Módny konzum

Atacama Fashion Week 2024: módni dizajnéri upozorňujú na skládku oblečenia v Čile

Zo satelitných záberov môžeme vidieť približne 50-tisíc ton odpadu tzv. „rýchlej módy“
Na kúskoch oblečenia svietia visačky svetových značiek, ako napríklad Zara, H&M, Calvin Klein, Levi's, Nike  či dokonca Adidas
Vydané 10. júna 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vidieť ju až z vesmíru. Na púšti Atacama v Čile sa rozrástla obrovská skládka vyhodeného, prevažne nikdy nepoužitého oblečenia z bohatých krajín. Zo satelitných záberov môžeme vidieť približne 50-tisíc ton odpadu tzv. „rýchlej módy“ (fast fashion). Na kúskoch oblečenia svietia visačky svetových značiek, ako napríklad Zara, H&M, Calvin Klein, Levi’s, Nike  či dokonca Adidas. Väčšina z nich je vyrobená z látky na báze plastu, polyesteru, a práve preto ich rozklad trvá až cca 200 rokov. Pri spaľovaní týchto odevov sa uvoľňujú toxické výpary, ktoré ohrozujú nie len zdravie ľudí, ktorí žijú v okolí skládky, ale škodia aj životnému prostrediu a ničia ozónovú vrstvu. Ak sa miestni pokúsia kritizovať nelegálnu skládku oblečenia, čelia vyhrážkam.

Catwalk priamo na púšti

Aktivisti a dizajnéri sa snažia zvýšiť povedomie o tomto závažnom probléme spôsobenom konzumnou „rýchlou módou“ prostredníctvom rôznych eventov. Jedným z najvýznamnejších je módna prehliadka Atacama Fashion Week 2024 s heslom Destroying the planet must go out of style – Je na čase, aby ničenie našej planéty vyšlo z módy. Snažia sa upozorniť na to, čo svetový módny priemysel dlhodobo prehliada. Alebo len odmieta vidieť?

Známe tváre módneho priemyslu predviedli svoj catwalk priamo na pieskovom móle obklopenom odhodeným oblečením a odpadkami na púšti Atacama v Čile. Podľa The Guardian sú niektoré kúsky, ktoré mali odeté na sebe, vyrobené priamo z oblečenia nájdeného na nelegálnej skládke. Outfity predvedené na prehliadke zapadajú do témy štyroch prírodných živlov – zem, vzduch, vodaoheň. Každý z nich ma reprezentovať rôzne druhy znečistenia a vplyvu na životné prostredie. Sivá košeľa, ktorú predviedol model Sadlin Charles, symbolizuje znečistenie spôsobené nekontrolovateľnou výrobou oblečenia. Navrstvené kúsky džínsovej látky predstavujú tony odhodeného odpadu pokrytého púštnym prachom a opasok na džínsovej veste reprezentuje nespravodlivosť a zviazané ruky tých, ktorí žijú v oblasti skládky.

Model Sadlin Charles odetý do džínsov nájdených na skládke. ZDROJ: theguardian.com fotograf: Maurício Nahas

Myšlienka second-handového predaja nevyšla

The Guardian informuje, že každý rok sa do Čile vyvezie až 60-tisíc ton oblečenia. Podľa najnovších dostupných údajov je Čile tretím miestom, kde sa dovádza najviac oblečenia z druhej ruky. Niektoré z dovezených odevov sa lacnejšie predávajú na secondhandových trhoch, no najmenej 39-tisíc ton končí práve na nelegálnej skládke v púšti Atacama. Pre ľudí žijúcich v jej okolí sa preto stala hrozbou. Atacama je však paradoxne jednou z najobľúbenejších turistických destinácií.

Aktivistka a influencerka Natália Pažická tvrdí, že pôvodná myšlienka vytvoriť secondhandový trh s prijateľnými cenami oblečenia bola dobrá, no časom vznikli aj rôzne problémy. Hlavným problémom sme podľa nej my, konzumenti odevov. Nakupujeme príliš veľa a nemáme žiadne zábrany. „Je to aj o environmentálnom rasizme a kolonializme, pretože my z krajín globálneho severu konzumujeme toto oblečenie, následne sa s ním trošku pohráme a vyvezieme ho naspäť do krajín globálneho juhu, kde si vždy nájdeme časti, kde býva to najchudobnejšie obyvateľstvo, hodíme im to tam a oni znášajú tie environmentálne následky a zdravotné problémy s tým spojené,hovorí vo videu na svojom Instagrame. Tejto téme a aj mnohým iným, spojeným s módnym konzumom, sa venuje vo svojom podcaste Fashion Session.

INZERCIA

Pokračujte na ďalší príspevok »