Biznis, sebavedomie
Ako dosiahnuť, aby si vás ľudia obľúbili a dôverovali vám? Stavte na 7 tipov experta FBI
Ste tak trochu introvert a znervózniete pri rozhovore s cudzími ľuďmi?
Stať sa obľúbeným je veľmi dôležité pre každého, kto sa túži zdokonaliť v práci aj v osobnom živote.
Zoznamovanie sa s novými ľuďmi môže byť občas náročné aj nepríjemné, zvlášť pre introvertov. Niekedy sa tomu ale vyhnúť nedá, napríklad pri hľadaní nového zamestnania, kde je obzvlášť dôležité urobiť dobrý dojem.
Ak vás podobné situácie stresujú a vždy vopred premýšľate, čo povedať a ako sa správať, aby ste sa náprotivku zapáčili, vyskúšajte 7 tipov od analytika FBI, ktorý je expertom na správanie ľudí. Pokiaľ chcete, aby vás druhí mali radi, je potrebné sa negatívnym spôsobom správania vyhnúť.
Robin Dreeke je bývalý riaditeľ jedného z programov FBI, ktorý sa zameriaval na analýzu ľudského správania. Skúsenosti v FBI a 27-ročná prax ho priviedli k tomu, aby napísal svoju vlastnú knihu. Ľuďom v nej radí, čo robiť a ako sa správať, aby si vás ľudia obľúbili, informuje.inc.com.
7 tipov ako byť obľúbeným od experta FBI
1. Nehodnoťte a nesúďte hneď na začiatku
Často máme tendenciu niekoho odsúdiť ihneď na začiatku. Podľa Dreekeho je to jedna z najväčších chýb, ktorú ľudia robia. „Stratégia, ktorej sa držím zakaždým, keď s niekým hovorím, je nehodnotiaca validácia. Počúvajte myšlienky a názory niekoho iného bez toho, aby ste ho súdili. Ľudia nechcú byť odsudzovaní za každú vec, čo povedia alebo urobia,“ vysvetľuje.
Neznamená to, že musíte súhlasiť so všetkým, čo vám druhý človek hovorí. Dajte si ale na hodnotenie čas, musíte pochopiť, aké má daná osoba potreby, priania, ciele.
„Keď počujem niečo, s čím nesúhlasím alebo tomu nerozumiem, namiesto toho, aby som súdil, moja prvá reakcia je: ,To je naozaj zaujímavé. Takto som o tom nikdy neuvažoval. Pomôž mi to pochopiť – ako si na to prišiel?“.“ Takto namiesto odsúdenia prejavíte záujem.
2. Nechajte svoje ego v úzadí
Väčšina ľudí túži chorobne ostatným dokázať, že nemajú pravdu. Komentáre na sociálnych sieťach sú toho dôkazom. Takéto tendencie ale vzťahy narúšajú, a nielen tie romantické. Pokiaľ sa teda jedná o niekoho, s kým chcete dobre vychádzať, potlačte svoje ego a nerobte to.
„Upozadiť ego znamená odložiť vlastné názory stranou, vedome ignorovať túžbu mať pravdu a niekoho iného opraviť. Nedovoľte, aby vaše emócie prevzali kontrolu nad situáciou, keď nesúhlasíte s niečími myšlienkami, názormi alebo činmi,“ popisuje Dreeke. Pokiaľ chcete, aby vás ľudia mali radi, je osvojenie si tejto schopnosti nutnosťou. Pokiaľ sa vám ale pri ďalšej “zrážke s blbcom” nepodarí zostať v pokoji, nevyčítajte si to, je to prirodzená vec. Nabudúce to skúste znova.
3. Počúvajte
Vo chvíľach, keď sme pri konverzácii nervózni, premýšľame často viac nad tým, čo povieme, než aby sme počúvali, čo nám druhý človek hovorí. Buďte nabudúce zvedaví a opýtajte sa na veci, ktoré vás zaujmú. „Keď premýšľate o svojej odpovedi, znamená to, že počúvate len napoly a čakáte na príležitosť hovoriť. Nabudúce, keď budete mať v hlave príbeh alebo myšlienku, o ktorú sa chcete podeliť, zahoďte ju. Vedome si zakážte to povedať. Jediné, čo by ste mali počas konverzácie robiť, je pýtať sa sami seba: „Akú vec alebo myšlienku, ktorú druhý človek spomenul, považujem za zaujímavú a chcem ju viac preskúmať?“,“ vysvetľuje Dreeke.
Existujú aj štúdie, ktoré dokazujú, že keď počas rozhovoru ľudí požiadate, aby vám o téme povedali viac, budete im pripadať sympatickejší a budú mať tendenciu vám pomôcť. Pri aktívnom načúvaní je tiež dobré občas hovorcu podporiť prikývnutím alebo verbálnym súhlasom.
4. Pýtajte sa
Podľa Dreekeho každého poteší, keď za ním prídete a spýtate sa ho na to, s čím sa teraz stretáva v práci alebo ako sa mu darí zvládať výchovu jeho detí.
Ďalšia vec, čo majú ľudia radi, je, keď ich požiadate o radu. Podľa Adama Granta, profesora psychológie na Wharton School of University of Pennsylvania, patrí dokonca vyhľadávanie rád medzi najúčinnejšie spôsoby, ako pozitívne ovplyvniť v práci svojich kolegov, nadriadených aj podriadených. Je ale dôležité, aby žiadosť bola úprimná a autentická.
5. Nezdržiavajte
„Keď si ľudia myslia, že čoskoro odídete, upokoja sa. Keď sa posadíte vedľa niekoho v bare a spýtate sa ho, či mu môžete kúpiť drink, spravidla tým aktivujete jeho obranné mechanizmy. Začne si hovoriť „Kto si a kedy odídeš?“ a práve otázka „Kedy odídeš?“ je tá, na ktorú musíte odpovedať počas prvých sekúnd,“ vysvetľuje Dreeke.
Vždy musíte počítať s tým, že druhá osoba nemá práve čas sa s vami baviť. Je to rovnaké ako v prípade, keď niekomu voláte a nespýtate sa ho vopred, či práve nerušíte. To potvrdil aj prieskum, podľa ktorého miera ochoty respondentov bola pri telefónnych hovoroch vyššia, keď sa volajúci na začiatku spýtal na ich časovú dostupnosť.
Nikto sa nechce cítiť v pasci s nejakým čudákom. Ľudia sú možno ochotnejší, než si myslíte, len potrebujú mať pocit bezpečia a kontroly.
6. Nezabúdajte na reč tela
Pokiaľ je obsah vášho oznámenia pozitívny, neegoistický a nesúdiaci, musí tomu zodpovedať aj neverbálna komunikácia. Dreeke odporúča tieto triky:
- Musíte sa usmievať. Úsmev je skvelý spôsob, ako vzbudiť dôveru a pozitívne pocity.
- Vaša brada by mala smerovať dole, aby to nevyzeralo, že druhými pohŕdate. Budete pôsobiť sympatickejšie, keď k tomu jemne nakloníte hlavu.
- Nestúpajte si k ľuďom čelom, mohlo by to pôsobiť agresívne. Ľahko sa natočte.
- Keď gestikulujete, dbajte na to, aby vaše dlane mierili smerom nahor – to značí, že ste otvorení nápadom druhej strany.
- Pozor dajte aj na mimiku: nemračte sa, nezvrašťujte obočie, netlačíte pery k sebe, aby to nevyzeralo, že ste v strese.
7. Buďte dôveryhodní a nenechajte so sebou manipulovať
Keď s niekým chcete nadviazať vzťah, je dôvera kľúčová. Kľúčová, ale aj krehká, takže nehrajte žiadne hry a budujte vzájomný rešpekt. Pokiaľ máte pocit, že niekto používa triky a manipuláciu na vás, nebuďte hneď agresívni, zistite, prečo to robí a aký je jeho cieľ. Buďte úprimní: „Obaja sa snažíme dosiahnuť svoje ciele, ale ja som zvedavý, aký je ten tvoj – čo sa snažíš dosiahnuť? Keď budeme obaja hovoriť na rovinu, možno zistíme, že si môžeme vzájomne pomôcť. Pokiaľ nie, nevadí,“ ukazuje Dreeke ako by mohla vyzerať komunikácia v takejto situácii.
Vždy je lepšie otvorene povedať, s akým cieľom za druhým človekom prichádzate, než sa ho snažiť dostať niekam, kde sám nechce byť. Vyskúšajte si osvojiť tieto rady, je takmer isté, že budete nielen obľúbenejší, ale aj úspešnejší vo všetkom, do čoho sa pustíte.