EKOLÓGIA

Aktuálne: Jednorazové plasty v stravovacích prevádzkach dostali stopku

V stredu 3. novembra 2021 poslanci parlamentu schválili novú legislatívnu úpravu, ktorú pripravilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Jednorazové plasty budú v trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania zakázané. To isté platí aj pre verejné podujatia. Občerstveniu v jednorazových plastových výrobkoch v tomto prostredí odzvonilo. Od začiatku roka 2023 nebude takéto plasty používať ani štátna správa…. Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

V stredu 3. novembra 2021 poslanci parlamentu schválili novú legislatívnu úpravu, ktorú pripravilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Jednorazové plasty budú v trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania zakázané.

To isté platí aj pre verejné podujatia. Občerstveniu v jednorazových plastových výrobkoch v tomto prostredí odzvonilo. Od začiatku roka 2023 nebude takéto plasty používať ani štátna správa.

Novelizáciou prešiel zákon o odpadoch a aj zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.

Podľa ministra životného prostredia Slovensko potrebuje efektívne obehové hospodárstvo, ktoré bude spotrebiteľov motivovať k tomu, aby výrobky používali opätovne. Ján Budaj považuje za najlepší odpad práve ten, ktorý nikdy nevznikne. „Dvojnásobne to platí pri plastoch, ktoré sú už desaťročia veľkou záťažou pre slovenskú prírodu. Ale ak sme už takýto odpad vytvorili, je dôležité pripomínať si skutočnú hodnotu plastových odpadov a ich opakovanú využiteľnosť,“ vyslovil minister Budaj.

Novela zákona o odpadoch tak odráža smernicu Európskej únie, ktorá sa venuje znižovaniu vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.

Jednorazové plasty majú nahradiť opakovane použiteľné a biologicky rozložiteľné alternatívy

Zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach súvisí s nesprávnym triedením. To sa v súčasnosti deje v 90 percentách prípadov. Ak organizátor verejného podujatia poskytne výrobky, ktoré sú biologicky rozložiteľné, mal by zabezpečiť aj ich následný triedený zber.

INZERCIA

Po novom bude výrobca jednorazového plastového výrobku povinný spotrebiteľovi ponúknuť rôzne alternatívy. Riešením je opakovane použiteľný či biologicky rozložiteľný výrobok, alebo poskytnutie výrobku za úhradu.Ide o výrobky, ktorých spotreba sa má znížiť za použitia hospodárskych nástrojov. Ide o zabezpečenie toho, aby sa plastové výrobky nahradili alternatívami, ktoré sú opätovne použiteľné, ale neobsahujú plasty,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.

Nové pravidlá majú tak znížiť aj spotrebu pohárov na nápoje vrátane ich uzáverov a viečok. To isté platí aj pre potravinové nádoby, ktoré sú určené na priamu konzumáciu alebo, z ktorých sa je priamo, alebo aj pre tie nádoby, v ktorých sú potraviny pripravené na konzumáciu bez ďalšej prípravy.

Novela zákona zahŕňa aj výrobcov tabakových výrobkov. Tí by sa po novom mali podieľať na nákladoch, ktoré sa spájajú s vyčistením prostredia od filtrov, ktoré neskončili v odpadovej nádobe.

jednorazové plasty

Zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach odôvodňuje envirorezort smutným faktom- až v 90 percentách prípadov dochádza k ich nesprávnemu triedeniu, Zdroj: Unsplash/Jonathan Chng

Prehľadnejšie označovanie výrobkov a lepšia informovanosť spotrebiteľa

Prehľadnejšie označovanie výrobkov a informovanie spotrebiteľa o tom, ako s nimi nakladať čo najvhodnejšie, sú tiež novinkami, ktoré sa majú zaviesť. Platí to pre hygienické potreby, vlhčené utierky, tabakové výrobky s filtrami, ale aj pre poháre na nápoje. Na výrobkoch pribudnú informácie o prítomnosti plastov a ich negatívnych vplyvoch na životné prostredie. Povinným bude aj informovanie a motivovanie spotrebiteľa o alternatívach, ktoré sú dostupné a opätovne použiteľné.

Novela má byť účinná od 1. decembra. Obsahuje však viaceré ustanovenia, ktoré majú neskoršie termíny účinnosti.

Problematika plastových obalov

Vedeli ste o tom, že najväčším producentov plastov v Európe je práve obalový priemysel? „Až 40 % produkcie plastov na európskom trhu končí v obaloch,“ píše sa na webových stránkach spoločnosti NATUR-PACK, a.s. , ktorá je Organizáciou zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Netreba však zabúdať na to, že plastové obaly môžu byť pre živote prostredie v určitých smeroch aj prínosom. Potraviny sú vďaka nim dlhšie čerstvé, čo má za následok menej potravinového odpadu. Okrem toho je výhodou aj ich nízka hmotnosť, ktorá znižuje náklady na prepravu vďaku nižšej spotrebe paliva. Nahradenie týchto obalov inými materiálmi, ako napríklad sklo, drevo alebo kov, by zvýšilo hmotnosť obalov na štvornásobok. Cena dopravy, spotreba energií a zároveň aj objem odpadu z obalov by sa zdvojnásobil.

Používanie plastov sa za posledných 50 rokov zvýšilo až dvojnásobne. V ďalších 20rokoch sa odhaduje jeho zdvojnásobenie. Práve preto je dôležité pátranie po rôznych alternatívach, opätovné používanie a recyklácia už vyprodukovaných plastových výrobkov, a zároveň aj obmedzenie ich používania.

Zdroje: MINZP, Aktuality, Denník N, NATUR-PACK

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/Volodymyr Hryshchenko

Pokračujte na ďalší príspevok »