TECHNOLÓGIE

TikTok mesačne aktívne používa 1,5 miliardy užívateľov. Slováci a Česi o neho záujem príliš nemajú

V rámci Európskej únie TikTok najviac používajú Francúzi, Nemci a Taliani.
Tesne za nimi sa umiestnili Španieli.
Vydané 30. júla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Kým ešte pred pár rokmi bol na vzostupe Instagram, dnešní mladí ľudia našli útočisko inde. Sledujúcich a srdiečka pod príspevkami sa snažia získať na sociálnom médiu TikTok, ktoré zachvátilo internet počas covidovej pandémie.

Pôvodom čínske sociálne médium svojim užívateľom ponúka pár sekundové videá, ktoré sa pre dobre pracujúci algoritmus dokážu stať za krátky čas virálne. Mladí ľudia sa prostredníctvom neho prezentujú autenticky, v mnohých prípadoch ide o obsah, ktorý by na Instagrame nezverejnili.

Na jeho obľúbenosť naprieč celou populáciou poukazujú aj nedávne analýzy a odhady. Mesačne ho aktívne využíva 1,5 miliardy používateľov, informuje portál CzechCrunch. V rámci Európskej únie podľa oficiálnych dát TikToku, ho malo medzi minuloročným augustom a tohtoročným januárom využívať v priemere 142 miliónov aktívnych užívateľov mesačne. V ktorých krajinách spustil najväčší ošiaľ?

Poliaci jeho služby využívajú naplno, Slováci až tak nie

Podľa posledných dát najväčší počet aktívnych užívateľov v rámci Európskej únie sa zaznamenal vo Francúzsku, v Nemecku a Taliansku. TikTok tam využíva viac ako dvadsať miliónov ľudí.

Podobne je to aj v Španielsku, kde zaujal viac ako devätnásť miliónov obyvateľov. Výnimku netvorí ani susedné Poľsko. Medzi aktívnych užívateľov sa hlási viac ako jedenásť miliónov Poliakov.

Na Slovensku a v Česku až taký rozruch nespôsobil. Aj napriek tomu, že sa na dané sociálne médium presunuli celebrity či influenceri, v porovnaní s predošlými krajinami ide o nízke čísla. V Česku ho mesačne využívajú len dva milióny užívateľov. Na Slovensku ide ešte o niečo menší počet, a to o jeden milión.

INZERCIA

aktívne používanie tiktoku

Počas posledným rokom sa obrovským hitom na internete stali krátke vtipné videá. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ sa však počet užívateľov TikToku prepočíta ako podiel na celkovom počte obyvateľov danej krajiny, dostaneme o niečo iné výsledky. Na prvom mieste sa umiestni Luxembursko, kde ho mesačne využíva 46 % populácie. Za ním nasleduje Írsko (42 %), Španielsko (40 %), Rumunsko (39 %), Litva (38 %), Malta (37 %), Grécko (36 %) a Taliansko s Francúzskom (35 %).

Na druhej strane sa opäť nachádza Česko a Slovensko, kde TikTok používa len sedemnásť, respektíve devätnásť percent populácie. O niečo vyššie sa umiestnilo Slovinsko a Dánsko, kde ho aktívne používa 24 % populácie. Podobne sú na tom aj krajiny, ako Rakúsko, Chorvátsko, Nemecko či Poľsko.

Riziko potenciálnej bezpečnostnej hrozby

Na TikToku nepôsobia len mladí ľudia, ktorí chcú zaujať so svojimi vtipnými videami. Svoje miesto tam našli aj politici, ktorí chcú u mladšej generácie vzbudiť záujem o politiku. Postupne sa tam presúvajú aj médiá či stredné a vysoké školy, ktoré chcú osloviť svojich potenciálnych študentov.

Dané sociálne médium je však dlhodobo viacerými stranami v Európskej únií a v Spojených štátoch amerických považované za potenciálnu bezpečnostnú hrozbu. Minuloročný marec ho tak nazval aj Národný úrad pre kybernetickú bezpečnosť v Českej republike. Okrem politikov pred jeho používaním varoval aj širokú verejnosť.

aktívne používanie tiktoku

V spoločnosti sa dlhodobo diskutuje o tom, že dané médium môže byť bezpečnostnou hrozbou. Zdroj: pixabay.com

Ako sme písali v našom predošlom článku, TikTok si už pri inštalácii od jednotlivcov žiada súhlas s podmienkami používania, ktoré obsahujú aj články o zbere dát. Pokiaľ však potenciálni užívatelia chcú vedieť, na aké účely budú ich dáta využívané, dané články neponúkajú jednoznačnú a zrozumiteľnú odpoveď.

Medzi najpočetnejšie zbierané údaje patria technické informácie, ako IP adresa, verzia operačného systému, model zariadenia, názvy aplikácií, súborov a ich typy, vzory a rytmy písania či typ poskytovateľa telekomunikačných služieb.

Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria lokalizačné údaje. Zahŕňajú informácie o lokácii na základe simkarty alebo IP adresy a GPS súradnice, pokiaľ k nej dá jednotlivec povolenie. Výnimku však netvoria ani údaje o histórii navštevovaných stránok.

Pokračujte na ďalší príspevok »