Ako pravidlá menia a môžu zmeniť náš život

Už od detstva nás obklopujú pravidlá. Či chceme alebo nie, sprevádzajú nás po celý život. Sú dôležité? Prečo vôbec existujú? Umyť si zuby, chodiť do práce, pozdraviť známeho na ulici. Poďakovať sa za obed, učesať sa. Ako by vyzeral náš život bez pravidiel? Asi by bol plný chaosu. Na druhej strane je dobré si uvedomiť,… Prečítať celé
Vydané 9. novembra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

Už od detstva nás obklopujú pravidlá. Či chceme alebo nie, sprevádzajú nás po celý život. Sú dôležité? Prečo vôbec existujú?

Umyť si zuby, chodiť do práce, pozdraviť známeho na ulici. Poďakovať sa za obed, učesať sa. Ako by vyzeral náš život bez pravidiel? Asi by bol plný chaosu. Na druhej strane je dobré si uvedomiť, že život by plynul ďalej aj v takej forme, nie sú až tak životne

Každá krajina má rôzne pravidlá, každá komunita, je toho na nás veľmi veľa. Ak sa dnes pozeráme na globalizovaný svet, napadne nám jedna dôležitá otázka: ako zlepšiť a zjednodušiť život ľuďom v rôznych kútoch sveta? Čo tak zriadiť jednotne pravidlá pre všetkých?

Určite sa vám pri kráčaní po ulici v inej krajine už stalo to, že ste narazili do protiidúcich ľudí, lebo pravidlá v danej krajine boli iné ako tie vo vašej domovskej krajine. Určite viete, že pravidlá premávky vo Veľkej Británii a jej bývalých kolóniách sú iné ako inde na svete. Nejednoznačnosť vytvára pre ľudí stres a nepochopenie.

Nebolo by úžasné začať tieto pravidlá skúmať a vyhodnocovať, ktoré z nich sú nezmyselné ktoré nás ako ľudstvo posúvajú vpred? A tie nech zostanú a ďalej sa rozvíjajú. Ako veľa by sme získali na úsporách a pochopení na ceste z krajiny do krajiny. Vieme, že takéto zmeny nebude možné vykonať počas najbližších piatich či desiatich rokov. Otázkou je, ak už dnes hovoríme o globálnom svete, prečo sa nad týmto niekto nezamýšľa?

Ako ľahko sme si všetci zvykli na globálne systémy a pravidlá bez toho, aby sme si toho boli vedomí. Príkladom je medzinárodná sieť -internet, ktorú dnes už asi každý vie ovládať a vie s ňou pracovať. Myslím si, že rovnako ako v 19. storočí, kedy prišla priemyselná revolúcia, dnes stojíme na prahu doby, kedy ľudia prejdú veľkou zmenou. Tou zmenou je spôsob existencie a systém pravidiel. Svet sa neustále posúva vpred a my s ním, či chceme alebo nie.

Je to sled udalostí, ktorý mení naše životy, a je len na nás, či to bude k lepšiemu. Je dobré premýšľať, ako by sme chceli žiť a ako by mohli žiť aj ostatní obyvatelia našej planéty. Veď v konečnom dôsledku sme všetci ľudia. Problém jedného, nech je akokoľvek ďaleko, ovplyvňuje každého z nás. Pravidlá nám môžu pomôcť spolu vychádzať v tomto už aj tak preľudnenom svete. Pravidlá, pokiaľ dávajú zmysel, budú základom spokojnosti celého ľudstva. Konflikty ako také nebudú mať vo veľkej miere opodstatnenie, lebo ľudia si budú rozumieť. Nebudú poznať nepochopenie, tak často skloňované v dnešnej dobe.

Na záver dodávam, že táto téma je možno trochu idealizovaná. Na druhej strane si ale skúsme predstaviť, že by takýto svet vznikol, a čo by pre nás ako jednotlivcov znamenal. Je len na nás, či to bude k lepšiemu. Je dobré premýšľať, ako by sme chceli žiť a ako by mohli žiť aj ostatní obyvatelia našej planéty. Veď v konečnom dôsledku sme všetci ľudia. Problém jedného, nech je akokoľvek ďaleko, ovplyvňuje každého z nás. Pravidlá nám môžu pomôcť spolu vychádzať v tomto už aj tak preľudnenom svete. Pravidlá, pokiaľ dávajú zmysel, budú základom spokojnosti celého ľudstva. Konflikty ako také nebudú mať vo veľkej miere opodstatnenie, lebo ľudia si budú rozumieť. Nebudú poznať nepochopenie, tak často skloňované v dnešnej dobe.

 

 

Vladimír Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »