Technológie

Nový procesor od Apple zmení budúcnosť celej značky, stáva sa úplne nezávislou

Apple vo svojich najnovších počítačoch a notebookoch používa vlastné procesory M1. Pre spoločnosť je veľkým veľkým skokom vpred.
Vydané 4. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Apple vo svojich najnovších počítačoch a notebookoch  predstavených koncom minulého roka používa vlastné čipy M1.

Podujatie malo názov One More Thing, ale v skutočnosti výrobca ukázal hneď niekoľko nových vecí. Spoločnosť Apple predviedla tri nové počítače Mac a uviedla dátum vydania ďalšej verzie systému MacOS.  Apple tiež oficiálne predstavilo svoje nové čipy vyrobené na mieru, ktoré budú poháňať nové MacBooky a desktopy Mac – volajú sa M1 Chip.

Za posledných 15 rokov sa Apple spoliehal na Intel, ktorý poskytoval svoje čipy, ale teraz sa uberá vlastným smerom. Apple vyvinul M1 úplne interne a dáva spoločnosti bezprecedentnú úroveň kontroly nad jej vývojovým procesom a dodávateľským reťazcom.

Americký gigant dlhodobo razí cestu úplnej nezávislosti svojho softvéru a hardvéru od ostatných dodávateľov, hoci ešte stále je na nich značne závislí. Jeho cieľom je dosiahnuť, aby mal celý svoj biznis kompletne v rukách a nepodliehal tlaku dodávateľov.

A aké budú silné stránky Apple M1 Chip? Výdrž batérie bola zmienená hneď na prvom mieste. V Apple hovorili o veľkých vylepšeniach s výdržou batérie s čipmi M1, takže napríklad najnovší MacBook Air má zvládať 15 hodín prehliadania webu a až 18 hodín pri prehrávania videa. Pri MacBook Pro sa uvažuje až o 20 hodinách. Druhým významným faktorom, za ktorý môžu čipy M1, je okamžité prebudenie počítačov zo spánku – skrátka nemusíte čakať na to, kým sa naštartuje, jednoducho vždy začnete v okamihu otvorenia alebo zapnutia počítača tam, kde ste predtým skončili.

Historicky podstatným detailom je aj fakt, že sa jedná o 8-jadrový procesor založený na 5-nanometrovej technológii so 16 miliardami tranzistorov. Spracovanie obrazu má byť 7,1-násobne rýchlejšie ako predtým a spracovanie videa až 3,9-násobne rýchlejšie ako doteraz.

Téme sa podrobne venoval podcast magazínu Wired

 

Pokračujte na ďalší príspevok »