Potomok indiánskeho náčelníka

Analýza DNA odhalila skutočného pravnuka Sediaceho býka

Slávny Sediaci býk Vedci potvrdili, že muž z Južnej Dakoty, je skutočne pravnukom ikonického indiánskeho náčelníka. DNA z vlasov Sediaceho býka potvrdila spojitosť s Erniem Lapointe, ktorý rodinný vzťah avizoval dlhodobo. Sediaci býk (z lakotštiny Tĥatĥáŋka Íyotake) viedol indiánsky kmeň Siouxov (Hunkpapa Lakota) na území dnešnej Južnej Dakoty. Bol vojenským vodcom, ktorý v roku 1876 v bitke pri Little Bighorne… Prečítať celé
Vydané 30. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Slávny Sediaci býk

Vedci potvrdili, že muž z Južnej Dakoty, je skutočne pravnukom ikonického indiánskeho náčelníka. DNA z vlasov Sediaceho býka potvrdila spojitosť s Erniem Lapointe, ktorý rodinný vzťah avizoval dlhodobo.

Sediaci býk (z lakotštiny Tĥatĥáŋka Íyotake) viedol indiánsky kmeň Siouxov (Hunkpapa Lakota) na území dnešnej Južnej Dakoty. Bol vojenským vodcom, ktorý v roku 1876 v bitke pri Little Bighorne porazil amerického dôstojníka Georgea Custera. Náčelník utiekol z krajiny a následne sa vrátil, aby sa pripojil k Buffalo Bill Cody’s Wild West Show (Prehliadky Divokého západu). Podľa PBS náčelníka v roku 1890 zabila indiánska polícia (z iniciatívy vlády), ktorá sa ho pokúšala iba zatknúť.

Nové zistenie potvrdzuje, že najbližším žijúcim príbuzným Sediaceho býka je Ernie Lapointe, takisto muž z kmeňa Siouxov. Ide o úplne prvý pokus, kedy bola staroveká DNA použitá na potvrdenie rodinného vzťahu medzi živými a historickými jednotlivcami.

„Podarilo sa nám nájsť dostatočné množstvo *autozomálnej DNA vo vzorke vlasov Sediaceho býka a porovnať ju so vzorkou DNA Lapointeho, ako aj iných lakotských Siouxov,“ povedal vedúci výskumník Eske Willerslev (evolučný genetik z University of Cambridge).

„S potešením sme zistili, že sa jednoznačne zhodujú.“

*autozomálna DNA označuje genetický materiál nachádzajúci sa na 22 pároch nepohlavných chromozómov

INZERCIA

Významný náčelník indiánskeho kmeňa Siouxov – Sediaci býk. Zdroj:sk.pinterest.com

 

Neustále ho spochybňovali

Lapointe sa doposiaľ pri vytváraní rodokmeňa spoliehal iba na rodné a úmrtné listy, ktoré ho spájali so Sediacim býkom. Keďže tieto doklady je možné ľahko sfalšovať, jeho tvrdenia boli pravidelne spochybňované.

„Počas mnohých rokov sa veľa ľudí pokúsilo vyvrátiť rodinný vzťah, ktorý máme (Lapointe a jeho sestry) so Sediacim býkom,“ uviedol Lapointe.

Keď však Národné prírodovedné múzeum vo Washingtone, D.C. (Smithsonian National Museum of Natural History) vrátilo v roku 2007 vzorku vlasov indiánskeho náčelníka Lapointemu, vyskytla sa tak jedinečná príležitosť uzavrieť diskusiu raz a navždy. Willerslev sa mu v momente rozhodol napísať s tým, že je veľkým obdivovateľom Sediaceho býka a špecializuje sa na analýzu starovekej DNA.

…považoval by som za veľkú česť, ak by mi bolo dovolené porovnať DNA Ernieho a jeho sestier s DNA vlasov indiánskeho vodcu“, poznamenal Willerslev vo svojom vyhlásení.

Lapointe napokon povolil vedcom analýzu malej vzorky vlasov, zatiaľ čo zvyšok spálil počas duchovného obradu. Ukázalo sa však, že extrahovať DNA zo vzorky bude mimoriadne náročný proces, pretože vlasy neboli v múzeu riadne konzervované.

Ernie Lapointe, pravnuk indiánskeho náčelníka kmeňa Siouxov. Zdroj:sk.pinterest.com

 

Analýza DNA

Willerslev spolu s jeho tímom sa 14 rokov pokúšali extrahovať DNA z poškodených vlasov a spojiť ju s pravnukom. Jedným z dôvodov zložitosti procesu bola nevyhnutnosť autozomálnej DNA (genealogický test DNA). Štúdie zaoberajúce sa zodpovedaním otázok o pôvode (pomocou DNA analýzy), sa v minulosti spoliehali na vzorky DNA špecifické pre pohlavie. Napríklad DNA v chromozóme Y (nachádza sa výlučne u mužov), možno použiť na sledovanie pôvodu prostredníctvom mužskej línie (od otcov až k synom). DNA z mitochondrií (organely produkujúce energiu), ktoré sa nachádzajú v našich bunkách, sa prenáša výlučne na potomstvo samíc.

Keďže Lapointe tvrdil, že je s náčelníkom príbuzný z matkinej strany, výskumníci potrebovali autozomálnu DNA. Tá je zmesou DNA oboch rodičov a len týmto spôsobom sa dala vystopovať jeho genetická línia. Extrahovať DNA však nebolo jednoduché (najmä kvôli starým vzorkám DNA a ich zlému stavu), vedci tak vyvinuli úplne novú techniku.

Metóda zahŕňa porovnanie toho, aká DNA sa dá extrahovať zo vzorky s DNA ďalšieho jedinca, ako aj iných jedincov z rovnakej populácie – v tomto prípade Lapointeho a členov Hunkpapa Lakota. To všetko umožňuje výskumníkom prísť na frekvenciu určitých alel (rôzne variácie rovnakých génov) v populácii a použiť počítačové modely na určenie pravdepodobnosti – či majú dvaja jedinci rovnaké alely náhodou alebo ich zdieľajú iba ak sú priami príbuzní.

Vlasy z temena hlavy Sediaceho býka, z ktorých bola odobraná vzorka. Zdroj:www.livescience.com

Táto prelomová technika by sa mohla využiť na odkrytie ďalších slávnych a nevyriešených záhad.

„V zásade by ste mohli vyšetrovať koho chcete, aj rodinu ruského cára Romanovcov. Ak existuje prístup k starej DNA, zvyčajne extrahovanej z kostí, zubov či vlasov, môžu byť preskúmané rovnakým spôsobom,“ povedal Willerslev.

 

Zdroje: www.livescience.com , www.pbs.org

Zdroj titulnej fotografie: sk.pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »