Mentálne zdravie

Ako prekonať stres z vojny? Neuzatvárajme sa do seba, radia psychológovia

Tanky, rakety, vojaci, násilie, a to všetko v blízkosti Slovenska. Cítime sa ohrození a vystrašení, máme na to právo. Snažíme sa porozumieť situácii na Ukrajine, byť v obraze, no zároveň pociťujeme tlak negatívnych správ. Útočia na nás zo všetkých strán, situácia sa neustále mení, mnohé správy sú neúplne a mätúce, nedokážeme ich všetky vyhodnotiť. Pociťujete aj vy stres alebo úzkosť?… Prečítať celé

Tanky, rakety, vojaci, násilie, a to všetko v blízkosti Slovenska. Cítime sa ohrození a vystrašení, máme na to právo. Snažíme sa porozumieť situácii na Ukrajine, byť v obraze, no zároveň pociťujeme tlak negatívnych správ. Útočia na nás zo všetkých strán, situácia sa neustále mení, mnohé správy sú neúplne a mätúce, nedokážeme ich všetky vyhodnotiť.

Pociťujete aj vy stres alebo úzkosť? Je aj vám do plaču alebo vašim deťom? Psychológovia pripomínajú, že strach, plač aj úzkosť sú v súčasnosti oprávnené, nehanbite sa za ne.

Ako zvládať stres v súvislosti s vojnou?

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Psychologická online poradňa IPčko spolu s Krízovou linkou pomoci vytvorili súhrn odporúčaní, ako zvládať stres zapríčinený vojnou na Ukrajine. Zhrnuli sme ich do nasledujúcich bodov:

1.Hovorte o vašich pocitoch a zaujímajte sa o pocity druhých

Vaše emócie môžu byť veľmi rôznorodé, intenzívne, dokonca môžete mať pocit, že ich v danej chvíli nemáte pod kontrolou. Dôležité je nájsť spôsob, ako ich dostať zo seba von. Dusiť v sebe strach, stres, úzkosť, či smútok situáciu len zhoršuje.

Nájdite človeka, ktorému plne dôverujete a porozprávajte sa s ním o tom, ako sa cítite. Môže to byť príbuzný, priateľ, psychológ, alebo duchovný. Ak je pre vás ťažké o svojich pocitoch rozprávať, nájdite iný spôsob uvoľnenia emócii, ktorý vám vyhovuje. Zapisujte si myšlienky, kričte, plačte, choďte si zabehať. Robte čokoľvek, čo vám pomáha.

INZERCIA

Ak sa niekto zdôverí vám, vypočujte ho a podeľte sa s ním o svoje pocity. Každý z nás v súčasnosti pociťuje určité obavy, čo je v poriadku. Vytvorte bezpečný priestor, v ktorom vaši blízki môžu o svojich obavách a strachu otvorene hovoriť. Nezabudnite na povzbudenie.

2. Ak je treba, doprajte si prestávku od médií

Odborníci na duševné zdravie odporúčajú obmedziť pretlak informácií o vojne. Urobte si prestávky pri sledovaní, čítaní alebo počúvaní noviniek.

Zároveň si dávajte pozor na informácie z neoverených zdrojov a nešírte poplašné správy, ktorých cieľom je vyvolať paniku a obavy.

3. Udržujte normálnu rutinu

Vykonávanie bežných aktivít podľa psychológov prináša istotu a stabilitu, ktorú práve v týchto neistých časoch potrebujeme. Venujte sa aktivitám, ktoré sú pre vás upokojujúce a robia vám radosť.

4. Vytvorte si svoje útočisko

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com.

Pohodlné hojdacie kreslo, prechádzka v prírode, rozhovor s priateľmi. Všetko tuto môže byť útočiskom, ktoré ponúka čas aj priestor na vyrovnanie sa s obavami i stresom. Nájdite si svoj bezpečný priestor a zostaňte v ňom tak dlho, ako potrebujete.

Ak počas dňa pocítite nával úzkosti, paniky alebo nedokážete zaspať, psychológovia odporúčajú dychové cvičenie. Upriamte pozornosť na jeden bod, sústreďte sa naň a na svoje dýchanie. Pomaly sa nadychujte a vydychujte.

5. Buďte vnímaví a solidárni

Buďte viac vnímaví nielen k sebe, ale aj k vašim blízkym. Neignorujte zmeny, ktoré naznačujú, že váš blízky potrebuje pomoc alebo povzbudenie. Psychológovia odporúčajú zapojiť sa do aktivít, ktoré podporujú spolupatričnosť, pretože aj malé gestá sú v tejto chvíli veľkými krokmi pomoci a prejavmi ľudskosti.

Nemáte sa s kým rozprávať? Obráťte sa na krízové linky

Občianske združenie IPčko a Liga za duševné zdravie SR zároveň pripomínajú, že v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine sa ľudia môžu obrátiť na krízové linky. Tie v najbližšej dobe očakávajú zvýšený nápor a deklarujú svoju pripravenosť. Informoval o tom webový portál teraz.sk.

„Na linkách sa táto téma objavuje stále častejšie. Na Krízovej linke pomoci, IPčko.sk a Dobrej linke zaznamenávame od štvrtka rána desiatky prosieb o pomoc, stabilizáciu, podporu, vyjadrenie priateľstva, o vyjadrenie solidarity,“ uviedol pre TASR riaditeľ IPčka Marek Madro.

Aktuálnu situáciu priblížila aj riaditeľka Linky dôvery Nezábudka Monika Martinezová: „Za posledných 24 hodín sa výrazne nezmenil počet volajúcich, ale téma rozhovorov. Mnohí k nám volajú prvýkrát.“

Ak potrebujete odbornú pomoc, nebojte sa osloviť anonymné a bezplatné linky pomoci, napríklad Krízovú linku pomoci (0800 500 333) a Linku dôvery Nezábudka (0800 800 566) alebo odborníkov chatovej a emailovej poradne ipcko.sk.

Pokračujte na ďalší príspevok »