Ľudia a životný štýl

Aj z tetovania sa môže stať závislosť

S každou novou „kérkou“ sa im žiada ďalšia, až majú nakoniec potetovanú väčšinu tela. Prečo je tomu tak? Existuje mnoho polemík o tom, či môže tetovanie skutočne preniknúť do závislosti, alebo ide len o záľubu spojenú s vášňou. Veľa odborníkov sa však prikláňa k prvej možnosti. S každým novým tetovaním rastie chuť „Čím viac tetovaní a skúseností s tetovaním človek má,… Prečítať celé
Vydané 24. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

S každou novou „kérkou“ sa im žiada ďalšia, až majú nakoniec potetovanú väčšinu tela. Prečo je tomu tak?

Existuje mnoho polemík o tom, či môže tetovanie skutočne preniknúť do závislosti, alebo ide len o záľubu spojenú s vášňou. Veľa odborníkov sa však prikláňa k prvej možnosti.

S každým novým tetovaním rastie chuť

„Čím viac tetovaní a skúseností s tetovaním človek má, tým viac času venuje hľadaniu nových motívov na internete alebo kdekoľvek inde. Uvažuje o tom, kam ich umiestniť na tele. Najvtipnejšie bolo, keď ku mne prišla jedna pani na tetovanie a odchádzala s tým, že je to jej prvé a posledné tetovanie, vraj jej to stačí. Ešte v ten večer mi volala, kedy mám opäť čas,“ hovorí o svojej skúsenosti pre portál zena.sme.sk tatér Richard Adamko.

Ako ďalej pokračuje skúsený tatér, človek si dá najviac záležať pri výbere prvého tetovania. Zákazník vždy hľadá niečo, čo ho vystihuje, má preňho nejaký zmysel alebo skrytý význam.

S príchodom ďalších tetovaní človek nad výberom váha oveľa menej. V nasledujúcich prípadoch už nejde ani o tak symboliku, ale skôr o to, že chce zákazník zasa niečo nové.

V akom prípade sa z tetovania stáva závislosť?

 „Z mojej skúsenosti zákazníci, ktorí majú viac ako päť tetovaní, už zväčša neprestanú. Prichádzajú aj noví a noví klienti, ktorí si hneď po prvej kérke dohodnú ďalší termín. Nemyslím si, že niekto chce dobrovoľne prestať s tetovaniami, v súčasnosti je to móda. Tetovania sú tu takpovediac odjakživa a ide o krásny spôsob, ako na svojom tele vyjadriť nejakú myšlienku, názor, osobný postoj, koníček,“ pokračuje Richard.

INZERCIA

Psychológovia definovali niekoľko atribútov, kvôli ktorým môžeme zdobenie tela trvalými kresbami považovať za závislosť. Samozrejme, všetko závisí aj od typu osobnosti a od toho, kam je človek schopný zájsť.

Počas procesu tetovania sa z tela vyplavuje adrenalín, ale aj endorfíny. Fotografia: pixabay.com

Vylučovanie adrenalínu

Tetovanie je spojené s bolesťou. Ak sú ľudia vystavení bolesti, z tela sa im prirodzene vyplavuje adrenalín. Vylučovanie adrenalínu je pri procese tetovania bežnou záležitosťou. Práve ten môže zato, že sa ľudia na takomto skrášľovaní stávajú závislí.

„Na konci 20. storočia boli zavedené pojmy ako „adrenalínový nadšenec“ či „adrenalínový závislák“. Ide o ľudí, ktorí zámerne vyhľadávajú situácie, pri ktorých sa im do krvi vyplavuje adrenalín, pretože ten pocit milujú. Človek nemusí byť nijako zvláštny, aby mal rád pocit pred tetovaním, počas neho či po ňom. Adrenalín skrátka robí svoje,“ vysvetľujú na portáli sme.zena.sk.

Radosť z tetovania kvôli endorfínom

Okrem toho, že je pri zdobení kože ihlou telo zaplavené adrenalínom, z organizmu sa vyplavujú aj hormóny šťastia.

Práve kvôli endorfínom je celý proces pre menej náročný, keďže hormóny šťastia zmierňujú bolesť. Endorfíny taktiež spôsobujú radosť z každej novej „kérky“ na našom tele. Aj to je príčinou toho, že sa ľudia do tetovacích štúdií vracajú aj niekoľkokrát.

Viac než tisíc – toľko tetovaní ma na tele Brit Tommy Welles. Fotografia: pixabay.com

Spojitosť so sebapoškodzovaním

Sebapoškodzovanie definujeme ako psychickú poruchu, kedy človek pociťuje istý pôžitok pri pociťovaní bolesti. Rovnako takýmto osobám môže robiť radosť pohľad na krv alebo na začervenanie.

Ako ďalej definujú na portáli sme.zena.sk, striedajúce stavy bolesti a pokoja sú pri tetovaní bežné: „Je rozdiel, keď si niekto vyberie dobrovoľne veľkú plochu, ktorú chce mať potetovanú, a keď to urobí len preto, aby cítil bolesť.“

V druhom prípade už môžeme jasne hovoriť o tom, že daná osoba trpí okrem závislosti na tetovaní aj psychickou poruchou.

Tisíc tetovaní na tele

Jasným príkladom toho, že sa človek môže stať závislý na tetovaní, je 79-ročný Brit Tommy Welles. Ten má na svojom tele už viac, než tisíc tetovaní. Svoju poslednú „kérku“ so znením „I love you always, love Tom“‘, si dal vytetovať pre svoju zosnulú manželku.

„Hoci som Sandre sľúbil, že si nenechám urobiť žiadne tetovania na hlave, bol som taký nahnevaný na to, že zomrela, že jediná vec, ktorá mi pomohla zlepšiť môj stav, bolo ďalšie tetovanie,“ priznal Tommy pre portál www.dailymail.co.uk.

Svoje telo zdobil tetovaniami vyše 52 rokov. Momentálne sa na ňom nenachádza jediná časť, ktorá by nebola ozdobená „kérkou“.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »