Anorexia

Anorexia zabíja tisíce ľudí denne: Pacienti sa vraj čoskoro dočkajú účinného lieku

Zo všetkých duševných chorôb má práve anorexia najvyššiu úmrtnosť.
Najnovšia štúdia priniesla nádej pacientom, ktorí by mohli dostať účinnú liečbu.
Vydané 15. augusta 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Podľa Národnej asociácie mentálnej anorexie a pridružených porúch (ANAD) zomrie každú hodinu v USA viac ako jedna osoba v dôsledku poruchy príjmu potravy. To sa rovná viac ako 10-tisíc úmrtiam ročne len v Amerike, informuje indy100.com. Najznámejší variant z porúch príjmu potravy je anorexia nervosa, no patrí sem aj rovnako rozšírená bulímia.

Anorexia má údajne najvyššiu úmrtnosť zo všetkých duševných chorôb – postihuje ľudí všetkých pohlaví, rasy či socio-ekonomického postavenia. Nová štúdia priniesla nádej, že by sa mohla dať čoskoro vyliečiť pomocou dostupného lieku.

Anorexia (alebo anorexia nervosa) je závažná duševná choroba, pri ktorej majú ľudia nízku hmotnosť kvôli tomu, že limitujú svoj energetický príjem. Môže sa týkať kohokoľvek v akomkoľvek veku, akéhokoľvek pohlavia či pomerov. Okrem toho, že títo ľudia obmedzujú množstvo prijímanej potravy, môžu takisto prehnane cvičiť, aby sa prijatej stravy zbavili. Niektorí ľudia trpiaci anorexiou môžu zažívať cykly nárazového jedenia (kedy naraz zjedia veľké množstvo jedla) a následného vyprázdňovania (zvracaním či hnačkovaním).

To, ako títo ľudia samých seba vidia, je v rozpore s tým, ako ich vidia ostatní – často majú skomolený sebaobraz a myslia si, že sú tučnejší než v skutočnosti sú. Prežívajú obrovský strach z toho, že priberú a hmotnosť je pre nich obyčajne veľkou výzvou. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých žien a dospievajúcich dievčat a môže viesť k smrti. (zivotbezzavislosti.sk)

Anorexia má údajne najvyššiu úmrtnosť zo všetkých duševných chorôb. Zdroj: unsplash.com

Dôvody porúch príjmu potravy

Zo štúdie zverejnenej v European Journal of Neuroscience vyplýva, že najbežnejším spúšťačom porúch príjmu potravy je stres, ktorý môže viesť k pocitovému prejedaniu sa. Avšak za vznikom daných ochorení sa skrývajú aj ďalšie faktory.

INZERCIA

Psychiatrička Barbora Pavlová v knihe Spektrum porúch príjmu potravy vysvetľuje, že stojí za nimi napríklad aj spoločenské prostredie, vek, povaha či psychická zraniteľnosť.

Najčastejším motívom, najmä u dospievajúcej populácie, je túžba po obdive okolia alebo prispôsobenie sa trendom. Ľudia trpiaci danými poruchami sa často stretávajú s nepochopením, keďže v mnohých prípadoch sa vystavujú až obsesívnej kontrole nad svojou postavou či stravovacími návykmi.

Liek testovali na myšiach

Kanadskí a francúzski vedci sa teraz domnievajú, že možno objavili mozgový mechanizmus, ktorý stojí za anorexiou. Pri skúmaní myší so správaním podobným anorexii zistili, že nedostatok chemickej látky zvanej acetylcholín má negatívny vplyv na systém odmeňovania v mozgu, čo vedie k nadmernej tvorbe často nezdravých návykov. To súvisí s nutkavým hladovaním, ktoré sa často vyskytuje u pacientov s anorexiou.

Po zistení nerovnováhy sa ju tím pokúsil odstrániť pomocou donepezilu, lieku, o ktorom je známe, že zvyšuje prítomnosť acetylcholínu v mozgu. Podávanie donepezilu bolo u myší úspešné. Vedúci autor štúdie Salah El Mestikawy potvrdil, že donepezil zvrátil správanie podobné anorexii u myší.

Kedy sa lieku na anorexiu dočkáme?

Účinky donepezilu už boli testované aj na ľuďoch. Nezávislé štúdie v Toronte a Montreale preukázali pozitívne výsledky u desiatich pacientov s ťažkou mentálnou anorexiou, z ktorých traja dosiahli úplnú remisiu. U zvyšných siedmich sa preukázalo výrazné zlepšenie.

Ďalšie štúdie, v ktorých sa porovnávajú pacienti užívajúci donepezil s pacientmi užívajúcimi placebo, sa majú začať tento rok na Kolumbijskej univerzite, Denverskej univerzite a v Hospital Sainte-Anne v Paríži. Doktor El Mestikawy však varoval, že môže trvať mnoho rokov, kým liek získa schválenia úradov a bude sa používať na liečbu anorektických pacientov. Okrem toho má liek vedľajšie účinky na tráviaci trakt a svaly, preto tím pracuje na vývoji novej zlúčeniny s menšími problémami.

Ak sa ju však podarí vyvinúť a získať schválenie úradmi, tím lekárov dúfa, že pomôže širokému spektru pacientov. „Predpokladáme, že donepezilom sa dajú zlepšiť aj iné kompulzívne patologické stavy, ako sú obsedantno-kompulzívne poruchy a závislosti, preto aktívne hľadáme možnosti spolupráce s inými psychiatrami na celom svete, aby sme tieto možnosti preskúmali,“ povedal doktor El Mestikawy.

Ďalší odborníci však upozorňujú na to, že žiadny liek, ktorý má vedľajšie účinky, nie je riešením. Použitie vhodných liekov, najmä v kombinácii s príslušnými behaviorálnymi terapiami, sa však môže ukázať ako veľmi účinné.

Najbežnejším spúšťačom porúch príjmu potravy je stres. Zdroj: unsplash.com

Poruchy príjmu potravy v číslach

  • Na svete trpí poruchami príjmu potravy viac ako 70 miliónov ľudí (20 miliónov v EÚ), odbornú pomoc však vyhľadá a dostáva iba 25 percent z nich.
  • Ide o psycho-somatické ochorenie, ktoré postihuje každú šiestu mladú ženu.
  • Je to psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou. Každú hodinu zomrie niekto na následky PPP, 25 percent pacientov spácha samovraždu.
  • Ochorenie trvá v živote človeka priemerne 6 rokov.
  • Okolo 97 percent ľudí s PPP má ešte ďalšiu pridruženú psychiatrickú diagnózu (komorbiditu).
  • Ľudia, ktorí majú poruchy príjmu potravy: 47 percent z nich trpí diagnózou záchvatového prejedania, 12 percent mentálnou bulímiou, 3 percentá mentálnou anorexiou a 38 percent trpí ďalšími špecifikovanými poruchami príjmu potravy (OSFED). (chutzit.sk/statistiky)

Pokračujte na ďalší príspevok »