venujeme deťom, kedy nie sme zaneprázdnení, kedy si dovolíme oddychovať, vytvára tú sviatočnú pohodu?
Na bohatých Vianociach by nebolo nič zlé, keby sme neprodukovali odpad, ktorý skončí na skládkach. Odpad, ktorý sa nevyparí, naopak ničí našu planétu. Ak robíme niečo málo pre našu zem každý deň, prečo nespraviť niečo málo aj počas Vianoc? Zozbierali sme päť tipov ako Vianočné sviatky tento rok osláviť udržateľným spôsobom.
1. Výber stromčeka
Ozdobený stromček je tradíciou u väčšiny slovenských rodín. Bez neho si pravé Vianoce predstaviť ani nevieme. Aký je lepší, živý či umelý? Hoci na túto tému odborníci viedli siahodlhé debaty, podľa štúdie Carbon Trust, ktorá merala uhlíkovú stopu likvidácie, vyhráva živý. Umelý by sa oplatil len v prípade, že by sme ho používali dlhšie než desať rokov.
Najideálnejšie je, ak živý stromček po použití skompostujeme, spálime alebo zasadíme. Teda nevyhadzujeme na skládku. Podľa vedcov tak znížime jeho uhlíkovú stopu o osemdesiat percent. Napriek tomu existujú ešte lepšie alternatívy, napríklad prenajatý stromček.
Hoci je na Slovensku trend prenajímania stromčekov ešte v plienkach, určite sa oplatí zvážiť aj túto možnosť. Živý stromček vám pred Vianocami dovezú a po Vianociach si ho odvezú naspäť. O rok neskôr si môžete požičať ten istý. Odporúčame skontrolovať, či ide o lokálne pestovanie bez pesticídov.
Ak máte radi netradičné dekorácie, stromček kupovať nemusíte. Ozdobte si rastlinu, ktorú pestujete doma v kvetináči, napríklad väčšiu palmu alebo fikus. Hitom posledných rokov sú aj drevené dekorácie moderných stromčekov v minimalistickom štýle. Tento variant nie je pre každého, no možno si ho práve vaša rodina obľúbi.
2. Zdobenie stromčeka
Kupujete aj vy rok čo rok nové ozdoby len, aby aby ste sa mohli pochváliť jedinečným stromčekom? Každý rok sa ho snažíte zladiť do inej farby? Možno je najvyšší čas svoje návyky prehodnotiť. Skúste vyzdobiť stromček prírodnými materiálmi. Na stužky navešajte ozdobené medovníčky, oriešky, škoricu, šišky, drevené ozdoby a vyzdobte nimi stromček. Ak už ozdoby kupujete, používajte ich opakovane viacero rokov po sebe.
3.Nákup darčekov
Pri kúpe vianočných darčekov často buď nemáme mieru, alebo kúpime niečo len pre to, aby sme druhého obdarovali. Namiesto toho, aby darček dotyčného potešil, pôjde si ho po Vianociach v lepšom prípade do obchodu zameniť, v tom horšom skončí zapadnutý prachom niekde na povale.
Odporúčame dohodnúť sa, aby každý člen rodiny dostal iba jeden hodnotný, vysnívaný darček. Ak máte mladšie deti, môžete sa s celou rodinou dohodnúť, že sa im spoločne zložíte na tri väčšie darčeky. Ak sú už deti väčšie a neveria na Ježiška, vymyslite si kreatívny spôsob obdarovávania. Napríklad si na začiatku adventu každý vylosuje člena rodiny, ktorého na Vianoce obdaruje alebo sa dohodnite, že tento rok darčeky vyrobíte sami.
Pri kúpe darčekov myslite na kvalitu a využiteľnosť, snažte sa nakupovať lokálne produkty. Z ekologického hľadiska sú lepšie poukážky na zážitok, služby alebo kreatívne kurzy.
4. Balenie darčekov
Baliaci papier síce dodáva darčekom rúško tajomstva, no niektoré tipy papiera nemožno recyklovať. Môžu za to rôzne trblietky, či ozdoby z plastu. Ak chceme silou mocou mať darčeky zabalené v baliacom papieri, vyberme si recyklovateľné varianty alebo hnedý recyklovaný papier.
Ešte lepšou, jednoduchou a rýchlou náhradou je darčeková taška, ktorú môžeme opakovane použiť. Odložíme a použijeme ju aj ďalší rok. Ak chceme ísť ešte ďalej, zabaliť darčeky môžeme s trochou kreativity takmer do všetkého, čo nájdeme doma. Do starých škatúľ z topánok, ktoré môžeme nafarbiť, sklenených nádob alebo do látky.
5. Nákup potravín na štedrovečerný stôl
Každé Vianoce ten istý príbeh. Supermarkety praskajú vo švíkoch, ľudia sa predbiehajú v plnení vozíkov a zároveň stresujú, aby niečo nezabudli kúpiť. Ako sa touto predvianočnou honbou za potravinami vyhnúť a ako jedlom zbytočne neplytvať?
Najdôležitejšia vec je jednoducho nakupovať menej. Pred návštevou obchodu si spíšte nákupný zoznam a nenakupujte impulzívne. Kupujte len to, čo skutočne potrebujete a nepodliehajte panike. Vyberajte si lokálne obchody, tržnice, malých farmárov a ideálne bezobalové obchody. Myslite na to, akú dlhú má za sebou cesto jedlo, ktoré sa dostane na váš sviatočný stôl. Nezabudni si zobrať z domu vlastné tašky a obaly na ovocie.