Africká kultúra

Aké bytosti ukrýva africká mytológia?

Sila duchovna Ako má každá krajina svoje legendy a bájne postavy, africká mytológia takisto tvorí neoddeliteľnú súčasť kultúry. Príbehy, ktoré sa šírili ústnym podaním boli plné nadprirodzených bytostí alebo duší  predkov, ktoré ovplyvňovali ľudské životy. Pojem Jok zastrešuje všetky bytosti z iného sveta. Jorubovia sú etnickou skupinou, ktorá má najväčšie zastúpenie na juhozápade Nigérie a veria, že každý… Prečítať celé
Vydané 18. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Sila duchovna

Ako má každá krajina svoje legendy a bájne postavy, africká mytológia takisto tvorí neoddeliteľnú súčasť kultúry. Príbehy, ktoré sa šírili ústnym podaním boli plné nadprirodzených bytostí alebo duší  predkov, ktoré ovplyvňovali ľudské životy.

africká mytológia

Ľudia v Afrike veria, že život sa po smrti nekončí. zdroj: unsplash.com

Pojem Jok zastrešuje všetky bytosti z iného sveta. Jorubovia sú etnickou skupinou, ktorá má najväčšie zastúpenie na juhozápade Nigérie a veria, že každý človek má najmenej tri duchovné bytosti. Emi (dych) je životne dôležitá sila. Sídli v srdci, pľúcach a je živená vetrom. Ojiji v jorubčine znamená tieň, ktorý počas života sprevádza svojho majiteľa a po smrti naňho čaká pri nebeskej bráne. Eleda je strážna duša, ktorú treba živiť obetami. Keď človek zomiera, tieto božské bytosti jeho telo opúšťajú a stretávajú sa s ním v nebi.

Bohovia západnej Afriky

Mnoho západoafrických obyvateľov označuje najvyššieho boha ako Amma (Amen) alebo Olorun. Podľa ľudového rozprávania Amma vytvára Zem a spája sa s ňou. Hviezdy predstavujú rôzne časti tela Ammy. Súhvezdie Orion sa napríklad označuje „sídlo neba“ alebo „Ammin pupok“.

Západoafričania majú aj veľa príbehov o potulnom podvodníkovi, ktorý je spojený so zmenami a hádkami. Ústrednou postavou povestí je Anansi, ktorý môže oklamať svojou ľudskou podobou, pôvod jeho mena však znamená pavúk. Jeho prefíkanosť je v skutočnosti taká legendárna, že inšpirovala samostatné akanské slovo – Anansesem – príbeh príliš neuveriteľný na to, aby sa mu dalo uveriť.

africká mytológia

Anansi je prefíkaný a dokáže oklamať tak, že si to jeho obeť ani nevšimne. zdroj: pinterest.com

INZERCIA

Napríklad v jednom príbehu Anansi prekabáti obzvlášť divokého leoparda. Chytí ho do pasce tak, že vykope dieru pre šelmu a potom mu zviaže laby pavučinou. Africká mytológia inšpirovala aj popkultúru, pretože charakterové prvky Anansiho majú veľa spoločného s komiksovým superhrdinom Spidermanom.

Východ a stred

Rozprávky pri mesačnom svetle alebo ohni sú v Keni tradičnou súčasťou života. Dospelí rozprávajú deťom bájky hovoriace o živote a morálke. Tiež vysvetľujú ich pôvod a zákony, ktorými sa riadia. Každý kmeň zvyčajne praktizoval monoteizmus – vieru, že existuje jediný Boh, medzi inými menami známy ako Ngai alebo Were. Legenda hovorí, že muž menom Gikuyu vystúpil na vrchol hory, kde stretol Ngai. Boh ocenil krásu krajiny a sľúbil, že dá mužovi všetko čo chce, pokiaľ sa neprestane modliť. Muž mal deväť dcér, no túžil po synoch, ktorí by niesli jeho meno. Boh ho za modlenie odmenil, a tak vznikol národ Gikuyu.

Kmeň Lugbara, ktorý sídli hlavne v Ugande a Kongu za svojho najvyššieho boha považuje toho, ktorý vládne oblohe – Adroa. Verí sa, že z Adroa vznikli dvojčatá a zároveň prvý muž a žena na svete. Gborogboro a Meme mali magické schopnosti, ktoré využívali pri vytváraní sveta. Meme porodila všetky živočíchy, ako aj ďalšie a ďalšie dvojčatá, ktoré ovládali čary. Keď prišli na svet Jaki a Dribidu, založili kmeň Lugbara, ktorý ich dodnes považuje za hrdinov.

Nejak takto podľa obyvateľov Konga vytvoril Bumba vesmír. zdroj: pinterest.com

Konžská demokratická republika si veľmi váži aj boha tvorstva, ktorý veľmi potreboval spoločnosť. Bumba bol osamelý do momentu, kým nezačal dáviť a ako zázrakom stvoril vesmír. Odrazu sa objavilo slnko, mesiac, hviezdy a nakoniec ďalšie planéty. Aby tieto planéty boli aj osídlené,  na Zemi pristálo niekoľko ľudí a deväť zvierat. Zvieratá sa ďalej rozmnožovali a vytvorilo sa každé stvorenie, ktoré dnes poznáme.

Váženie sŕdc a kontakt s predkami

So silnými väzbami na stredomorský a arabský svet sa Severoafričania museli vysporiadať s vplyvom kresťanstva. Egyptská civilizácia však zanechala po sebe znalosti o božstvách, ktorým sa stavali chrámy. Spomedzi najznámejších bytostí stojí za zmienku Anubis, strážca mŕtvych. Je zobrazovaný hlavne ako postava podobná psovi a vedie mŕtvych k bohyni poriadku a spravodlivosti, Ma’at. Pri nej sa vážia ich srdcia a rozhoduje sa o osude. V závislosti od rozhodnutia ich vedie k večnému životu alebo putujú k tvorovi požierajúcom duše, Ammitovi. Démon bol väčšinou zobrazovaný s hlavou krokodíla, trupom divej mačky a zadnou časťou hrocha.

africká mytológia

Napol človek, napol šakal – v takejto podobe sprevádzal Anubis mŕtvych. zdroj: tumblr.com – fionahsieh

Africká mytológia je stále prítomná aj na juhu Afriky, napriek tomu, že je ovplyvnená hlavne kresťanstvom a islamom. Práve vďaka rozmanitým kultúram a náboženstvám  sa táto časť nazýva dúhový národ. Napríklad Krováci alebo Khoisanovia (tiež San) veria, že vesmír vytvoril boh Kaang. Kmeň je duchovne založený, vo svojich rituáloch využíva tanec a skalné umenie. Prostredníctvom toho sa snažia prelomiť bariéru medzi fyzickým a duchovným svetom.

Etnická skupina Zulu modlením vzýva svojich predkov (Amadlozi). Ich presvedčenia sú viac než mytologické. Veria, že najbližšie spojenie s Bohom (uMvelinqangi) dosiahnu práve cez spojenie s Amadlozi.

Zdroje: www.africanexponent.com, www.amplifyafrica.com, www.theculturetrip.com

Pokračujte na ďalší príspevok »