Sociálne siete

Austrália plánuje vekovú hranicu pre sociálne siete: Pomôže to ochrániť deti?

O negatívnych dopadoch sociálnych sietí na mladých sa hovorí stále viac.
Austrálsky premiér to chce riešiť radikálnou zmenou.

Austrálska vláda sľúbila, že do konca tohto roka prijme zákon, ktorý zavedie minimálny vek pre prístup detí k sociálnym médiám. Hranicu chce pravdepodobne stanoviť medzi štrnástimi a šestnástimi rokmi. Politici tak reagujú na obavy o duševné a fyzické zdravie detí a mladistvých. Tento krok však vyvolal odpor obhajcov digitálnych práv.

Pomôžu radikálne zmeny pravidiel?

Premiér Anthony Albanese uviedol, že jeho stredoľavicová vláda vykoná skúšobné overenie veku pred tým, ako zákon zavedie. „Chceme ochrániť mladých ľudí pred negatívnymi dopadmi spojenými s používaním sociálnych sietí,“ cituje ho edition.cnn.com.

„Je to pohroma. Vieme, že to, s čím sa mnohí mladí ľudia museli vysporiadať, má psychické následky. Šikana, ku ktorej môže dochádzať na internete, prístup k materiálom, ktoré spôsobujú ujmu, a rodičia chcú reakciu,“ dodal.

„Chcem deti vidieť odchádzať od svojich (elektronických) zariadení na ihriská, plavárne či tenisové kurty,“ podotkol stredoľavicový austrálsky premiér. „Chceme, aby mali skutočné zážitky s reálnymi ľuďmi, pretože vieme, že sociálne siete spôsobujú spoločenskú ujmu,“ dodal pre austrálsku stanicu ABC.

Krok podľa agentúry AP prichádza v čase, keď austrálski rodičia stále častejšie volajú po ochrane svojich detí na internete. Austrálska opozícia navyše sľubuje zákaz sociálnych sietí pre deti mladšie ako šestnásť rokov, pokiaľ vyhrá voľby, ktoré sa majú konať do mája budúceho roka.

Austrálski rodičia stále častejšie volajú po ochrane svojich detí na internete. Zdroj: unsplash.com

INZERCIA

Doteraz to nikomu neprešlo

Austrália by sa takýmto zákonom zaradila medzi prvé krajiny na svete, ktoré by zaviedli vekové obmedzenia pre sociálne médiá. Predchádzajúce pokusy vrátane pokusov EÚ stroskotali na sťažnostiach ohľadom obmedzovania ľudských práv.

Meta, vlastník Facebooku a Instagramu, ktorý má sám stanovenú minimálnu vekovú hranicu 13 rokov, v reakcii na premiérovo vyjadrenie uviedol, že chce umožniť mladým ľuďom využívať jej platformy a vybaviť rodičov nástrojmi na ich podporu. Toto navrhuje namiesto toho, aby im iba “odrezala prístup“.

Všetko má dve strany

Lisa Given, odborníčka na informačné technológie z Kráľovského technologického inštitútu v Melbourne, pre AP uviedla, že vládny plán zároveň zabráni deťom v prístupe aj k užitočnému obsahu.

„Je to vlastne problematický krok. Ide o veľmi tupý nástroj, ktorý potenciálne vylúči deti z niektorých veľmi užitočných podpôr na sociálnych sieťach,“ konštatovala Given.

Austrália má podľa agentúry Reuters jednu z najviac online populácií na svete. Štyri pätiny z 26 miliónov obyvateľov sú na sociálnych sieťach. Tri štvrtiny Austrálčanov vo veku 12 až 17 rokov použili YouTube alebo Instagram, zistila štúdia Univerzity v Sydney z roku 2023.

Albanese oznámil plán na vekové obmedzenie na pozadí parlamentného vyšetrovania vplyvu sociálnych médií na spoločnosť, ktoré si vypočulo niekedy až emotívne svedectvá o zlých dopadoch na duševné zdravie dospievajúcich.

Austrália by sa takýmto zákonom zaradila medzi prvé krajiny na svete, ktoré by zaviedli vekové obmedzenia pre sociálne médiá. Zdroj: unsplash.com

Je to naozaj dobrá cesta?

V rámci vyšetrovania však zazneli aj obavy, či by veková hranica neúmyselne nepoškodila mladších ľudí tým, že by ich povzbudila k skrývaniu svojich online aktivít. „Tento krok môže spôsobiť vážne škody tým, že vylúči mladých ľudí zo zmysluplnej a zdravej účasti v digitálnom svete a potenciálne ich privedie do menej kvalitných online priestorov,“ povedal Daniel Angus, riaditeľ výskumného centra pre digitálne médiá Queenslandskej technologickej univerzity.

Austrálsky internetový regulátor eSafety v júni varoval, že prístupy založené na reštrikciách môžu obmedziť prístup mladých ľudí ku kritickej podpore a tlačiť ich k „menej regulovaným nemainstreamovým službám“.

Pokračujte na ďalší príspevok »