Zaujímavosti

Anglický bar zaviedol striktné pravidlá: Jeden z bodov pobúril najmä mužov

Luxusný bar môžu navštíviť iba ľudia, ktorí budú dodržiavať všetky pravidlá.
Napriek rôznym požiadavkám a zákazom sa stal vyhľadávaným miestom. Slobodní muži si tu novú známosť tak ľahko nenájdu.

Iba pred pár dňami zahájil v Manchestri prevádzku luxusný bar, ktorý však viac ako bohatou ponukou či cenami zaujal zoznamom pomerne netradičných pravidiel, ktoré musia návštevníci dodržiavať.

Zo zoznamu je zarážajúci predovšetkým jeden z bodov, v ktorom je jasne dané, že muži majú zakázané oslovovať cudzie dámy.

Zákazníkov zoznam pravidiel neodradil

Manchesterský podnik s názvom Dear Sailor otvorili 24. novembra a hostí láka okrem ponuky vybraných nápojov a pochutín aj na atmosféru inšpirovanú tokijskými barmi z 30. rokov minulého storočia. Už aj toto je samo o sebe značne špecifické, ale oveľa väčší záujem vzbudil súpis pravidiel, ktoré v tomto bare vyžadujú dodržiavať, informuje portál manchestereveningnews.co.uk.

Vyžadovaný je aj patričný odev, v športovom oblečení tu vítaní nebudete. Zdroj: unsplash.com

Nájdeme medzi nimi aj bežné podmienky, ako napríklad zákaz hlasného pokrikovania na personál alebo povinnosť pánov sňať po vstupe z hlavy klobúk. Samozrejmosťou je aj zákaz bitiek aj ich žartovného predstierania, ale čo je prekvapivé, v tomto bare sa nesmie o rôznych bojových témach ani hovoriť.

Prevádzkovatelia podniku tiež nechcú, aby sa zákazníci zdržiavali blízko vstupných dverí. Ak si budete chcieť zatancovať na sedačkách alebo stoloch, musíte si vyzuť topánky. A v žiadnom prípade by ste do tohto baru nemali vodiť niekoho, koho by ste nenechali samotného u vás doma.

INZERCIA

Vyžadovaný je aj patričný odev, v športovom oblečení tu vítaní nebudete. A absolútne neprípustné je, aby muži v tomto bare oslovovali cudzie ženy. Tie majú podľa odporúčania prevádzkovateľa v takýchto situáciách zdvihnúť bradu a nevychovaného trúfalca ignorovať.

Ak však ženy chcú, môžu cudzích mužov osloviť, ale ak by si chceli zachovať dokonalú dôstojnosť, majú podľa odporúčaní požiadať barmana, aby ich cudziemu gentlemanovi predstavil.

Spolumajiteľ baru Christian Coates vo vyjadrení pre spomínaný portál pripustil, že tieto pravidlá nie sú úplne štandardné a možno sú do istej miery až drzé, ale zdôraznil, že ich cieľom je motivovať zákazníkov, aby sa k sebe správali slušne a s úctou. Vyzerá to tak, že pomerne uletený zoznam pravidiel ľudí neodradil, práve naopak, navštevuje ho stále viac a viac zákazníkov. 

Cieľom týchto pravidiel je motivovať zákazníkov, aby sa k sebe správali slušne a s úctou. Zdroj: unsplash.com

Ďalšie bizarné pravidlá z rôznych kútov sveta

Rôzne zákony či nepísané pravidlá môžeme nájsť v rôznych kútoch sveta a mnohé z nich sa týkajú nielen barov, ale aj samotného pitia alkoholu. Takmer všetky sú poriadne bizarné, smiešne a často aj diskriminujúce a hoci sú už v dnešnej dobe skôr prežitkom, je dobré o nich vedieť, aby vás pri cestovaní niektoré z nich neprekvapili!

  • Podľa zákona si vydaté ženy v La Paz v Bolívii môžu vychutnať len jeden pohár alkoholu. Je to kvôli tvrdeniu, že ženy, ktoré pijú, sú „morálne a sexuálne laxné“ a ich manželia sa s nimi môžu legálne rozviesť, ak ich pristihnú, že si dopriavajú viac ako jeden pohár. Našťastie, v praxi sa tento zákon príliš neuplatňuje.
  • V Škótsku vás vraj nosenie spodnej bielizne pod kiltom bude stáť dve pivá, ide o akúsi pokutu. Hoci miestni tento “zákon” dobre poznajú, ide pravdepodobne len o vtip a toto pravidlo (snáď) nikdy nikto nedodržiaval.
  • Zákony o pití alkoholu sa v jednotlivých štátoch Indie líšia. Konkrétne v štáte Maháráštra, kde je hlavným mestom Bombaj, nemôžete bez licencie, ktorú by vám vydal štát vôbec piť. Ide o pozostatok prohibičných zákonov prijatých po získaní nezávislosti. Aby ste túto licenciu získali, musíte ísť do štátnej nemocnice alebo colnice a osobne si podať žiadosť.
  • V Thajsku existujú len vyhradené hodiny, kedy si môžete kúpiť alkohol. Ide o zákon nákupu alkoholu v obchodoch a reštauráciách od polnoci do 11:00 a od 14:00 do 17:00. Takisto je nákup zakázaný počas mnohých štátnych sviatkov. Niektoré oblasti však tento zákaz obchádzajú, a predávajú (najmä turistom) fľaše zabalené v novinách alebo plastových vreckách.
  • Vedeli ste, že v El Salvadore vás za jazdu pod vplyvom alkoholu mohli dať popraviť? Pravdepodobne sa jedná o najprísnejší trest na svete. V ňom stačilo, aby človek s výrazným promile sadol za volant a bol pri tom prichytený. Zákon však už nie je aktuálny, nakoľko El Salvador v roku 1983 zrušil trest smrti.

Pokračujte na ďalší príspevok »