Vývoj medicíny a zaujímavosti z rôznych kútov sveta

Amputácia nosa bola jedným z predpísaných trestov za cudzoložstvo!

V tejto sérií článkov sa dozviete informácie o vývoji medicíny, ako si choroby vysvetľovali naši predkovia a ako s nimi bojovali. Priblížime si aj konkrétne krajiny a zaujímavosti z rôznych kútov sveta.   Ako vlastne medicína vznikla? Nepísanú históriu nie je ľahké interpretovať, a hoci sa možno veľa naučiť zo štúdia kresieb, kostných pozostatkov a… Prečítať celé

V tejto sérií článkov sa dozviete informácie o vývoji medicíny, ako si choroby vysvetľovali naši predkovia a ako s nimi bojovali. Priblížime si aj konkrétne krajiny a zaujímavosti z rôznych kútov sveta.

 

Ako vlastne medicína vznikla?

Nepísanú históriu nie je ľahké interpretovať, a hoci sa možno veľa naučiť zo štúdia kresieb, kostných pozostatkov a chirurgických nástrojov raných ľudí, je ťažké zrekonštruovať ich mentálny postoj k problémom chorôb a smrti.

Ilustačná fotografia (pomoc chorému zbaviť sa démonov spôsobujúcich jeho chorobný stav), Zdroj: medium.com

Ľudia spočiatku nepovažovali smrť a choroby za prirodzené javy. Bežné choroby, ako je prechladnutie alebo zápcha, boli akceptované ako súčasť existencie a riešili sa pomocou takých bylinných prostriedkov, aké boli dostupné. Vážne a invalidizujúce choroby však boli zaradené do úplne inej kategórie – boli nadprirodzeného pôvodu.  Boli pripisované výsledkom kúzla, ktoré na obeť zoslal nejaký nepriateľ, návšteve zlomyseľného démona alebo dielom urazeného boha, ktorý buď premietol nejaký predmet – šíp, kameň, červa – do tela. Liečba, ktorá sa potom použila, spočívala v nalákaní bludnej duše späť do jej správneho prostredia alebo vytiahnutí zlého votrelca pomocou protikúzel, zaklínadiel, elixírov, sania alebo iných prostriedkov.

Jednou kurióznou metódou, ako poskytnúť chorobe prostriedky na únik z tela, bolo vytvorenie diery s priemerom 2,5 až 5 cm v lebke obete – prax trepanovania alebo trefinovania. Trepanované lebky pravekého dátumu boli nájdené v Británii, Francúzsku a iných častiach Európy a v Peru. Mnohé z nich preukazujú uzdravenie pacienta. Táto prax stále existuje medzi niektorými kmeňmi v častiach Alžírska, v Melanézii a niekoľkých ďalších oblastiach.

Ilustračná fotografia (1.operácia lebky, 2.staroveká lebka so stopami po zákroku), Zdroj: edition.cnn.com

INZERCIA

Mágia a náboženstvo zohrávali veľkú úlohu v prehistorickej medicíne a ranej ľudskej spoločnosti. Podávanie rastlinnej drogy alebo lieku ústami bolo sprevádzané zaklínadlami, tancom, grimasami a rôznými magickými trikmi. Preto boli prvými lekármi alebo „medicínmi“ čarodejníci alebo čarodejníci. Používanie kúziel a talizmanov, ktoré v modernej dobe stále prevláda, má staroveký pôvod.

Okrem liečenia rán a zlomenín je ľudová medicína pravdepodobne najstarším aspektom liečiteľského umenia, pretože primitívni lekári prejavovali svoju múdrosť liečením celého človeka, duše i tela. Ošetrenia a lieky, ktoré nevyvolávali žiadne fyzické účinky na telo, by napriek tomu mohli spôsobiť, že sa pacient bude cítiť lepšie, keď liečiteľ aj pacient verili v ich účinnosť. Tento takzvaný placebo efekt je použiteľný aj v modernej klinickej medicíne.

 

Tradičná medicína a chirurgia v Ázii

India

Indická medicína má dlhú históriu. Najskoršie koncepty sú uvedené v posvätných spisoch nazývaných Védy, najmä v metrických pasážach Atharvavedy, ktoré môžu siahať až do 2. tisícročia pred Kristom.

Obdobie védskej medicíny trvalo približne do roku 800 pred Kristom. Védy sú bohaté na magické praktiky na liečenie chorôb a na kúzla na vyháňanie démonov, o ktorých sa tradične predpokladalo, že spôsobujú choroby. Hlavnými spomenutými stavmi sú horúčka (takman), kašeľ, hnačka, abscesy, záchvaty, nádory a kožné choroby (vrátane malomocenstva).

Zlatý vek indickej medicíny, od roku 800 pred Kristom do približne 1 000 pred Kristom, bol poznačený najmä výrobou lekárskych pojednaní známych ako Charaka-samhita a Sushruta-samhita, ktoré sa pripisujú Charakovi, lekárovi a Sushrutovi, chirurgovi. Všetky neskoršie spisy o indickej medicíne boli založené na týchto dielach.

Keďže hinduistom ich náboženstvo zakazovalo rezať mŕtve telo, ich znalosti anatómie boli obmedzené. Sushruta-samhita odporúča, aby bolo telo vložené do koša a potopené v rieke na sedem dní. Potom pri jeho odstránení bolo možné diely ľahko oddeliť bez rezania. V dôsledku týchto hrubých metód sa v hinduistickej anatómii kládol dôraz najskôr na kosti a potom na svaly, väzy a kĺby. Nervy, krvné cievy a vnútorné orgány boli slabo prebádanou a neznámou oblasťou.

Hinduisti verili, že telo obsahuje tri základné látky, mikrokozmických predstaviteľov troch božských univerzálnych síl, ktoré nazývali duch (vzduch), hlien a žlč. Zdravie závisí od normálnej rovnováhy týchto troch základných látok. Sedem základných zložiek tela – krv, mäso, tuk, kosť, dreň, kýla a sperma – vzniká pôsobením základných látok.

Hinduistickí lekári používali pri diagnostike všetkých päť zmyslov. Napríklad sluch sa používal na rozlíšenie povahy dýchania, zmeny hlasu a škrípavého zvuku, ktorý vzniká trením zlomených koncov kostí.

Najdôležitejšie metódy aktívnej liečby boli označované ako „päť procedúr“: podávanie vracadiel, preháňadiel, vodných klystírov, olejových klystírov a kýchacích práškov. Často sa používali aj pijavice, bankovanie a púšťanie žilou.

Indická materia medica bola rozsiahla a pozostávala najmä z rastlinných drog, pričom všetky boli z pôvodných rastlín. Využívali sa aj živočíšne liečivá (ako mlieko rôznych zvierat, kosti, žlčové kamene) a minerály (síra, arzén, olovo, síran meďnatý, zlato). Lekári zbierali a pripravovali vlastné rastlinné drogy. Medzi tými, ktoré sa nakoniec objavili v západných liekopisoch patria kardamón a škorica.

Ilustračná fotografia (staroveké liečebné byliny, používané aj v dnešných časoch)

 

V dôsledku prísneho náboženského presvedčenia hinduistov boli pri liečbe dôležité hygienické opatrenia. Boli nariadené dve jedlá denne s údajmi o povahe stravy, množstve vody, ktoré sa má vypiť pred jedlom a po jedle, a o použití korenín. Kúpanie a starostlivosť o pokožku boli starostlivo predpísané, rovnako ako čistenie zubov vetvičkami z konkrétnych stromov, potieranie tela olejom a používanie očných vôd.

 

V chirurgii dosiahla staroveká hinduistická medicína svoj zenit.

Operácie vykonávané hinduistickými chirurgmi zahŕňali odstraňovanie nádorov, incíziu a drenáž abscesov, punkciu na uvoľnenie tekutiny v bruchu, extrakciu cudzích telies, opravu análnych fistúl, dlahovanie zlomenín, amputácie, cisárske rezy a šitie rán.

Používala sa široká škála chirurgických nástrojov. Chirurg by mal byť podľa Sušruta vybavený 20 ostrými a 101 tupými nástrojmi rôzneho popisu. Nástroje boli prevažne z ocele. Datuje sa, že alkohol sa počas operácií používal ako narkotikum a krvácanie zastavovali horúce oleje a decht.

Ilustračná fotografia (Operácia oka podľa Sušruta), Zdroj: twitter.com

Najmä v dvoch typoch operácií boli hinduisti vynikajúci. Kameň v močovom mechúre  bol v starovekej Indii bežný a chirurgovia často odstraňovali kamene pomocou laterálnej litotómie. Zaviedli aj plastickú chirurgiu. Amputácia nosa bola jedným z predpísaných trestov za cudzoložstvo a oprava sa vykonávala tak, že sa pacientovi vyrezal z líca alebo čela kúsok tkaniva požadovanej veľkosti a tvaru a priložil sa na pahýľ nosa. Zdá sa, že výsledky boli pomerne uspokojivé a moderná operácia je určite nepriamo odvodená z tohto starovekého zdroja. Hinduistickí chirurgovia operovali aj šedý zákal.

 

V ďalšej časti, ktorú vám prinesieme čoskoro sa dozviete o ďalších krajinách a zaujímavostiach z tejto oblasti.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »