1.časť

6 najhľadanejších netvorov nacistického Nemecka

Po tom, čo spojenecké sily porazili Nemecko v druhej svetovej vojne, sa Európe stala rizikovým miestom pre všetkých nacistov. Tisíce nacistických dôstojníkov, vysokopostavených členov strany a kolaborantov utiekli cez Atlantik a našli útočisko v Južnej Amerike, najmä v Argentíne, Čile a Brazílii. Argentína už bola domovom státisícov nemeckých prisťahovalcov a počas vojny udržiavala blízke vzťahy s… Prečítať celé
Vydané 26. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Po tom, čo spojenecké sily porazili Nemecko v druhej svetovej vojne, sa Európe stala rizikovým miestom pre všetkých nacistov. Tisíce nacistických dôstojníkov, vysokopostavených členov strany a kolaborantov utiekli cez Atlantik a našli útočisko v Južnej Amerike, najmä v Argentíne, Čile a Brazílii.

Argentína už bola domovom státisícov nemeckých prisťahovalcov a počas vojny udržiavala blízke vzťahy s Nemeckom. Po roku 1945 argentínsky prezident Juan Perón, ktorý sám uznával fašistické ideológie, najal spravodajských dôstojníkov a diplomatov, aby pomohli mnohým v Tretej ríši vytvoriť „krysie línie“ alebo únikové cesty cez španielske a talianske prístavy.

Pomoc poskoval aj Vatikán, ktorý v snahe pomôcť katolíckym vojnovým utečencom napomáhal aj úteku nacistom – niekedy vedome, niekedy nie.

Nižšie sa pozrieme na jednotlivých nacistov, ktorí unikali spravodlivosti v Južnej Amerike.

Adolf Eichmann. Zdroj: history.hnonline.sk

1. Adolf Eichmann

 

ČÍM SA „PRESLÁVIL“

Eichmann, „najhľadanejší nacista sveta“, bol architektom Hitlerovho „konečného riešenia“ na vyhladenie Židov z Európy. S démonickou dôkladnosťou pripravil tábory smrti, do ktorých bolo prepravených šesť miliónov Židov z celej Európy, a drvivá väčšina z nich tam aj zahynula. Eichmann organizoval identifikáciu, zhromažďovanie a transport európskych Židov do Osvienčimu, Treblinky a ďalších táborov smrti v Nemcami okupovanom Poľsku.

Židovskí preživší pózujú v kasárňach v čerstvo oslobodenom koncentračnom tábore Ampfing, podtábore Dachau. Zdroj: collections.ushmm.org

JEHO CESTA DO JUŽNEJ AMERIKY

Po skončení druhej svetovej vojny sa Eichmann ukryl v Rakúsku. S pomocou františkánskeho mnícha v talianskom Janove získal argentínske vízum a podpísal žiadosť o sfalšovaný pas Červeného kríža. V roku 1950 nastúpil na parník do Buenos Aires pod prezývkou Ricardo Klement. Eichmann žil s manželkou a štyrmi deťmi na predmestí Buenos Aires strednej triedy a pracoval v automobilke Mercedes-Benz.

 

AKO HO DOSTALI PRED SPRAVODLIVOSŤ

Lov na Adolfa Eichmanna sa stal v dejinách ľudstva tým najslávnejším lovom na bývalého vysoko postaveného nacistu, ktorý sa skončil úspešne.

Agenti Izraelského Mossadu zajali a uniesli Eichmanna pri operácii 11. mája 1960.

V Izraeli stál Eichmann pred súdom ako vojnový zločinec zodpovedný za deportácie Židov do koncentračných táborov. Po štvormesačnom procese v Jeruzaleme ho uznali vinným a dostal jediný rozsudok smrti, aký kedy izraelský súd vydal. Bol uznaný vinným zo zločinov proti ľudskosti a 31. mája 1962 bol obesený.

Josef Mengele. Zdroj: mult-kor.hu

2. Josef Mengele

 

ČÍM SA „PRESLÁVIL“

Doktor prezývaný „Anjel smrti“ robil strašidelné experimenty medzi väzňami v tábore smrti v Osvienčime. Dôstojník SS Mengele bol na začiatku druhej svetovej vojny poslaný na východný front, aby odrazil Sovietov, a za svoju statočnosť a službu dostal Železný kríž.

Po zranení a vyhlásení za neschopného aktívnej služby bol pridelený do tábora smrti v Osvienčime. Tam použil väzňov – najmä dvojčatá, tehotné ženy a invalidov – ako ľudských pokusných králikov. Mengele svojimi lekárskymi experimentmi dokonca mučil a zabíjal deti. Väčšina detí, ktoré vybrali na jeho experimenty, boli Rómovia. Väzňov, ktorí experimenty prežili, často onedlho zavraždili kvôli pitve.

Neskôr Auschwitz opustil  a krátko pôsobil v koncentračnom tábore Gross-Rosen, kde na zajatých sovietskych vojakoch uskutočňoval pokusy s bakteriologickými zbraňami. Snažil sa vyvinúť vakcínu proti chorobám, ako bol napr. škvrnitý týfus.

Subjekty experimentu Josefa Mengeleho. Zdroj: researchgate.net

JEHO CESTA DO JUŽNEJ AMERIKY

Po druhej svetovej vojne strávil Mengele viac ako tri roky v úkryte v Nemecku. V roku 1949 s pomocou člena katolíckeho duchovenstva „Anjel smrti“ utiekol cez Taliansko do Argentíny, kde vlastnil obchod s mechanickými zariadeniami a v roku 1958 sa znovu oženil pod vlastným menom v Uruguaji. Lekár žil na rôznych predmestiach Buenos Aires, ale potom, čo počul o Eichmannovom zajatí, odišiel z krajiny, najprv bol v Paraguaji, potom v Brazílii.

 

AKO UNIKAL SPRAVODLIVOSTI

Západné Nemecko poslalo žiadosť o vydanie do Argentíny, čo sa zdráhalo, a tvrdilo, že preskúmanie je nevyhnutné, pretože zločiny lekára boli „politické“. Lovci nacistov ho prenasledovali celé desaťročia, no Mengele sa napokon v roku 1979 utopil pri brazílskom pobreží, porazený mŕtvicou. Keďže v Brazílii operoval pod falošným menom, jeho smrť nebola overená, kým jeho pozostatky neboli v roku 1985 forenzne testované.

Walter Rauff. Zdroj: aventurasnahistoria.uol.com.br

3. Walter Rauff

 

ČÍM SA „PRESLÁVIL“

Plukovník SS Rauff sa podieľal na výstavbe a realizácii mobilných plynových komôr zodpovedných za zabitie odhadom 100 000 ľudí počas druhej svetovej vojny. Dohliadal na úpravy nákladných áut, ktoré odvádzali ich výfukové plyny do vzduchotesných komôr v zadnej časti vozidiel, ktoré mohli odviezť až 60 ľudí. Nákladné autá boli odvezené na pohrebiská a počas cesty boli obete otrávené a zadusené oxidom uhoľnatým. Neskôr Rauff dohliadal na operácie gestapa v severozápadnom Taliansku. Tam, podobne ako predtým v Tunisku, získal „povesť absolútnej bezohľadnosti“, neslávne známy tým, že bez rozdielu popravoval Židov aj miestnych partizánov. Koncom roka 1942 pokúsil zariadiť vyhladzovanie Židov v Egypte.

 

JEHO CESTA DO JUŽNEJ AMERIKY

Spojenecké jednotky zatkli Rauffa na konci vojny. Utiekol z amerického zajateckého tábora a ukryl sa v talianskych kláštoroch. Po tom, čo v roku 1948 slúžil ako vojenský poradca prezidenta Sýrie, utiekol späť do Talianska a v roku 1949 utiekol do Ekvádoru a potom sa usadil v Čile, kde žil pod vlastným menom.

 

AKO UNIKAL SPRAVODLIVOSTI

Nikdy nebol zajatý, Rauff pracoval ako manažér konzervárne kráľovských krabov a v rokoch 1958 až 1962 špehoval pre Západné Nemecko. Jeho miesto pobytu sa dozvedelo potom, čo poslal list so žiadosťou o zaslanie jeho nemeckého námorného dôchodku na jeho novú adresu v Čile. Zatkli ho v roku 1962 v Čile, no nasledujúci rok ho oslobodil najvyšší súd krajiny. Čilský diktátor Augusto Pinochet opakovane odolával výzvam Západného Nemecka na vydanie Rauffa. Nacista zomrel v Čile v roku 1984. Nemeckí a čílski smútoční hostia na jeho pohrebe vzdávali nacistické pozdravy a skandovali „Heil Hitler“.

 

Už čoskoro si v pokračovaní predstavíme ďalšie tri „hviezdy“ tohto neslávneho zoznamu.

Pokračujte na ďalší príspevok »