Nevera

Ako efektívne predísť nevere, radí odbornička na vzťahy

Rovnako ako vznikli romantické vzťahy, tak vznikla i nevera. Aké tenké sú hranice medzi láskou a podvádzaním? Je sledovanie filmov pre dospelých nevera? Počíta sa do toho aj nevinný flirt? Ako vyzerá nevera v otvorenom vzťahu? Existuje emocionálna nevera? Zdá sa, že neexistuje komplexná definícia pojmu ,,nevera“, pretože nikto nespísal pravidlá, ktoré by opisovali funkčný romantický vzťah medzi… Prečítať celé
Vydané 21. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Rovnako ako vznikli romantické vzťahy, tak vznikla i nevera. Aké tenké sú hranice medzi láskou a podvádzaním? Je sledovanie filmov pre dospelých nevera? Počíta sa do toho aj nevinný flirt? Ako vyzerá nevera v otvorenom vzťahu? Existuje emocionálna nevera?

Emocionálne následky nevery sú veľmi podobné štádiám trúchlenia. Prvá fáza sa začína popieraním, pretože sme v šoku z toho, že osoba, ktorá nám je najbližšia nás zradila. Potom nasleduje hnev a bolesť. V tých horších prípadoch nastupuje depresia až napokon samotné prijatie. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Zdá sa, že neexistuje komplexná definícia pojmu ,,nevera“, pretože nikto nespísal pravidlá, ktoré by opisovali funkčný romantický vzťah medzi dvomi ľuďmi. V tomto článku nájdete odpovede na to, aké činy definujú neveru. Ako si môžu partneri zodpovedne vytýčiť hranice, ako riešiť konflikty nekonfliktne.

Podľa psychologičky Kelly Campbell existujú minimálne tri príčiny vzniku nevery:

  • vaše životy nie sú prepojené. Nedelíte sa o svoje problémy i malichernosti s partnerom, pretože si myslíte, že by ich v budúcnosti mohol proti vám použiť
  • rozdiely medzi vami vnímate ako nedostatky
  • váš partner má narcistické sklony, ktoré sa prejavujú neustálou túžbou po pozornosti od cudzích ľudí

Definovala tri úrovne podvádzania

Emocionálne podvádzanie je druh nevery, pri ktorom jeden z partnerov zdieľa emocionálne spojenie s niekým iným. Tým pádom dochádza k narušeniu dôvery v pôvodnom romantickom vzťahu. Patrí sem neustále posilňovanie ,,emocionálneho“ vzťahu prostredníctvom posielania textových správ, interakcie na sociálnych sieťach, vedenie hlbokých  a intímnych rozhovorov. Pochopiteľne niekedy nie je jednoduché pripustiť si, že takéto priateľstvo nie je zdravé a nevinné.

Hlavným rozdielom medzi fyzickou a emocionálnou aférou je skutočný fyzický kontakt. Fyzickému podvádzaniu zvyčajne predchádza osobné stretnutie, i keď v súčasnosti je možné hovoriť aj o virtuálnej intimite.

Mikropodvádzanie je jemnou formou nevery, ktorá nezahŕňa fyzickú intimitu. Často vychádza z nepríjemného pocitu neistoty. Nie sme si istí, či s našim partnerom chceme naďalej tvoriť pár, no zároveň ho nechceme zradiť. Typickými prejavmi sú:

  • budovanie intímnej alebo erotickej energie s ostatnými ľuďmi
  • fantazírovanie o intímnych vzťahoch
  • opakované vyhľadávanie bývalých partnerov
  • opakované vyhľadávanie prítomnosti ľudí, ktorých považujeme za atraktívnych

Odborníčka na vzťahy radí, aby sme si dávali pozor na varovné signály. Spozornieť by sme mali, ak náš partner zmenil správanie v porovnaní s minulosťou. Napríklad je dlhšie v práci, nechce, aby sme používali jeho mobilný telefón alebo počítač. Hovorí aj o tom, že ľudia, ktorí majú skúsenosť s podvádzaním vlastnia dva mobily.

Prečo sú ľudia neverní?

Je mnoho dôvodov, prečo sa ľudia uchýlia k podvádzaniu. Niekedy to pramení zo samotnej osobnosti. V tom prípade platí fráza: ,,raz podvodník, navždy podvodník“, teda žiaden vzťah takéhoto človeka pravdepodobne nezmení. Psychologička Campbell tvrdí, že aj pohlavie hrá dôležitú úlohu vo oddanosti partnera. Myslí si, že muži majú vo všeobecnosti väčšiu predispozíciu k nevere. Môže za to testosterón, ktorý stimuluje ich túžbu k sexuálnej aktivite. Samozrejme aj dlhodobá nespokojnosť je určitým faktorom, preto by sme mali pracovať na tom, aby sme do vzťahu prinášali novosť a vzrušenie.

Odpustiť neveru?

Naša spoločnosť vníma neveru ako niečo zničujúce, pretože základnou črtou podvádzania je zrada. Zradil nás najbližší človek a my sa musíme rozhodnúť, či tento vzťah ešte stojí za to. Bojujeme s myšlienkami, či to nespraví opäť. Avšak jednoduchý návod, čo v takom prípade robiť vám nikto neposkytne. Účinnou metódou je návšteva odborníka na vzťahy, ktorý nás nasmeruje na správnu cestu, pretože hrozí že nevera poriadne otrasie našim sebavedomím.

Vytýčte si hranice

Komunikácia je kľúčom k šťastnému vzťahu. Keďže neexistuje jednotná definícia nevery, nemôžeme od druhých ľudí čakať, že budú mať na problematiku rovnaký názor. Preto by sme sa mali už na začiatku vzťahu porozprávať s našim partnerom o tejto téme. Diskutovať treba o tom, ako klasifikujeme neveru, kde sú naše hranice (čo áno a čo už nie). Veľmi dôležité je vzájomne sa zhodnúť na spoločných pravidlách.

Pokračujte na ďalší príspevok »