Tipy a zaujímavosti o cestovaní na Blízkom východe
Alkohol si kúpte na letisku a šortky nechajte doma!
V tomto článku sa dočítate o rôznych zvykoch, tipoch a zaujímavostiach v krajinách Blízkeho východu. Ak sa do tejto časti sveta chystáte vycestovať alebo nad tým uvažujete, tieto rady pre vás budú určite užitočné. Pokiaľ cestu aktuálne neplánujete, toto čítanie vám rozšíri obzory a niektoré zvyky vás pravdepodobne prekvapia alebo pobavia. 1. Každá krajina… Prečítať celé
V tomto článku sa dočítate o rôznych zvykoch, tipoch a zaujímavostiach v krajinách Blízkeho východu.
Ak sa do tejto časti sveta chystáte vycestovať alebo nad tým uvažujete, tieto rady pre vás budú určite užitočné. Pokiaľ cestu aktuálne neplánujete, toto čítanie vám rozšíri obzory a niektoré zvyky vás pravdepodobne prekvapia alebo pobavia.
1. Každá krajina je jedinečná
Prvá vec, ktorú potrebuje vedieť, je, že tento región sa skladá z množstva krajín, z ktorých každá má svoju vlastnú unikátnu históriu a kultúru a často aj svoje vlastné náboženské praktiky a jazyky. Aj keď je pre cudzincov ľahké hovoriť o regióne ako o jednom veľkom, monolitickom celku, kde všetci zdieľajú rovnakú kultúru, jazyk, náboženstvo a etnikum, nič nemôže byť ďalej od pravdy.
Podobne ako návštevník Európy nemôže skúmať zvyky Nórska a očakávať, že veci budú úplne rovnaké vo Francúzsku, tak aj návštevníci Blízkeho východu by si mali robiť prieskum zvykov a noriem konkrétnej krajiny, ktorú chcú navštíviť. Zatiaľ čo niektoré veci sa v jednotlivých krajinách nemusia veľmi líšiť, iné sa budú líšiť v závislosti od toho, kde na Blízkom východe sa nachádzate.
2. Obliekajte sa konzervatívne/s rešpektom
Tieto „praktické pravidlá“ by vám mali dobre poslúžiť na vašich cestách, ale vždy majte na pamäti, že každá krajina je jedinečná a nikdy by sa s ňou nemalo zaobchádzať, akoby bola úplne rovnaká ako niektorá z jej susedov. Jedna vec, ktorú môžete zvyčajne predpokladať v krajinách Blízkeho východu, je, že budete musieť preukázať rešpekt miestnej kultúre.
Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je obliekať sa konzervatívne. To nevyhnutne neznamená, že musíte nosiť hidžáb, abáju alebo akýkoľvek iný špecifický typ oblečenia pre mužov alebo ženy, ale znamená to zakrytie. Muži aj ženy by sa mali obliekať konzervatívne.
Nízke džínsy, ktoré sa pri zohnutí zosúvajú, sú obrovským spoločenským faux pas a topy bez rukávov považujú obe pohlavia za neslušné. Šortky (hlavne krátke) sú vo všeobecnosti nežiadúcim kusom oblečenia, rovnako ako crop topy.
Môže to byť niekedy nepraktické, ale väčšina týchto odevov porušuje spoločenské očakávania týkajúce sa oblečenia. Aj keď sú ľudia na Blízkom východe často príliš zdvorilí na to, aby povedali čokoľvek o tom, ako sa rozhodnete obliekať, „nechať všetko len tak“ je v skutočnosti neuveriteľne neslušné a svedčí to o neúcte a necitlivosti voči kultúram týchto krajín.
3. Väčšina žien nie je nútená sa zakrývať
Keď už hovoríme o oblečení a kultúrnych normách, možno sa pýtate na zahaľovanie. Vyššie bolo uvedené, že na väčšine miest možno nebudete musieť nosiť šatku a v niektorých oblastiach by sa jej nasadenie mohlo považovať za trochu neúctivé.
V iných krajinách, ako je Irán a Saudská Arábia, ženy šatku nosiť musia. Ako sa hovorí, „keď ste v Ríme, robte to, čo robia Rimania“, a v tomto prípade nemôže byť nič pravdivejšie. Dodržiavanie miestnych zvykov je znakom povedomia a rešpektu voči kultúre. To neznamená, že by ste mali predpokladať, že šatka alebo iná forma zahaľovania bola žene vnútená.
Vo väčšine krajín Blízkeho východu je rozhodnutie nosiť hidžáb alebo inú pokrývku výlučne na žene a naznačovať opak je pre ňu urážkou! Rozhodnutie nosiť šatku alebo nie, je vo väčšine miest súčasťou ženskej identity, podobne ako sa rôzne outfity na Západe používajú na predvádzanie individuálnych identít.
4. Neodmietajte kávu
Ďalším zvykom, ktorý by sa návštevníkom mohol zdať zvláštny, je, že odmietnuť ponuku kávy v obchode sa považuje za neskutočne neslušné, takmer zakázané.
Ak vám ponúknu kávu, keď ste v obchode, neodmietajte, najmä ak plánujete nakupovať alebo ak ste už pri pokladni a vykonávate transakciu. Ponuka je jednoduchá pohostinnosť vo veľkej časti Blízkeho východu a zriedka sa odmieta.
5. Alkohol a bravčové mäso
Ak náhodou jete vonku – a pravdepodobne navštívite aspoň jednu reštauráciu počas vašej cesty – nečudujte sa, že v jedálnom lístku nenájdete žiadne bravčové jedlá. Vyznávači islamu zakazujú prípravu a jedenie bravčového mäsa, takže ho určite nenájdete na jedálnom lístku žiadnych reštaurácií, kde sa podávajú tradičné jedlá, a keďže väčšina Blízkeho východu je moslimská, väčšina reťazových reštaurácií ho nepodáva.
Súvisí to s prísnymi predpismi o príprave jedla, najmä mäsa – jedlo musí byť halal (povolené, prípustné) a ak sa v tom istom prostredí pripravuje bravčové mäso, jedlo by sa považovalo za pokazené.
Ďalšou pozoruhodnou absenciou môže byť nedostatok alkoholu. Aj keď sa môžu podávať určité miestne liehoviny alebo podobné nápoje, nemali by ste očakávať, že vaši moslimskí hostitelia, rodina, priatelia alebo obchodní partneri pôjdu do baru, alebo si dajú k večeri pohár vína.
Zvyšujúci sa počet zahraničných podnikateľov a medzinárodných návštevníkov viedol k tomu, že je k dispozícii viac alkoholu, no stále to nie je neoddeliteľnou súčasťou kuchyne a kultúry, ako je to napríklad vo Francúzsku.
Môžete byť však pozvaní na vodnú fajku, čo je zvyk na Blízkom východe, pri ktorom sa fajčí ochutený tabak, nazývaný shishah. Napriek tomu nepredpokladajte, že vaši hostitelia majú radi shishah – je to veľmi na individuálnych preferenciách a zvyklostiach oblasti, v ktorej sa nachádzate.
6. Zjednávanie sa zvyčajne očakáva
Zvyky týkajúce sa peňazí a výmeny peňazí môžu byť tiež mätúce pre niekoho, kto navštívi Blízky východ po prvýkrát. Aj keď sa zvyky líšia od miesta k miestu, zjednávanie je v mnohých obchodoch na Blízkom východe štandardom. Zatiaľ čo obyvatelia Západu očakávajú, že keď vstúpia do obchodu, uvidia stanovené ceny a že ich zaplatia, väčšina obyvateľov tejto lokality očakáva, že budú trochu obchodovať.
Z tohto dôvodu môžu byť ceny v obchodoch nastavené vysoko za predpokladu, že zákazník túto cenu nezaplatí, ale bude sa trochu dohadovať s obchodníkom, aby získal lepšiu ponuku. Toto je bežnejšie na trhoviskách a bazároch, kde si jednotliví majitelia môžu stanovovať ceny podľa vlastného uváženia, ako je to v obchodných reťazcoch, najmä v tých, ktoré majú materské spoločnosti na Západe. Napriek tomu by ste mali byť vždy pripravení zistiť, či môžete získať lepšiu ponuku – najmä pokiaľ ide o veci, ako je cena za taxík.
7. Baksheesh je všade
Baksheesh je ďalší zvyk na Blízkom východe týkajúci sa peňazí, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať cudzincovi povedomý. Pri bližšom skúmaní však rýchlo zistíte, že sa to môže zdať trochu zvláštne. Baksheesh je to, čo je v anglicky hovoriacom svete známe ako „tipy“, u nás tringelt.
Rozdiel je v tom, že každý môže požiadať o sprepitné takmer za akúkoľvek službu a veľa ľudí sa nehanbí oň požiadať. Vo väčšine krajín Blízkeho východu sa zákazník môže rozhodnúť, či chce alebo nechce dať prepitné, v závislosti od toho, ako bol spokojný so službami, no v zásade sa očakáva, že pracovníci v pohostinskom priemysle vrátane hotelových chyžných, poslíčkov, komorníkov a obsluhujúci personál reštaurácie by mal dostať prepitné.
Je to preto, že tieto práce sú málo platené a predpokladá sa, že bakšiš bude tvoriť veľkú časť príjmu pracovníka. V prípade iných služieb je kultúrny tlak na „tip“ menší – nemusíte dať bakšiš každému, aj keď si ho pýta, a obzvlášť ho nemusíte dávať, ak sa vám služba nepáčila!
8. Každý je jedinečný – správajte sa k nim tak
To, že sa vám služba nepáči alebo keď vás niekto požiada o bakšiš, vám nedáva možnosť byť hrubý k ľuďom a nemali by ste tolerovať hrubé správanie ostatných, ani sa na ňom podieľať, aj keď sa zdá, že je to „kultúrne prijateľné“.
Obyvatelia Blízkeho východu sú jedni z najsrdečnejších a najprívetivejších ľudí na planéte a návštevníci musia túto pohostinnosť opätovať a zároveň rešpektovať, že každá krajina je iná.
V Libanone pravdepodobne stretnete zmes ľudí z rôznych prostredí, z ktorých každý má iný príbeh.
Nie každý človek v krajine Blízkeho východu je Arab a nie každý je moslim. Stretnete moslimov a Arabov, ale stretnete aj Židov a kresťanov, Kurdov a mnoho, mnoho ďalších. Dokonca aj moslimovia, ktorých stretnete, budú iní v každej krajine, v každom meste a na každom mieste, ktoré navštívite.
Nepadnite do pasce predpokladu, že všetci na Blízkom východe sú úplne rovnakí! Skúsení cestovatelia vedia, že niektorí ľudia – možno malá menšina – zapadnú do stereotypov, ktoré majú o konkrétnej populácii, ale veľká väčšina ľudí bude pravdepodobne vzdorovať všetkým vašim očakávaniam, a často tým najpríjemnejším spôsobom. To je jeden z najlepších dôvodov, prečo cestovať kdekoľvek na svete, a spoznávať nových ľudí.