9 najlepších rád o peniazoch. Osvojte si ich od Nového roka, oceníte ich

Slováci majú dlhodobo podstatne menšie úspory ako obyvatelia ostatných európskych krajín. Nejde však nutne iba o dôsledok nízkych príjmov.
Vydané 12. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy:
  • Slováci majú dlhodobo podstatne menšie úspory ako obyvatelia ostatných európskych krajín.
  • Nejde však nutne iba o dôsledok nízkych príjmov.
  • Kľúčovú úlohu zohráva finančná gramotnosť a disciplína.
  • V článku predstavujeme niekoľko tipov, ako udržať svoje financie pod kontrolou.

 

Dobre sa zamyslite. Koľko peňazí máte na účte? A doma v hotovosti? Pripočítajte svoje úspory na sporiacich účtoch a v prípadných investíciách. Koľko to bude dokopy činiť? Niekoľko stoviek eur, tisícok alebo dokonca viac ako desaťtisíc eur? Je nanajvýš nevyhnutné mať vo svojich peniazoch prehľad a dokázať odpovede na tieto otázky povedať hoci aj o polnoci. Väčšina Slovákov však ešte ani dnes nemá dostatočnú finančnú gramotnosť a platí to aj pre deti, ktoré rodičia nevedú k skutočnej finančnej samostatnosti.

Ešte nie tak dávno bolo sporenie jedinou cestou, ako si mladí ľudia mohli zadovážiť to, čo chceli a potrebovali. Sprístupnenie dostupných pôžičiek a finančných produktov, ako kreditných kariet, povolených prečerpaní a podobne, do veľkej miery zvýšilo kvalitu života a dostupnosť produktov a služieb. Na čo sa však peniaze požičajú, to sa odpočíta zo sporenia. Poukazuje na to aj výsledok štúdie Allianz Global Wealth Report 2021. Správa sumarizuje, že priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 7 531 eur, čo je podstatne menej ako obyvatelia ostatných krajín Európy.

 

Peniaze nerastú zo zeme ani na stromoch. Áno, to vieme všetci, ale buďme k sebe úprimní: je tu veľa vecí, ktoré nám pri správe vlastných peňazí celkom uniká.

 

INZERCIA

Aké tajomstvá o hospodárení s peniazmi vedia bohatí ľudia v porovnaní s priemernými ľuďmi? Thomas Corley, o ktorom písal aj Business Insider, strávil až päť rokov skúmaním odpovedí na túto otázku. Počas nich sa rozprával s 233 milionármi. Každému z nich položil 144 otázok a napokon publikoval nasledovné zistenia.

Zdanlivo ide o jednoduché tipy a rady, no všetci by sme sa občas mali zamyslieť nad tým, že či ich aj naozaj dodržiavame. Veď posúďte:

Sledujte svoje míňanie.

  • Mali by ste vedieť, kam idú vaše peniaze. Sledujte výpisy z účtov a možno zistíte, že niektoré výdavky sú celkom zbytočné. Často môže ísť aj o automatické poplatky, ktoré boli istú dobu zadarmo, ale po reklamnej fáze už za ne musíte platiť.

Pravidelne bilancujte výdavky.

  • Veľa výdavkov sa časom mení. Napríklad náklady na poistenie. Uistite sa, že platíte najnižšie poistné za auto alebo životnú poistku. Skontrolujte svoje zdravotné poistenie, najmä ak máte deti, ktoré sú už samostatné. Sledujte náklady na televíziu, internet a telefón. Vyberte si ponuku spoločnosti, ktorá je najvýhodnejšia.

Kupujte používané autá dobrej kvality.

  • Nové auto stráca hodnotu hneď, keď ho kúpite. Kúpou staršieho auta dobrej kvality využijete túto stratu hodnoty. Aj keď si prirátate menšie výdavky na údržbu použitého auta, stále je to menej, ako by ste minuli na leasing na kúpu nového auta.
  • Mali by ste zvážiť, či vás nebude vhodnejšie auto si jednoducho prenajímať formou dlhodobého prenájmu.

Používajte kupóny, zľavy a výhody od obbchodov.

  • Dokonca aj bohatí ľudia ich používajú, najmä pri kúpe jedla. Prečo by ste mali platiť viac ako musíte?

Udržujte svoje náklady na domácnosť pod 30 % vašej mesačnej čistej mzdy.

  • Aj keď si možno myslíte, že bohatí ľudia bývajú v obrovských vilách, nie je tomu vždy tak. Väčšina z nich býva v priemernom dome, čím udržiava svoje náklady na domácnosť na minime.

Nakupujte výhodne a s rozumom.

  • Pri spontánnych nákupoch zaplatíte viac, ako by ste chceli. To je zvyk chudobných. Nakupovať so zľavami a vo výpredajoch je zvykom bohatých.

Využite odmenový systém kreditnej karty.

  • Mnoho kreditných kariet má odmeňovací program. Obvykle vám odmeňovací program vráti peniaze, ktoré môžete použiť u vybraných dodávateľov alebo dostanete darčekovú kartu s istým obnosom vrátených peňazí, ktorú môžete napríklad niekomu darovať na narodeniny.

Vytvorte si ciele šetrenia.

  • Bohatí ľudia prideľujú ich úspory do rôznych kategórií. Aby ste tak mohli urobiť, potrebujete si najprv vytvoriť všeobecnú sumu, ktorú si chcete dať každý mesiac bokom. Napríklad, ak si chcete odkladať mesačne 10 % z príjmu, môžete prideliť 5 % na dôchodkové sporenie, 2 % na špecifické výdavky, 1,5 % na nečakané výdavky a 1,5 % na sezónne výdavky.
  • Jednou z metód sporenia je aj FIRE – Financial Independence, Retire Early. Prvýkrát bol opísaný už v roku 1992 v rámci knihy Your Money of Your Life, ktorú publikovali odborníci na financie – Joe Dominguez a Vicki Robin. Sporenie týmto spôsobom však nie je pre každého. Princíp spočíva najmä v radikálnom šetrení alebo investovaní a znížení všetkých výdavkov na minimum, aby šetriaci dosiahol plánovanú sumu tak rýchlo, ako je to možné. Autori FIRE na rýchle dosiahnutie želaného efektu odporúčajú, aby výška úspor vložená do stratégie, predstavovala ideálne až 70% celkového ročného príjmu.

A napokon: Automatizujte proces šetrenia.

  • Nastavte si automatické sťahovanie peňazí z účtu na ciele šetrenia, ktoré ste si stanovili. Automatizovanie šetrenia vás núti žiť spôsobom, kedy najprv šetríte a potom míňate, čo zostalo.

 

Keď si vytvoríte dobré finančné návyky, budete mať svoje financie pod kontrolou. Myslite však na to, že to chce čas, kým budete finančne „za vodou“. Nahromadenie peňazí si totiž vyžaduje nielen dosť vysoký príjem, ale aj čas a disciplínu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »