Aká bola naozaj sparťanská výchova: Umenie prežiť!

#A, Sparťania museli preukázať svoju zdatnosť už ako malé deti   Zabíjanie novorodencov bolo v starovekom svete znepokojujúco bežným aktom, a v Sparte túto prax organizoval a riadil štát. Všetky spartské deti boli predvedené pred radu inšpektorov a vyšetrené na fyzické defekty a tie, ktoré nespĺňali štandardy, nechali zomrieť. Staroveký historik Plutarchos tvrdil, že tieto… Prečítať celé
Vydané 9. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

#A, Sparťania museli preukázať svoju zdatnosť už ako malé deti

 

Zabíjanie novorodencov bolo v starovekom svete znepokojujúco bežným aktom, a v Sparte túto prax organizoval a riadil štát.

Všetky spartské deti boli predvedené pred radu inšpektorov a vyšetrené na fyzické defekty a tie, ktoré nespĺňali štandardy, nechali zomrieť.

Staroveký historik Plutarchos tvrdil, že tieto „zle narodené“ sparťanské deti boli hodené do priepasti na úpätí hory Taygetus, ale väčšina historikov to teraz odmieta ako mýtus.

Ak bolo sparťanské dieťa posúdené ako nevhodné pre svoju budúcu úlohu vojaka, s najväčšou pravdepodobnosťou bolo opustené na neďalekom svahu. Ponechané osamote, dieťa buď zomrie na následky vystavenia svetu na vlastnú päsť, alebo ho zachránia a adoptujú cudzí ľudia.

Bábätká, ktoré prešli kontrolou, to stále nemali ľahké. Na testovanie ich schopností sa spartské deti často kúpali vo víne namiesto vody. Často ich tiež ignorovali, keď plakali a prikazovali im, aby sa nikdy nebáli tmy alebo samoty. Podľa Plutarcha tieto rodičovské techniky „tvrdej lásky“ cudzinci tak obdivovali, že sparťanské ženy boli široko vyhľadávané pre svoju zručnosť ako zdravotné sestry a pestúnky.

 

#B, Sparťanské deti boli zaradené do vzdelávacieho programu vo vojenskom štýle

 

Vo veku 7 rokov boli sparťanskí chlapci odobratí z domovov svojich rodičov, a začali „agoge“, štátom podporovaný tréningový režim, ktorý z nich mal vyformovať skúsených bojovníkov a morálnych občanov.

Oddelení od svojich rodín a umiestnení v obecných kasárňach sa mladí vojaci učili scholastike, vojne, poľovníctvu a atletike.

Vo veku 12 rokov boli zasvätenci zbavení všetkého oblečenia okrem červeného plášťa a boli nútení spať vonku a ustlať si vlastné postele z trstiny. Aby ich pripravili na život v poli, boli chlapčenskí vojaci tiež povzbudzovaní, aby zbierali a dokonca kradli jedlo, a ak boli odhalení, boli potrestaní bičovaním.

Rovnako ako sa od všetkých spartských mužov očakávalo, že budú bojovníci, od všetkých žien sa očakávalo, že budú mať deti.

Sparťanské dievčatá mali dovolené zostať so svojimi rodičmi, ale boli tiež podrobené prísnemu vzdelávaciemu a školiacemu programu. Zatiaľ čo chlapci boli pripravení na život v boji, dievčatá sa venovali tancu, gymnastike, a hodu oštepom a diskom, o ktorých sa predpokladalo, že podporia ich fyzickú silu na materstvo.

 

Sparťanské zápasenie. Zdroj: thebioneer.com

#C, Sparťanskí mladíci boli rituálne bití a bičovaní

 

Jedna z najbrutálnejších praktík Sparty zahŕňala takzvanú „súťaž vytrvalosti“, v ktorej boli mladiství bičovaní – niekedy až na smrť – pred oltárom vo svätyni Artemis.

Táto každoročná prax, známa ako „diamastigóza“, sa pôvodne používala ako náboženský rituál, aj ako skúška statočnosti a odolnosti chlapcov voči bolesti.

Neskôr sa to zmenilo na krvavý šport po tom, čo Sparta upadla a dostala sa pod kontrolu Rímskej ríše.

#D, Medzi sparťanskými deťmi sa podporovalo šikanovanie a bitky

 

Veľká časť sparťanskej agógy zahŕňala typické školské predmety ako čítanie, písanie, rétoriku a poéziu, no tréningový režim mal aj krutú stránku.

S cieľom posilniť mladých bojovníkov a podporiť ich rozvoj ako vojakov, ich často podnecovali k bojom a hádkami medzi sebou. Agóga bola čiastočne navrhnutá tak, aby pomohla mládeži odolávať ťažkostiam, ako je zima, hlad a bolesť, a chlapci, ktorí vykazovali známky zbabelosti alebo bojazlivosti, boli vystavení šikanovaniu a násiliu zo strany rovesníkov, aj nadriadených.

Dokonca aj sparťanské dievčatá boli známe tým, že sa zúčastnili tohto rituálneho šikanovania.

Počas určitých náboženských a štátnych obradov dievčatá stáli pred sparťanskými hodnostármi, a spievali zborové piesne o mladých mužoch agogy, pričom často vyberali konkrétnych chlapcov, aby ich zahanbili.

 

Vyobrazenie sparťanskej výchovy. Zdroj: sites.google.com

 

#E, Jedlo bolo zámerne obmedzené a slabá kondícia bola dôvodom na posmech

 

Aby sa vojaci pripravili na vojnové napätie a pripravili sa na silnú kondíciu, dávky jedla vydávané v spoločných jedálňach, boli vždy slabé a nedostatočné.

Sparťania boli známi svojou oddanosťou fyzickej kondícii a správnej strave, a veľký odpor vyhradzovali občanom s nadváhou, ktorí boli verejne zosmiešňovaní a riskovali vyhostenie z mestského štátu.

Víno bolo základom sparťanskej stravy, ale málokedy pili nadmerne, a často varovali svoje deti pred opilstvom. V niektorých prípadoch dokonca prinútili otrokov, aby boli zúrivo opití, ako spôsob, akým ukázať mladým Sparťanom negatívne účinky alkoholu.

 

#F, Sparťanskí muži nesmeli žiť so svojimi manželkami až do veku 30 rokov

 

Spartská spoločnosť neodrádzala od romantickej lásky, ale manželstvo a výchova detí podliehali určitým zvláštnym kultúrnym, a vládnym obmedzeniam.

Štát odporučil, aby sa muži ženili vo veku 30 rokov, a ženy vo veku 20 rokov. Keďže všetci muži museli žiť vo vojenských kasárňach až do veku 30 rokov, páry, ktoré sa zosobášili skôr, boli nútené žiť oddelene, kým manžel neukončil svoju aktívnu vojenskú službu.

Sparťania považovali manželstvo predovšetkým za prostriedok na splodenie nových vojakov. V skutočnosti sa od manželov, ktorí nemohli mať deti, očakávalo, že budú hľadať náhrady na oplodnenie svojich manželiek.

 

 

#G, Od všetkých spartských mužov sa očakávalo, že budú doživotnými vojakmi

 

Akokoľvek môže byť systém bojového vzdelávania Sparty vyčerpávajúci, život vojaka bol jedinou možnosťou pre mladých mužov, ktorí sa chceli stať rovnocennými občanmi, čiže „Homoioi“.

Podľa ediktov spartského zákonodarcu a reformátora Lycurgusa bolo mužským občanom legálne bránené zvoliť si akékoľvek iné povolanie ako vojenské. Tento záväzok mohol trvať desaťročia, pretože bojovníci museli zostať v zálohe až do veku 60 rokov.

Kvôli ich zaujatiu štúdiom vojen, boli výroba a poľnohospodárstvo Sparty úplne ponechané nižším triedam.

Kvalifikovaní robotníci, obchodníci a remeselníci boli súčasťou „Perioeci“, triedy slobodných neobčanov, ktorí žili v okolitom regióne Laconia. Medzitým poľnohospodárstvo a výroba potravín pripadli zotročeným Helotom, poddanskej triede, ktorá tvorila väčšinu obyvateľov Sparty.

Pokračujte na ďalší príspevok »