Prečo neobjednávať tovar z Aliexpressu

Aký má COVID-19 vplyv na dodávky tovaru z Aliexpressu?

Ako funguje dodanie tovaru cez Aliexpress alebo prečo sa platí iba „minimálne poštovné“?

CEO Infinity Standard | Wanderer Capital | Bratislava, Slovensko

NEPREHLIADNITE » Rúška s filtrami na opakované použitie

Portál Aliexpress si získal priazeň ľudí po celom svete kvôli svojim nízkym cenám a prakticky neobmedzenej ponuke tovarov. Každý, kto si cez portál niečo objednal, sa zamýšľal nad tým, ako je možné objednať si napríklad kryt na mobilný telefón za jedno euro bez poštovného. Po zaplatení a počiatočnej nedôvere však zvyčajne stačilo počkať cca 21 dní a kryt sa objavil ako balík vo vašej poštovej schránke. V tomto prípade pri jeho dodaní zákazník neplatil nič navyše a kryt na telefón ho stál iba to 1 euro, ktoré zaplatil pri jeho objednávke.

Otázka však zostala – ako je možné, že bol kryt na telefón prepravený viac ako 10-tisíc kilometrov bez toho, aby sa jeho cena akokoľvek navýšila?

„Minimálne“ alebo „bezplatné“ poštovné na Aliexpresse je spôsobené viacerými faktormi. Jedným z nich je to, že predajcovia na Aliexpresse platia iba lokálnu prepravu v rámci Číny, ktorá je extrémne nízka. Túto sumu si už spravidla započítajú do ceny produktu, ktorú platí zákazník. Predajcovia používajú najlacnejší spôsob prepravy – poštové služby – čo im neumožňuje garantovať termín doručenia. Štandardná dĺžka prepravy je 21 dní. Zákazník si v niektorých prípadoch môže vybrať aj drahší spôsob doručenia, ktorý mu môže skrátiť čas prepravy až o polovicu – počas pandémie však prepravcovia nevedia garantovať termíny a v prípade problémov s meškaním sa vedia odkázať na vyššiu moc spojenú s COVID-19.

Čínsky poštový servis je subvencovaný vládou. To mu umožňuje ponúkať nižšie ceny. Táto výhoda je však iba omrvinkou oproti globálne prepracovanému systému doručovania, ktorý využíva Aliexpress. Aliexpress totiž vsadil na Svetovú poštovú úniu a jej politiku zvýhodňovania rozvojových krajín. Čína bola dlhodobo klasifikovaná Svetovou poštovou úniou ako rozvojová krajina, čo jej podľa legislatívy Svetovej poštovej únie umožňovalo posielať balíky a listy za zvýhodnených taríf oproti tým, ktoré platia rozvinuté trhové ekonomiky ako Nemecko, Francúzsko či USA.

Svetová poštová únia vznikla ešte v roku 1874 a zmienená politika v prospech rozvojových krajín vznikla s cieľom pomôcť integrácii slabších krajín do globálnej ekonomiky. Aliexpressu patriacemu pod skupinu Alibaba sa podarilo efektívne využiť politiku Svetovej poštovej únie vo svoj prospech a obrátiť ju na svoju konkurenčnú výhodu. Je nutné zdôrazniť, že prijímanie balíkov musí niekto v konečnom dôsledku zaplatiť a platiacimi sú zvyčajne krajiny prijímajúce tovar nakoľko ide väčšinou o rozvinuté trhové ekonomiky. Svetová poštová únia sa v roku 2018 rozhodla spustiť prešetrovanie voči Číne a odobrala jej časť výhod, ktoré si táto krajina dovtedy užívala. Ak sa vám nevybavuje, že by ceny produktov na Aliexpresse v roku 2018 výraznejšie narástli, nemáte problém s pamäťou. Aliexpress sa totiž vynašiel a začal posielať objednaný tovar z Číny smerujúci do Európy cez pošty susedných krajín Juhovýchodnej Ázie a tým využívať ich status rozvojových krajín so zvýhodnenými tarifami.

INZERCIA

Aliexpress cieli na budovanie dlhodobej konkurenčnej výhody. Preto mu nestačia výhody okolitých krajín. Spoločnosť aktívne investovala viac ako 3 miliardy amerických dolárov do vybudovania vlastnej logistickej spoločnosti Cainiao, ktorá konsoliduje objednávky v Číne a využíva úspory z rozsahu pri ich exporte na západné trhy.

 

NEPREHLIADNITE » Rúška s filtrami na opakované použitie

Aké dopady má COVID-19 na medzinárodnú prepravu tovaru?

Štandardná dĺžka expresnej leteckej prepravy z Číny na Slovensko bola pred COVID-19 3-7 dní. Horná hranica vždy závisela predovšetkým od rýchlosti colnej kontroly na Slovensku. COVID-19 spôsobil zrušenie desaťtisícov letov, čo značne narušilo kontinuitu zásobovania tovarov z Číny.

Komerčné lety sú tradične využívané aj na prepravu tovaru. Momentálne je však väčšina z nich zrušená, čo spôsobuje chýbajúce kapacity na prepravu tovaru.

Situáciu komplikuje aj to, že mnohé krajiny majú zatvorené hranice, z čoho vyplýva, že tovar na ceste z Číny do Európy je potrebné viackrát prekladať a presmerovávať.

V súčasnej dobe ani tí najväčší prepravní giganti, ako DHL, negarantujú termín dodania, ich odhad je spravidla medzi 10 až 14 dňami, pričom takáto preprava môže skutočne trvať až 22 dní.

Spomalenie času leteckej prepravy však nie je jediným negatívnym dôsledkom COVID-19. Nemenej významným je extrémny nárast cien leteckej prepravy. Kým cena za jeden letecky prepravený kilogram tovaru z Číny sa pohybovala pred vypuknutím COVID-19 na úrovni cca 8 eur, v súčasnosti je možné za rovnakú prepravu získať cenovú ponuku až na 18 eur za kilogram.

 

Kedy možno očakávať dodanie balíka z Číny prostredníctvom Aliexpressu počas COVID-19?

Naskytuje sa teda otázka: Ak si dnes objednám tovar z Aliexpressu, kedy môžem očakávať jeho dodanie?

Aliexpress na svojich stránkach uvádza, že je potrebné počítať s oneskorením dodávok z Číny. Nikde na stránke však neupresňuje na aké oneskorenie sa je potrebné pripraviť.

Počas COVID-19 sa mnohí čínski výrobcovia preorientovali na výrobu zdravotníckych pomôcok – rukavíc, oblekov pre doktorov a zdravotné sestry či ochranných rúšok. V praxi to vyzerá tak, že vám dnes napíše váš dodávateľ traktorov s tým, že vám ponúka miesto traktorov ochranné rúška. Čínske továrne sú po niekoľkotýždňovom výpadku príjmov spôsobených COVID-19 finančne podvyživené a preto sa snažia získať čo najväčšie objednávky. Predaj prostredníctvom Aliexpressu je pre nich momentálne nezaujímavý, nakoľko potrebujú „naháňať“ množstvá. Aj v prípadoch tovární, ktoré majú o „mravčí“ predaj cez Aliexpress ešte stále záujem, je však potrebné počítať so značnými zdržaniami, či dokonca stratou tovaru počas prepravy.

Kvôli nutnosti udržania najnižších cien je totiž na prepravu tovaru objednaného cez Aliexpress spravidla zazmluvňovaná najlacnejšia možná preprava. Zásielky v tomto prípade ale nie možné sledovať. Rizikom je aj preprava v rámci svetovej siete pôšt, ktorá môže byť zdržaná aj kvôli bezpečnostným opatreniam pre ochranu personálu – medzi ktoré patrí aj kratšia pracovná doba a s ňou spojený menší denný počet spracovaných zásielok.

V prípade ak vami objednaný tovar z Aliexpressu nie je na sklade v Európe, predpokladám, že termín dodania bude začínať od jedného mesiaca s perspektívou predĺženia o niekoľko týždňov. Z tohto pohľadu je v prípade nutných nákupov optimálne využívať dodávateľov s naskladneným tovarom na Slovensku.

 

NEPREHLIADNITE » Rúška s filtrami na opakované použitie

Pokračujte na ďalší príspevok »