Aj deti prežívajú stres. Ako im pomôcť?

Príliš veľa aktivít, škola, rozvod rodičov, šikana, či finančné problémy v rodine. Toto všetko stresuje deti aj tínedžerov. V prieskume Americkej psychologickej asociácie (APA) z roku 2013 až 83 percent opýtaných tínedžerov uviedlo, že škola je jednou z hlavných príčin stresu. Novší výskum z roku 2018 ukazuje, že nie je jedinou. Mladých ľudí vo veku 15 až… Prečítať celé
Vydané 2. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Príliš veľa aktivít, škola, rozvod rodičov, šikana, či finančné problémy v rodine. Toto všetko stresuje deti aj tínedžerov. V prieskume Americkej psychologickej asociácie (APA) z roku 2013 až 83 percent opýtaných tínedžerov uviedlo, že škola je jednou z hlavných príčin stresu. Novší výskum z roku 2018 ukazuje, že nie je jedinou. Mladých ľudí vo veku 15 až 21 rokov stresujú aj sociálne problémy, ako napríklad klimatické zmeny, násilie na školách, sexuálne obťažovanie, rastúca miera samovrážd, ale aj to, či zapadnú v kolektíve.

Zatiaľ čo krátkodobý stres môže viesť k väčšej snahe a lepším výsledkom, chronický stres je nebezpečný. Podľa APA dokáže oslabiť imunitný systém dieťaťa, zvýšiť krvný tlak, viesť k obezite, ochoreniam srdca, úzkosti a depresii. Na rozdiel od dospelých, deti nie vždy vedia svoje pocity opísať.

Ako rozpoznám, že je moje dieťa v strese?

Aj keď sa vám dieťa nezdôverí, že prežíva stresujúce obdobie, niektoré symptómy vám to napovedia. Podľa webového portálu verywellmind.com sú jedným z prejavov stresu u detí a tínedžerov problémy so spánkom. Napriek únave dieťa nemôže zaspať alebo sa neustále budí, prežíva nočné mory alebo sa pomočuje. Všimnúť si môžete aj zmenu v stravovacích návykoch. Dieťa zrazu zje toho výrazne menej alebo oveľa viac než predtým. Menšie deti nedokážu identifikovať stres a tak sa namiesto toho sťažujú na bolesti hlavy a brucha.

Stres spôsobuje aj zmenu v správaní. Dieťa zrazu nedodržiava pravidlá, nechce sa zúčastňovať aktivít, ktoré ho predtým bavili a radšej zostane doma. Staršie deti nemusia byť schopné dokončiť domáce úlohy a nechcú pomáhať v domácnosti. Stať sa môže aj to, že dieťa je zrazu agresívnejšie, šikanuje a nosí domov horšie známky. Mladšie deti si zase môžu začať cmúľať prsty alebo obhrýzať nechty.

Stres spôsobuje aj emocionálne výkyvy u detí a tínedžerov. Dieťa môže byť náladové, alebo bez príčiny nahnevané, podráždené a neschopné ovládať svoje emócie. Chronický stres spôsobuje, že deti a tínedžeri sa boja skúšať nové veci a spoznávať nových ľudí.

Príčiny stresu u detí

Práve škola je častou príčinou stresu u detí aj tínedžerov. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

INZERCIA

Ak chceme dieťaťu pomôcť zvládať stres, najskôr musíme pochopiť prečo je vystresované. Portál verywellmind.com uvádza ako častú príčinu preplánovaný harmonogram dieťaťa. Príliš veľa krúžkov, kurzov, športových aktivít a málo prestávok na oddych alebo hru prináša viac škody ako úžitku.

Stres u detí spôsobuje aj nátlak byť výborný v škole, odlúčenie od rodičov, finančná neistota v rodine, obavy o zdravie milovanie osoby, rozvod, smrť blízkeho alebo presťahovanie sa. Avšak, stres môžu zapríčiniť aj pubertálne zmeny, šikana, hádky s priateľmi, ale aj strach z desivých svetových udalostí vrátane vojen.

Príčinou stresu nemusia byť len životné skúsenosti, ktoré dieťa priamo prežíva, ale aj vystresovaní rodičia. Deti vedia byť extrémne vnímavé a dokážu zistiť, že sa stresujete alebo trápite. Vystresovaný rodič môže následne preniesť stres na dieťa. Ak hľadáme príčinu stresu u detí, mali by sme sa uistiť, či tou príčinou nie sme my sami.

Dokazuje to aj americká štúdia, ktorá zistila, že deti, ktorých rodičia trpeli psychickými poruchami, v dospelosti častejšie pociťovali úzkosť. Čím dlhšie a intenzívnejšie prežívali stres v detstve a čím horšie bolo duševné zdravie ich rodičov, tým viac stresu prežívali v dospelosti.

Ako pomôcť dieťaťu zvládať stres?

Úlohou rodiča nie je zbaviť dieťa stresu, ale naučiť ho zvládať ho. Stres vzniká predovšetkým v hlave, a preto je dôležité odbúrať negatívne myšlienky príjemnejšími formami trávenia času. Najbežnejšia a zároveň najúčinnejšia metóda je rozhovor s dieťaťom. Dieťa by malo pochopiť, že aj z nepríjemnej situácie sa môže poučiť a stať sa silnejším. Portál verywellmind.com uvádza niekoľko tipov ako si dať rady s detským stresom:

  • Buďte pre dieťa osobou, ktorá ho bez odsudzovania vypočuje a poskytne mu bezpečie
  • Dovoľte svojmu dieťaťu podeliť sa o svoje pocity a dobre poslúchajte. Neprerušujte ho, nesnažte sa ho umlčať, alebo zmeniť to, čo cíti. Vyhnite sa aj dlhým prednáškam a neobviňujte ho.
  • Mladším deťom pomôžte pomenovať ich pocity a vysvetlite im, ako sa stres prejavuje
  • Vytvorte dieťaťu rutinu. Každý deň rovnaký čas jedla a spánku môže pôsobiť upokojujúco
  • Uistite sa, či má vaše dieťa dostatok spánku, pestrej stravy a pohybu
  • Nájdite si každý deň čas na hru alebo rozhovor s dieťaťom a venujte mu plnú pozornosť
  • Vopred ho pripravte na stresové situácie, načrtnite mu, čo môže očakávať, a odpovedzte mu na otázky
  • Povzbudzujte staršie deti, aby si zapisovali svoje pocity alebo viedli denník

Pokračujte na ďalší príspevok »