Technológie
Apple chce aktualizáciou sťažiť prenasledovanie ľudí prostredníctvom zariadenia AirTag
Zariadenie AirTag je skvelým pomocníkom pri hľadaní kľúčov, batohu, peňaženky alebo dokonca cestovného kufra. Stačí ho len pripnúť na veci, ktoré zákazník používa denne a okamžite môže mať dohľad o ich polohe. Sledovať svoje AirTagy je možné pomocou aplikácie Nájsť. Pokiaľ je hľadaný AirTag blízko, je ho vďaka zabudovanému reproduktoru pomocou aplikácie možné prezvoniť. Lokalizácia… Prečítať celé
Zariadenie AirTag je skvelým pomocníkom pri hľadaní kľúčov, batohu, peňaženky alebo dokonca cestovného kufra. Stačí ho len pripnúť na veci, ktoré zákazník používa denne a okamžite môže mať dohľad o ich polohe. Sledovať svoje AirTagy je možné pomocou aplikácie Nájsť. Pokiaľ je hľadaný AirTag blízko, je ho vďaka zabudovanému reproduktoru pomocou aplikácie možné prezvoniť.
Lokalizácia takmer kdekoľvek
Aj napriek tomu, že je AirTag od majiteľa vzdialený, je ho stále možné lokalizovať za pomoci miliónov ďalších zariadení Apple zapojených do služby Nájsť. Ak je AirTag prepnutý do režimu strateného zariadenia, používateľ dostane automaticky oznámenie akonáhle niektoré zariadenie v sieti služby Nájsť zachytí jeho polohu.
AirTag: zariadenie za 33€
AirTag je malé zariadenie tvaru disku, ktoré sa na trh dostalo minulý rok. Na Slovensku ho je možné zakúpiť za 33€. Spoločnosť Apple zariadenie predáva ako pomôcku pre ľudí, ktorí chcú mať svoje osobné veci pod kontrolou. Spolu s pozitívnymi ohlasmi sa však na internete začali objavovať aj negatívne správy. Niekoľko ľudí totiž na sociálnych sieťach uviedlo, že našli toto zariadenie ukryté na ich aute alebo majetku, čo v spoločnosti vyvolalo obavy ohľadom bezpečnosti.
Ako sledovanie cez AirTag funguje?
Problémom zariadení AirTag je paradoxne to, že fungujú až veľmi dobre. Sú malé, ľahké, lacné a veľmi presné, keďže veľké množstvo ľudí vlastní mobilné zariadenia od Applu pomocou ktorých je možné AirTag lokalizovať. To však z nich robí aj dokonalý prostriedok na sledovanie nič netušiacich ľudí. Polícia v USA dokonca varovala, že zariadenia by mohli byť použité pri pokusoch o krádež áut. Zlodej tak po tom čo zariadenie umiestni na vyhliadnuté auto presne vie, kde sa následne pohybuje a parkuje.
Ako sme už spomínali, na lokalizáciu AirTagu je potrebná prítomnosť mobilných zariadení od spoločnosti Apple v jeho bezprostrednom okolí. AirTag totiž využíva technológiu Bluetooth pomocou ktorej sa spojí s blízkym iPhonom. Ten potom nahlási jeho poslednú polohu do cloudu. Apple uvádza, že batéria v zariadení by mala vydržať viac než rok a AirTag má odolnosť proti vode a prachu IP67. Komunikácia medzi telefónom a AirTagom v službe Nájdi by mala prebiehať šifrovane a navyše v AirTagu nie je uložená žiadna predchádzajúca história jeho polohy.
Bezpečnostná aktualizácia
Spoločnosť Apple v rámci bezpečnosti 10. februára oznámila sériu krokov, ktoré podniká, aby uľahčila ľuďom nájdenie AirTagu, ktorý na ich majetok mohol umiestniť niekto iný. V prípade podozrenia bude v tomto prípade umožnené používateľovi využiť funkciu Precision Finding. Tá ho navedie presne na miesto, kde by sa mal AirTag nachádzať, aj keď mu tento AirTag nepatrí.
Zariadenie používateľa zobrazí upozornenie, keď neďaleký AirTag vydá zvuk a používateľ bude mať dokonca možnosť zvýšiť jeho hlasitosť. Apple tiež plánuje vylepšiť vo svojich zariadeniach systém varovania o cudzom AirTagu v blízkosti. Po aktualizácií by mal ľuďom skôr ohlásiť, že sa s nimi pohybuje cudzie zariadenie.
Doteraz totiž bola táto funkcia vyhľadávania AirTagu povolená len jeho majiteľovi, nakoľko v prípade krádeže by mohol páchateľ zariadenie rýchlo nájsť a odstrániť. Teraz však bude páchateľ okamžite upozornený na prítomnosť AirTagu, čo znemožňuje AirTag použiť napríklad na stráženie bicykla, či kolobežky. Upozornenie o prenasledovaní cudzím Airtagom dostali používatelia až vtedy, keď prišli domov, alebo do často navštevovanej destinácie. V tomto roku sa to ale zmení. Spoločnosť kvôli bezpečnosti svojich zákazníkov musela tieto kompromisy urobiť.
Apple spolupracuje s políciou
Apple tiež uvádza, že v prípade že sa majiteľ AirTagu rozhodne použiť ho na takéto protizákonné účely, poskytne jeho údaje orgánom činným v trestnom konaní. Každý AirTag má totiž jedinečné sériové číslo, ktoré je hneď po spárovaní prepojené s Apple ID. Spoločnosť už podľa ich vlastných slov s políciou vo vyšetrovaní spolupracovala a pomocou poskytnutých informácií páchateľa vystopovala. Ten bol následne zadržaný a obvinený.
V tlačovej správe spoločnosť Apple uviedla, že AirTag bol navrhnutý tak, aby pomohol ľuďom nájsť ich osobné veci, nie aby sledoval ľudí alebo majetok inej osoby. Spoločnosť čo najdôraznejšie odsudzuje akékoľvek škodlivé používanie jej produktov. Dáva teda jasne najavo, že ňou vytvorené zariadenia nie sú určené na prenasledovanie ľudí.
Bude ohlásená aktualizácia stačiť?
Odborníci na ochranu súkromia však hovoria, že kroky ktoré spoločnosť podstúpila nestačia. Ak totiž obete prenasledovania vlastnia telefón s operačným systémom Android od spoločnosti Google, upozornenie o cudzom AirTagu nedostanú. Jednoducho preto, že ich zariadenie nedisponuje službou Nájdi. Pre ľudí používajúcich telefón s Androidom nateraz spoločnosť Apple vydala aplikáciu Tracker Detect, pomocou ktorej si môže používateľ manuálne vyhľadať blízke AirTagy. Vyhľadávanie ale zatiaľ neprebieha automaticky.
Podobné sledovacie zariadenie však okrem spoločnosti Apple vyrába aj Samsung, či spoločnosť Tile. Spoločnosť Apple dostáva také veľké množstvo negatívnych ohlasov čiastočne preto, že jej sieť zariadení je veľmi rozšírená. Je takmer nemožné, aby ste za celý deň nestretli niekoho so zariadením od spoločnosti Apple. Problém so sledovaním však prirodzene nemá len táto spoločnosť.
Zdroje: CNBC, The New York Times, CNET, MacRumors