Biznis a investovanie

Aplikácia Robinhood ide na burzu. Na čom zarába, keď má nulové provízie?

Prevádzkovateľ aplikácie Robinhood oficiálne požiadal o schválenie svojho IPO – uvedenia na burzu, po schválení bude môcť akcie obchodovať verejne.

Aplikácia Robinhood sa preslávila napríklad aj po udalosti roka, nárastu hodnoty akcií spoločnosti GameStop. Nie je to však iba senzácia, ale hodnotná platforma na obchodovanie najmä pre malých investorov.

Robinhood Markets Inc., je online sprostredkovateľská spoločnosť s aplikáciou na obchodovanie a investovanie akcií zameranou na mladších retailových investorov.

Spoločnosť, ktorá zaviedla obchody s nulovou províziou, požiadala o počiatočnú verejnú ponuku (IPO) a 1. júla 2021 predložila Komisii pre cenné papiere (SEC) registračný formulár S-1.

Pritom ešte v marci spoločnosť podala tzv. dôverné podanie IPO. Výhodou dôverného podania je, že spoločnosť má väčšiu kontrolu nad svojim dátumom uvedenia na verejný trh a môže vykonávať zmeny v podaní IPO bez nutnosti informovania verejnosti cez public relations.

Spoločnosť Robinhood vo svojom dôvernom podaní nezverejnila očakávaný dátum, cenové rozpätie, počet akcií ani celkové ocenenie svojho IPO. Vo svojom nedávnom podaní S-1 však naznačila, že od verejného debutu očakáva zvýšenie hodnoty o 100 miliónov dolárov a požiadala o zaradenie svojich kmeňových akcií triedy A na burzu NASDAQ do burzového symbolu „HOOD“.

Rovnomenná aplikácia Robinhood umožňuje používateľom na svojej platforme obchodovať s viac ako 5 000 akciami a siedmimi kryptomenami.

INZERCIA

Používatelia môžu navyše obchodovať s americkými depozitnými potvrdenkami (ADR) pre 650 spoločností kótovaných na celom svete a opčnými zmluvami pre akcie kótované na amerických burzách a fondoch obchodovaných na burze (ETF) .

Ako Robinhood zarába peniaze, keď je bez provízií?

Základom služby Robinhood je sprostredkovanie bez provízií, čo znamená, že používatelia nemusia platiť poplatky za obchodovanie s akciami na jeho platforme. Poplatky za obchodovanie bývajú tradičným spôsobom, ako sprostredkovatelia zarábali peniaze; ak tieto poplatky chýbajú, spoločnosť Robinhood musela nachádzať iné spôsoby, ako generovať príjmy.

Najväčší zdroj príjmov spoločnosti Robinhood pochádza z praxe nazývanej platba za tok objednávok (PFOF). Platba za tok objednávok sa týka peňazí, ktoré sprostredkovatelia dostávajú za smerovanie obchodov svojich zákazníkov ku konkrétnym tvorcom trhu. Tvorcovia trhu sú firmy, ktoré sa dohodnú s kupujúcimi a predávajúcimi akcií alebo iných cenných papierov. Zarábajú si tak, že ich ziskom je rozdiel medzi tým, koľko kupujúci akcie zaplatí za túto akciu a tým, za čo ju predajca predá. Aby zaistili, že sa vždy nájdu kupujúci a predávajúci, ktorí sa budú porovnávať, platia maklérom ako Robinhood, aby im poslali objednávky.

Vzniká tu síce riziko konfliktu záujmov, Robinhood však tvrdí, že pre svojich zákazníkov ponúka stále najlepšiu výkonnosť a na svojej webovej stránke píše, že na platby od tvorcov trhu „sa pri smerovaní vašich sprostredkovateľských objednávok neprihliada“.

V decembri 2020 však SEC (Komisia pre cenné papiere) zistila, že „Robinhood v období od októbra 2018 do júna 2019 nepravdivo tvrdil na webových stránkach FAQ, že kvalita jeho výkonov sa vyrovnala konkurencii. Príkaz [SEC] konštatuje, že Robinhood uvádzal nižšie obchodné ceny.“ SEC uviedla, že táto praktika stála jej zákazníkov 34,1 milióna dolárov, a to aj pri zohľadnení úspor, ktoré zákazníci dosiahli tým, že nemuseli platiť provízie. Aj keď Robinhood nepriznal ani nepoprel podanie SEC, súhlasil so zaplatením 65 miliónov dolárov na urovnanie obvinení.

Koľko Robinhood zarába?

Najnovšie spoločnosť vykázala tržby vo výške 522,2 milióna dolárov za prvý kvartál fiškálneho roka 2021.

Takmer 81% výnosov Robinhood v 1. štvrťroku 2021 predstavovali príjmy založené na transakciách, generované z PFOF, vrátane toho, čo spoločnosť nazýva „Transakčné zľavy“ pri obchodoch s kryptomenami.

Asi 12% celkových výnosov bolo z úrokov, ktoré sa účtovali buď na maržových účtoch, alebo z vloženia neinvestovanej hotovosti zákazníkov na bankové účty.

Nakoniec, takmer 8% bolo vygenerovaných z iných zdrojov, napríklad z predplatného na prémiové zlaté členstvo Robinhood, ktoré používateľom umožňuje obchodovať s maržou.

 

Podrobnosti o IPO spoločnosti Robinhood Markets Inc. si môžete prečítať na stránke Investopedia.com

WallStreetBets upadá, jeho vplyv na investovanie

 

Prečo príbeh GameStopu ešte zďaleka neskončil a prečo sú ceny akcií stále vysoké?

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »