Anna Weyant – maliarka, ktorej sa nevedia zberatelia nabažiť

Maliarka Anna Weyant sa s rastúcou popularitou a cenou na trhu pripojila ku Gagosianu, megagalerijnému impériu s 19 pobočkami po celom svete. Náznaky jej vzostupu na trhu boli viditeľné minulý mesiac v Sotheby’s Hongkong, keď sa jedno z jej zátiší predalo za 513 900 dolárov, čo predstavovalo viac ako desaťnásobok odhadu. Vo veku 27 rokov… Prečítať celé
Vydané 12. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Maliarka Anna Weyant sa s rastúcou popularitou a cenou na trhu pripojila ku Gagosianu, megagalerijnému impériu s 19 pobočkami po celom svete. Náznaky jej vzostupu na trhu boli viditeľné minulý mesiac v Sotheby’s Hongkong, keď sa jedno z jej zátiší predalo za 513 900 dolárov, čo predstavovalo viac ako desaťnásobok odhadu.

Vo veku 27 rokov sa tak stala najmladšou umelkyňou na zozname Gagosianu. Jej prechod do Gagosianu je pre umelkyňu v jej veku veľmi nezvyčajný. V počiatočných fázach kariéry väčšina umelcov začína v menšej galérii. Neskôr prejde do stredne veľkej galérie a až nakoniec, ak majú šťastie, skončia v mega-galérii.

Aby toho nebolo málo, tento rok pre ňu Gagosian otvorí samostatnú výstavu v New Yorku.

INZERCIA

Gagosian

Gagosian je globálna galéria špecializujúca sa na moderné a súčasné umenie. Táto galéria zamestnáva viac ako tristo ľudí v devätnástich výstavných priestoroch. Organizuje výstvavy v Spojených štátoch, Európe a Ázii. Okrem svojich galérií, je na čele digitálneho trhu s inovatívnymi online výstavnými miestnosťami, ktoré sa časovo zhodujú s významnými veľtrhmi umenia a ktoré obsahujú veľmi žiadané diela súčasných popredných umelcov, transparentné ceny, historickú vedu a dôkladnú analýzu trhu.

Kto je Lary Gagosian?

Lawrence Gilbert (Larry) Gagosian je americký obchodník s umením, ktorý vlastní sieť galérií Gagosian Gallery. Gagosian je tiež označovaný ako „najvýznamnejší obchodník na svete“. Lary stojí na čele komerčného umeleckého priemyslu od 60. rokov 20. storočia. Zastupuje a propaguje ohromujúci zoznam súčasných umelcov vrátane Cy Womblyho, Roya Lichtensteina, Alberta Giacomettiho, Anselma Kiefera, Damiena Hirsta, Helen Frankenthalerovej a Zao Wou-Ki. Spravuje tiež majetky niektorých z najlepších maliarov histórie vrátane Pabla Picassa, Warhola a Williama de Kooninga.

Tento 77-ročný díler začínal skromne, kedysi si prenajímal cudziu šatníkovú skriňu na Venice Beach za 20 dolárov mesačne a parkoval autá, aby si zarobil. Svoju kariéru začal predajom plagátov na uliciach Los Angeles.Vďaka tvrdej práci, dobrému oku a vášni sa dokázal vyšvihnúť až medzi najužšiu elitu.

Podľa niektorých zdrojov tento odborník na umenie, vášnivý plavec, tenista a surfer, randí s mladou umelkyňou Annou Weyant.

Výnimočne ženské diela

Autorka vo svojich obrazoch maľuje ženy s detskými tvárami, ktoré prežívajú každodenný život (prežívajú zlomené srdce, cvičia pilates, pijú víno atď). Jej postavy vkladajú veľa energie do vonkajšieho vzhľadu, zatiaľ čo svoj vnútorný život držia na uzde. Veľa jej postáv sa nápadne podobá na Annu, hoci umelkyňa povedala, že to nie je ona.

Weyant nazýva svoju značku ako nízko položené traumy dievčenského veku. Jej niekedy až desivá schopnosť zachytiť tieto zážitky spôsobom, ktorý rezonuje s dospelými ženami, z nej urobila jednu z najvyhľadávanejších mladých umelkýň súčasnosti.

„V tom veku som nemala nástroje na spracovanie takýchto skúseností. Až neskôr som sa začala vracať späť a hovoriť si: „To bolo naozaj divné“ alebo ‚To bolo naozaj smiešne‘. Začalo to byť terapeutické.“ Anna Weyant pre Artnet

Jej jedinečný pohľad na dospievanie si našiel dychtivé publikum a vyvolal značný dopyt.

„Veci, ktoré som predala pred 10 mesiacmi za 2 000 dolárov, sa predávajú za oveľa, oveľa, oveľa viac. Je ťažké necítiť sa istým spôsobom zradená, pretože mám pocit, že som sa vzdala tejto veci, ktorá bola veľmi intímna. Ale bolo to výmenou za peniaze, takže… neviem.“ Anna Weyant pre Artnet

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »