AI: Zručnosti, ktoré v budúcnosti nenahradí automatizácia a umelá inteligencia

Automatizácia a umelá inteligencia vyvolávajú novú revolúciu a menia pracovné miesta v každom pracovnom odvetví. Napriek viacerým obavám sa odhaduje, že automatizácia nevyhnutne nezlikviduje pracovné miesta, ale zmení ich tým, že prevezme jednoduché a opakujúce sa úlohy. To pomôže ľuďom presunúť sa na pozície, ktoré si vyžadujú viac interpersonálnych zručností. Tu sú niektoré zručnosti a… Prečítať celé
Vydané 28. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Automatizácia a umelá inteligencia vyvolávajú novú revolúciu a menia pracovné miesta v každom pracovnom odvetví.

Napriek viacerým obavám sa odhaduje, že automatizácia nevyhnutne nezlikviduje pracovné miesta, ale zmení ich tým, že prevezme jednoduché a opakujúce sa úlohy. To pomôže ľuďom presunúť sa na pozície, ktoré si vyžadujú viac interpersonálnych zručností.

Tu sú niektoré zručnosti a profesie, ktoré sa nedajú len tak ľahko nahradiť automatizáciou.

 

Umelci, spisovatelia a speváci

Stať sa umelcom nemusí byť nakoniec až také zlé. Autori musia vytvárať nové nápady a poskytovať originálny materiál. Algoritmy sa nevedia tomuto procesu prispôsobiť rovnakým spôsobom ako ľudia, pretože nie sú schopné nadviazať väzby s inými jednotlivcami. Umenie si vyžaduje originalitu a citlivosť. To pocitová automatizácia nebude schopná v dohľadnej dobe nahradiť. Roboty môžu dosiahnuť niečo z toho prostredníctvom predprogramovania, ale nikdy nebudú schopné konkurovať ľudskej kreativite.

 

INZERCIA

Vedci

Množstvo dní strávených výskumom a vynaliezaním sa nedá zopakovať žiadnym strojom. Robotika môže pomáhať odborníkom pri analýze údajov, ale nemôže sa vyvíjať ani byť vysoko kreatívna.

umelá inteligencia-vedec

Foto: CDC, Unsplash

Manažéri ľudských zdrojov

Či už vo firmách alebo v kolektíve budeme neustále potrebovať odborníka na riešenie sociálnych sporov. Ľudstvo má mnohé schopnosti a pocity, ktoré robotika nedokáže pochopiť.  V dohľadnej dobe táto pozícia nebude ohrozená automatizáciou. Dokonca sa očakáva, že do roku 2024 sa táto pracovná oblasť rozšíri približne o 10 %.

 

Chirurgovia

Technológie výrazne zvýšili presnosť, s akou sme dnes schopní diagnostikovať a odhaliť choroby v akejkoľvek lekárskej správe. Mikrorobotika tiež zvyšuje presnosť chirurgov pri operáciách, čo umožňuje menej invazívne zákroky. Avšak byť chirurgom si vyžaduje schopnosť spojiť sa s pacientom na mnohých úrovniach a zároveň zohľadniť obrovské množstvo faktorov. Skúsenosti, vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas rokov sú faktory, ktoré je potrebné zhutniť do niekoľkých minút počas operácie.

 

Kňazi a duchovné osobnosti

Kňazi a duchovní vo všeobecnosti zohrávajú v našich spoločnostiach dôležitú úlohu. Poskytujú emociálnu podporu aj vzdelávanie. Duchovnosť je taký ľudský a intímny vzťah, že je takmer nemožné uvažovať o tom, že by do tohto aspektu nášho života mohli v budúcnosti vstúpiť roboty alebo umelá inteligencia.

Foto: Dave Herring, Unsplash

Psychológovia a psychiatri

Vzhľadom na rastúci trend psychických porúch je duševné zdravie veľmi citlivou témou. No na to, aby ste mohli pomáhať človeku v jeho procesoch, musíte mať najprv ľudskú skúsenosť. Takže bez ohľadu na to, aké sofistikované systémy sa môžu vyvinúť povedzme o 50 rokov, je veľmi nepravdepodobné, že tieto pracovné miesta nahradia zložité algoritmy s protetickými tvárami.

 

IT špecialisti

Jedno je isté, robot sa nedokáže sám vytvoriť a uložiť všetky potrebné údaje, ktoré potrebuje na fungovanie. Nedokáže vytvoriť a špecifikovať svoj rozsah činnosti, a preto bude v tejto sfére vždy potrebná ľudská práca.

 

Riaditelia a manažéri

Vedenie a vedúce úlohy sú ďalšou oblasťou ľudského života a práce, ktorú by robotika v dohľadnej dobe sotva predbehla. Koncepcia vedenia je založená na ľudskej správe, ktorá je v súlade s ľuďmi. No ľudské správanie môže byť niekedy nepredvídateľné. Roboty nemôžu viesť ľudí, pretože im chýbajú emócie a dynamické dispozície správania, ktoré by analyzovali ľudskú existenciu v jej celistvosti.

 

Zdroje: EconomicTimes, RebelionResearch, InHuntWorld, BScholarly

Ilustračná foto: Lenny Kuhne, Unsplash

Pokračujte na ďalší príspevok »