6 najnebezpečnejších vtákov, ktoré poľujú aj na ľudí!

Kazuár Kazuári sú jedinými zástupcami čeľade Casuariidae a patria do radu Casuariiformes, kam patrí aj emu. Tri druhy, z ktorých každý má niekoľko rás, žijú v biotopoch, ktoré sa rozprestierajú v častiach Austrálie a Novej Guiney. Je známe, že kazuár zabíja ľudí reznými ranami nôh, pretože najvnútornejší z jeho troch prstov má dlhý hrot, podobný… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Kazuár

Kazuári sú jedinými zástupcami čeľade Casuariidae a patria do radu Casuariiformes, kam patrí aj emu. Tri druhy, z ktorých každý má niekoľko rás, žijú v biotopoch, ktoré sa rozprestierajú v častiach Austrálie a Novej Guiney.

Je známe, že kazuár zabíja ľudí reznými ranami nôh, pretože najvnútornejší z jeho troch prstov má dlhý hrot, podobný dýke. Tento exotický vták šprintuje rýchlosťou až 50 km za hodinu!

Kazuári sú zvedaví a z času na čas zaútočia, ale útoky na ľudí sú pomerne zriedkavé.

Jeden z najnovších incidentov sa stal v roku 2012, keď turistu v Queenslande kopol kazuár z rímsy do vody, ale inak zostal nezranený. Jeden z najznámejších útokov (a jediný, o ktorom je známe, že má za následok potvrdenú smrť), sa stal v roku 1926: jeden člen skupiny teenagerov  bol zabitý po tom, čo na neho kazuár skočil, keď bol na zemi. Vták svojim dlhým nechtom prerezal chlapcovu krčnú žilu.

 

INZERCIA

Pštros

Pštrosy sú nelietavé vtáky, ktoré sa vyskytujú iba v Afrike. Najväčšie žijúce vtáky, dospelé samce, môžu byť vysoké 2,75 metra – takmer polovica tejto výšky je v krku – a vážiť viac ako 150 kilogramov!

Pštrosy sa v závislosti od ročného obdobia vyskytujú jednotlivo, v pároch, v malých kŕdľoch alebo vo veľkých skupinách. Pštros sa spolieha na svoje silné nohy – jedinečne dvojprsté, s hlavným prstom vyvinutým takmer ako kopyto – aby unikol svojim nepriateľom, najmä ľuďom a väčším mäsožravcom.

Vystrašený pštros môže dosiahnuť rýchlosť 72,5 kilometrov za hodinu. Ak sa dostane do kúta, môže spôsobiť nebezpečné kopy schopné zabiť levy a iných veľkých predátorov. Úmrtia v dôsledku kopancov a seknutí sú zriedkavé, pričom väčšina útokov je spôsobená tým, že vtáky vyprovokujú ľudia.

Jeden z najzaujímavejších príbehov o útoku pštrosov zahŕňal amerického hudobníka Johnnyho Casha, ktorý mal na svojom pozemku exotický zvierací park so pštrosmi. Cash sa počas svojich prechádzok v lese v roku 1981 niekoľkokrát stretol s agresívnym pštrosím samcom. Pri jednej príležitosti sa Cash oháňal veľkou palicou a švihol ňou po vtákovi, ktorý sa vyhol švihu a sekol do Casha nohou. Úder ho zasiahol do žalúdka, a nebyť silnej spony na opasku, pštrosov pazúr by mu rozrezal brucho a zabil by ho.

 

Emu, Queensland, Australia. Zdroj: animals.howstuffworks.com

Emu

Emu, ktorý prežil niekoľko vĺn vyhubení osadníkmi, má silné telo a dlhé nohy ako jeho príbuzný kazuár.

Môže uháňať rýchlosťou takmer 50 km za hodinu, a ak je zahnaný do kúta, kope svojimi veľkými trojprstými nohami. Podobne ako kazuári a pštrosy, aj emu sú schopné za určitých podmienok vypitvať zvieratá; ľudské úmrtia sú však extrémne zriedkavé.

 

Lammergeier

Lammergeier, ktorý sa tiež nazýva sup fúzatý, je veľký orol zo Starého sveta (čeľaď Accipitridae). Tieto vtáky často dosahujú dĺžku viac ako 1 meter, s rozpätím krídel až takmer 3 metre.

Obývajú horské oblasti od Strednej Ázie a východnej Afriky, až po Španielsko, a stravujú sa na zdochlinách, najmä na kostiach, ktoré zhadzujú z výšky až 80 metrov na ploché skaly pod nimi. Tým sa otvoria kosti obete a vtáky sa dostanú do drene. Útoky na ľudí sú zriedkavé – Aténsky dramatik Aischylos však údajne zomrel v Gele, keď mu lammergeier pustil korytnačku na holú hlavu, lebo si ju pomýlil s kameňom. Hoci Aischylos skutočne zomrel v Gele, odborníci sa domnievajú, že príbeh opisujúci podivnú príčinu jeho smrti si vymyslel neskorší autor komiksov.

 

Výr bielobradý

Je známe, že sovy všetkých druhov útočia na ľudí, keď bránia svoje mláďatá, svojich kamarátov alebo svoje územia. Medzi časté ciele patria nič netušiaci bežci a turisti. Obete často vyviaznu bez zranenia a úmrtia na útoky sov sú extrémne zriedkavé. Pozornosť útokov s vysokým profilom vzbudili najmä tieto druhy (Bubo virginianus) a sovy pásikavé (Strix varia).

V roku 2012 niekoľko ľudí v parku v oblasti Seattlu hlásilo, že ich napadla veľká sova rohatá, ktorá sa zviezla zo stromov. K podobnému prudkému útoku došlo v roku 2015 v Saleme v štáte Oregon, keď veľká sova rohatá opakovane zasiahla bežca, ktorý sa rozbehol a neskôr ušiel.

Tieto vtáky sú silné dravce, ktoré často dorastajú do dĺžky viac ako 60 cm, s rozpätím krídel, ktoré sa často blíži až k 200 cm! Tieto sovy, ktoré sa vyskytujú v celej Amerike, zvyčajne jedia malé hlodavce a vtáky, ale je známe, že nosia aj väčšiu korisť. Sila zovretia ich pazúrov môže byť až 500 psi (čo je podobné uhryznutiu veľkého strážneho psa, a teda dostatočne veľké na to, aby ho natrvalo znetvorilo, oslepilo alebo zabilo). Veľké druhy sov sa v bitkách s väčšími zvieratami sústreďujú na tvár a hlavu.

 

Sova pásikavá. Zdroj: picfair.com

Sova pásikavá

Sovy obyčajné, ktorých biotop zahŕňa veľkú časť východu Spojených štátov a juhovýchodnej Kanady, sú menšie ako výr bielobradý. Vážia od 630 do 800 gramov a majú rozpätie krídel približne 110 cm. Útoky sov na turistov boli hlásené od Texasu po Britskú Kolumbiu.

Sova pásikavá ​​zohrala úlohu v bizarnom vysokoprofilovom prípade vraždy v Severnej Karolíne. V roku 2003 bol muž odsúdený za vraždu svojej druhej manželky úderom do krbu. V roku 2011, keď si muž odsedel niekoľko rokov vo väzení, sudca vyhodil forenzné dôkazy súvisiace s vražednou zbraňou. Krátko nato správy o útokoch sovy na severozápade Tichého oceánu v kombinácii s opätovným vyšetrením rán na pokožke hlavy, tvári a zápästiach obete podnietili právnikov obžalovaného, ​​aby navrhli, že za smrť obete je zodpovedná sova. Obhajoba namietala, že poškodenú, ktorá bola v tom čase pod vplyvom liekov proti bolesti a alkoholu, napadla na dvore sova. Sova sa zaplietla do vlasov obete a pokračovala v škrabaní a klovaní, kým ju obeť nedokázala zahnať a vyslobodiť, keď vbehla do domu. Po tom, čo vyšla po schodoch na druhé poschodie, advokáti povedali, že obeť následne spadla zo schodov dozadu, a zomrela, pričom si zlomila krk. V roku 2017 sa obžalovaný priznal k dobrovoľnému zabitiu, čo mu umožnilo sove zachovať si svoju nevinu.

Pokračujte na ďalší príspevok »