Aj napriek digitalizácii je „kancelária bez papiera“ zatiaľ nereálna
81% slovenských respondentov v štúdii uviedlo, že považujú tlač za kľúčovú pre fungovanie svojho pracovného odvetvia, pričom prezradili, že tlačia v priemere 31 strán denne. Najobľúbenejšími položkami pre tlač sú zmluvy, nasledujú faktúry a tabuľky. Ešte v roku 1978 britsko-americký vedec Frederick Wilfrid predpovedal, že moderné kancelárie budú fungovať celkom bez používania papiera a tlače…. Prečítať celé
81% slovenských respondentov v štúdii uviedlo, že považujú tlač za kľúčovú pre fungovanie svojho pracovného odvetvia, pričom prezradili, že tlačia v priemere 31 strán denne. Najobľúbenejšími položkami pre tlač sú zmluvy, nasledujú faktúry a tabuľky.
Ešte v roku 1978 britsko-americký vedec Frederick Wilfrid predpovedal, že moderné kancelárie budú fungovať celkom bez používania papiera a tlače. Dnes, po 39 rokoch, sa papier z firiem stále nestratil a zdá sa, že koncept kancelárie bez papiera zatiaľ nie je reálny. Dosvedčuje to prax a aj výsledky štúdie, ktorú pre Epson vykonala spoločnosť BLI.
Štúdia obsiahla viacero otázok týkajúcich sa kancelárie, tlače a papiera. Odpovedalo 2400 ľudí z regiónu EMEA a ukázalo sa, že 76% respondentov tlač považuje za dôležitú, pričom 75% percent z celkového množstva považuje kanceláriu bez papiera za utópiu. Výsledky tohto výskumu sú mimoriadne dôležité, pretože poukazujú na reálne spotrebiteľské správanie, ktoré je v ostrom kontraste s predstavami technologických vizionárov. Je celkom nepochybné, že digitalizácia priniesla mimoriadne inovácie do sveta biznisu bez ohľadu na jeho veľkosť, koncový výstup v podobe tlače na papier sa však nestratil.
Je celkom logické, že najčastejšími položkami pre tlač sú zmluvy, faktúry a tabuľky (teda rôzne výkazy, reporty a podobne).
Zo štúdie tiež vyplynulo, že svoje dokumenty digitalizuje a archivuje v takejto forme iba 35 percent oslovených respondentov, čo môže reprezentovať aj podiel firiem. To môže znamenať, že iba niečo vyše tretina z nich archivuje svoje dokumenty v počítači a na cloude a až dve tretiny sa naďalej spoliehajú na klasické papierové archívy. Ťažko povedať, či sú si tieto firmy tak sebaisté alebo naopak, nemajú dostatočne uvedomenie možných rizík, ktoré vyplývajú z prípadného poškodenia ich fyzických priestorov s archívmi.
Takmer polovica výtlačkov sa stáva buď bezprostredne odpadom (11%) alebo je určených ku krátkodobému použitiu (29%). To však nevypovedá o nižšej hodnote tlače – polovica zamestnancov (50%) uviedla, že by sa ich produktivita znížila, keby nemohli tlačiť – je to však faktor, na ktorý zamestnanci myslia: 98% z nich si myslí, že ochrana životného prostredia je dôležitá.
Vraj je to jasná príležitosť aj pre spoločnosti na Slovensku. Až polovica z nich v súčasnosti údajne nevyužíva IT strategickým spôsobom, a tak prichádzajú o možnosť značne ušetriť na nákladoch na tlač a obmedziť dopad tlače na životné prostredie. Zadávateľ štúdie, značka Epson, dáva tieto zistenia do súvislosti s ich vlastnými produktmi a apeluje na nákup takých tlačiarní, ktoré sú schopné reálne šetriť náklady prostredníctvom lepšej výťažnosti náplní.