Život s pandémiou

Ako ovplyvnil koronavírus život Slovákov?

Naše životy sa v posledných mesiacoch ani zďaleka nepodobali normálu. Neustála zmena opatrení, negatívny test všade so sebou, zatvorené obchody, služby a reštaurácie, toto všetko bolo súčasťou našich dní. Aj keď sa už situácia postupne zlepšuje, koronavírus na nás zanechal značné následky. Koronavírus a študentský život Žiaci základných a stredných škôl študovali niekoľko mesiacov dištančnou formou. Aj keď… Prečítať celé
Vydané 6. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Naše životy sa v posledných mesiacoch ani zďaleka nepodobali normálu. Neustála zmena opatrení, negatívny test všade so sebou, zatvorené obchody, služby a reštaurácie, toto všetko bolo súčasťou našich dní. Aj keď sa už situácia postupne zlepšuje, koronavírus na nás zanechal značné následky.

Koronavírus a študentský život

Žiaci základných a stredných škôl študovali niekoľko mesiacov dištančnou formou. Aj keď sa už pomaly vracajú späť do škôl, týždne sociálnej izolácie ich poznačili.

Nie len, že online forma výuky nezabezpečí taký prísun vedomostí, aký by mali žiaci v škole. Doba obmedzených kontaktov na deťoch zanecháva aj psychické následky.

„V životoch detí je prítomná istá miera negatívnych emócií – strachu či úzkosti, ktorá je spojená nielen s klasickým nástupom do školy, ale aj s opatreniami, ktoré ho tento rok sprevádzajú. V každej rodine je táto situácia vnímaná inak. Niektorí k nej pristupujú racionálne, niektorí veľmi emocionálne – so strachom a s obavami, iní zase situáciu zľahčujú,“ tvrdí psychologička Sokolová v rozhovore pre Forbes.sk.

Vysokoškolský život počas pandémie

Študenti vysokých škôl študujú dištančne aj naďalej. Online výuka sa pre nich stala akousi rutinou. Väčšina vysokoškolákov by celodenné štúdium za počítačom vymenila za klasickú výučbu.

Ako hovorí samotná študentka, veľa ľudí si myslí, že je takéto štúdium pre vysokoškolákov jednoduchšie. Opak je však pravdou. Študentom chýba kontakt žiak – učiteľ a väčšina z nich by sa najradšej vrátila späť do lavíc.

INZERCIA

Navyše, kvôli celodennému sledovaniu obrazoviek počítačov a telefónov vzniká oveľa viac závislostí.

„Neprekvapuje ma, že negatívne efekty lockdownu častejšie uvádzajú mladí ľudia. Mladým ešte chýbajú návyky správneho používania technológií tak, aby im to nespôsobovalo problémy – čiže nemajú Internalizované pravidlá, ako si robiť pravidelné prestávky, ako správne sedieť pri jednotlivých zariadeniach, alebo si nevedia vytvoriť štruktúrovaný režim,“ uvádza pre portál fontech.startitup.sk psychológ Michal Božík.

Božík ďalej odporúča, aby sa mladí ľudia namiesto sledovania displejov viac venovali športu a rozhovorom s najbližšími. Môžu tak predísť psychickým problémom, ktoré spôsobuje nadmerné používanie technológií.

Koronavírus zasahuje aj do života čerstvých absolventov, ktorí kvôli pandémii nemali možnosť absolvovať stáže. Nedostatok praxe spôsobuje, že si študenti po ukončení štúdia majú veľký problém nájsť zamestnanie.

Internetový portál Denníka N uvádza, že je nedostatočná prax dlhodobým problémom mnohých slovenských vysokých škôl. Pandémia ho ešte viac prehĺbila.

 „Až polovica opýtaných študentov končiacich ročníkov aj čerstvých absolventov uviedla, že im situácia spojená s vírusom Covid-19 vzala možnosť stáží, brigád, ale aj zahraničných študijných pobytov. Viac ako štvrtina z nich to vníma ako prekážku pri uplatňovaní sa na trhu práce,“ uvádza dennikn.sk.

Pandémia má na život mladých ľudí značný vplyv. Fotografia: pixabay.com

Koronavírus ovplyvnil podnikanie

V najväčšej miere ovplyvnil koronavírus život podnikateľov. Zatvorenie reštaurácií, fitness centier a ostatných služieb na niekoľko mesiacov priniesol podnikom obrovské straty. Majitelia sa na trhu snažili prežiť, ako sa dalo.

Reštaurácie ponúkali donášku jedál a nápojov. Tržby, ktoré získali z rozvozu väčšinou nedokázali uhradiť náklady, a tak sú podnikatelia v mnohých prípadoch stratoví.

Majitelia fitness centier sa búrili počas prvej a aj druhej vlny pandémie. Zatvorenie športovísk na niekoľko mesiacov im prinieslo obrovské dlžoby.

Po pol roku síce môžu fitká opäť otvoriť, no kvôli obmedzeniu v podobe kapacity šiestich osôb na budovu sa rozhodlo veľa podnikateľov ponechať objekty zatvorené.

Takto sa situáciu rozhodlo riešiť mnoho ďalších športovísk, vrátane plavární. Obmedzená kapacita ľudí nedokáže majiteľom dostatočne pokryť náklady.

Pandémia ovplyvnila aj menších podnikateľov a živnostníkov. Mnohých z nich, žiaľ, priviedli obmedzenia do krachu.

Izolácia spôsobuje psychické ochorenia

Okrem finančných problémov pandémia pôsobí negatívne aj na psychiku človeka. Najnovšie štatistiky hovoria o tom, že oveľa viac Slovákov trpí depresiami a inými psychickými poruchami.

Portál startitup.sk uvádza, že podľa najnovších dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa v minulom roku predpísalo o 31 500 viac psychiatrických liečiv, ako tomu bolo v roku 2019.

„Boli to najmä lieky používané na krátkodobú liečbu úzkostných porúch a antidepresíva. Problémy sa pritom prejavujú aj u ľudí, ktorí doteraz nemali psychické problémy,“ informuje startitup.sk.

Štatistiky ukazujú, že počas posledného roka začalo oveľa viac ľudí trpieť depresiami a psychickými poruchami. Fotografia: pixabay.com

Koronavírus a jeho vplyv na seniorov

Mohlo by sa zdať, že pandémia v najmenšej miere ovplyvnila seniorov. Aj keď obmedzenia nepriniesli dôchodcom finančné straty, aktuálna situácia na nich zanecháva psychické následky. Doba izolácie a karantény seniorom neprináša pokoj, ktorý by im mal byť vo vyššom veku dopriaty. Sú nútení žiť v neustálom strese, čo môže negatívne vplývať na ich zdravotný stav.

Okrem toho sa s pandémiou šíria aj dezinformácie, ktoré môžu viesť k frustrácii a k úzkostiam.

„Je dôležité o celej situácii hovoriť racionálne. Informácie z médií a okolia môžu byť často emočne zafarbené. Odporúčam si so starším človekom pohovoriť o tom, čoho sa bojí – či je to nákaza samotná, alebo prípadne smrť, či niečo ďalšie,“ radí psychologička na portáli science.hnonline.sk.

Vplyv pandémie pociťujú svojím spôsobom všetky generácie. Či už ide o psychické alebo finančné záležitosti, každý z nás je aktuálnou situáciou poznačený.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »