Apple rozširuje program svojpomocnej opravy zariadení o MacBooky
Spoločnosť Apple rozširuje svoj program Self Service Repair, ktorým umožňuje zákazníkom vykonať opravy na svojich zariadeniach. Od dnešného dňa sa tak program „domácich opráv“ rozšíri o niektoré z modelov notebookov spoločnosti Apple. Spoločnosť program spustila už začiatkom tohto roka, zatiaľ však funguje len v USA. Používatelia zo Spojených štátov si touto cestou mohli svojpomocne opraviť… Prečítať celé
Spoločnosť Apple rozširuje svoj program Self Service Repair, ktorým umožňuje zákazníkom vykonať opravy na svojich zariadeniach. Od dnešného dňa sa tak program „domácich opráv“ rozšíri o niektoré z modelov notebookov spoločnosti Apple. Spoločnosť program spustila už začiatkom tohto roka, zatiaľ však funguje len v USA. Používatelia zo Spojených štátov si touto cestou mohli svojpomocne opraviť svoje smartfóny, konkrétne modely iPhone 12, iPhone SE a iPhone 13, pričom zákazníkom poskytol na opravu diely ako displej, batériu a fotoaparát. Apple s možnosťou opravy notebookov počítal od začiatku, aj keď program najprv umožňoval len opravy mobilných telefónov. Spoločnosť by však chcela, aby program „domácich opráv“ umožňoval opraviť všetky Apple produkty.
Apple pridal nové diely
Po novom majú teda používatelia MacBookov s čipmi M1 v USA možnosť objednať si certifikované diely, získať prístup k návodom na opravu a prenajať si alebo kúpiť nástroje, ktoré sú potrebné na opravu týchto zariadení. Jedná sa teda o zariadenia MacBook Air a MacBook Pro. V pondelkovom vyhlásení uviedla spoločnosť Apple, že vďaka tomuto kroku si budú môcť zákazníci opraviť viac ako 12 častých vád. Ide napríklad o opravu trackpadu, vrchného krytu s batériou, TouchID a výmenu displeja. Apple tiež uviedol, že pridá aj možnosť opravy ďalších komponentov.
Za displej do MacBooku Air zaplatia zákazníci 395,12 amerických dolárov a v prípade že starý pokazený kus vrátia, nový ich vyjde na 307,12 amerických dolárov. V prípade notebooku MacBook Pro je cena o niečo vyššia. Zákazníci si za displej spolu so snímačom uhla krytu zaplatia 672,32 amerických dolárov, alebo 579,04 amerických dolárov s kreditom za vrátenie.
Dočká sa aj Európa
Apple tiež plánuje, že v budúcnosti tento program rozšíri do ďalších krajín a rovnako ešte počas tohto roka do programu zahrnie ďalšie modely MacBookov. Program by sa mal rozšíriť o zariadenia MacBook Air s čipom M2, iMac a Mac Studio Display. Spoločnosť sa rozhodla spustiť projekt Self Service Repair po tom, čo sa mnohí spotrebitelia sťažovali americkému regulačnému orgánu a žiadali aby dostali väčšiu kontrolu nad ich produktmi. Odkazujú sa pritom na „právo na opravu“ a bojujú tak proti spoločnostiam, ktoré obmedzujú opravu v neautorizovanom servise alebo doma.
Nástroje na opravu si zákazník môže od spoločnosti požičať
Zákazníci si pomocou programu Self Service Repair môžu požičať od spoločnosti Apple nástroje na opravu za 49 amerických dolárov na jeden týždeň, ktoré im budú doručené bezplatne. Majú tiež možnosti si tieto nástroje zakúpiť. V niektorých prípadoch môže dokonca zákazník ako sme už spomínali, získať kredit za vrátenie starého komponentu po výmene. Apple potom tento komponent zrecykluje alebo zrenovuje.
Spoločnosť Apple však aj naďalej uvádza, že návšteva certifikovaného technika s originálnymi dielmi je stále „najbezpečnejším a najspoľahlivejším spôsobom opravy“. Týmto varuje zákazníkov, ktorí nemajú skúsenosti s opravou elektronických zariadení. Apple uvádza, že za posledné tri roky takmer zdvojnásobil počet servisných miest s prístupom k originálnym dielom a nástrojom. Taktiež ich zákazníci majú k dispozícii viac ako 3 500 nezávislých opravárov zariadení Apple.
Zdroje: Gadgets Now, VICE, Apple, The Verge, Reuters