Avatar je výnosný biznis, no prvýkrát sa na Oscaroch musel skloniť pred exmanželkou režiséra
Prvý Avatar, ktorého pokračovanie už zaplavilo multiplexy na Slovensku, lámal rekordy v príjmoch zo vstupného. Jedno prvenstvo mu však ušlo, v marci 2010 nezískal Oscara za najlepší film. Namiesto Jamesa Camerona sa radovala jeho bývalá manželka Kathryn Bigelowová so snímkou Smrť čaká všade, v originálnom znení The Hurt Locker. Na rivalitu sa aj s odstupom… Prečítať celé
Prvý Avatar, ktorého pokračovanie už zaplavilo multiplexy na Slovensku, lámal rekordy v príjmoch zo vstupného. Jedno prvenstvo mu však ušlo, v marci 2010 nezískal Oscara za najlepší film. Namiesto Jamesa Camerona sa radovala jeho bývalá manželka Kathryn Bigelowová so snímkou Smrť čaká všade, v originálnom znení The Hurt Locker. Na rivalitu sa aj s odstupom rokov spomína ako na súboj Dávida s Goliášom – vojnová dráma z Iraku verzus najlepšie zarábajúci blockbuster všetkých čias.
Najlepším filmom sa stáva…
Cameron a Bigelowová sa rozviedli v roku 1991 a podľa dostupných informácií zotrvali na priateľskej báze. Napriek tomu bolo ich súperenie horúcim artiklom pre médiá. „Je to výborný príbeh,” súhlasí Jeffrey Godsick, bývalý viceprezident štúdia Fox pre marketing. Ani jeden z dvojice filmov pritom nevstupoval do súťaže ako favorit v hlavnej kategórii. Konkurenciu tvorili napríklad Nehanební bastardi od Quentina Tarantina. Štúdio očakávalo od Avatara ocenenie za špeciálne efekty či v iných menej sledovaných kategóriách, ale nerátalo s tým, že by Akadémia filmových umení a vied uprednostnila sci-fi aj ako najlepší film.
Smrť čaká všade bol v porovnaní s Avatarom nízkorozpočtový projekt, ktorý aj skromnejšie vynášal na predaji vstupeniek. Na domácom americkom trhu zarobil 17 miliónov dolárov, len niečo cez dve percentá zo 785 miliónov, ktoré v USA zinkasoval Avatar (celosvetovo sa vyšplhal na 2,7 miliardy dolárov). Vojnový film na Oscaroch nevyhlásili za najlepší od roku 1996 (Anglický pacient) a nikdy predtým si cenu neprebrala žena-režisérka. Snímku distribuovala spoločnosť Summit Entertainment bez predchádzajúceho víťazstva na Oscaroch.
Kathryn Bigelowová s Oscarom za film Smrť čaká všade. Zdroj: screenshot, YouTube
Stratégie sú mýtus
„Stratégie, ako uspieť na Oscaroch, sú mýtus. Bez urážky, ale živia to len médiá a tlač. Platení stratégovia si účtujú nemalé peniaze za služby, ktoré sú totálne zbytočné. Akadémia si pozrie filmy a hlasuje za to, za čo hlasuje. Nemyslím si, že si to vyžaduje nejakú geniálnu stratégiu,” povedal Tom Rothman, vtedajší šéf spoločnosti Fox Filmed Entertainment. Hlasujúcim sa bežne zasielali DVD s nominovanými snímkami, trojrozmernosť Avatara však na nosičoch nemala želaný efekt, a preto štúdio zabezpečilo premietania v kinách po celom Los Angeles.
Čím viac ľudí videlo Avatara, tým viac sa rozširoval nelichotivý názor, že na rozdiel od konkurencie nejde o skutočnú kinematografiu, ale o počítačovú šikovnosť. Fox sa snažil presviedčať o opaku, poskytol aj detaily z natáčania, aby ukázal, ža za každým modrým humanoidom sa skrýval živý človek. „Bolo ľahké tvrdiť, že to nie je naozajstné herectvo. Bola to animácia? Čelili sme tejto taktike a zvolili sme defenzívny prístup. Nehovorím, že to bolo správne, no hlasujúci zrejme uvažovali, načo sú nám ocenenia, keď máme tržby? Vedeli sme, že titul najúspešnejšieho filmu všetkých čias nám nemusí práve pomôcť,” povedal Godsick.
„Nehlasujte za film za 500 miliónov“
Tím filmu Smrť čaká všade viedol svoju kampaň s podtitulom Dávid proti Goliášovi. The Hurt Locker bol vhodnejší na sledovanie v domácich podmienkach a úspešná strategička Cynthia Swartzová rozoslala DVD až v decembri 2009 a uchmatla kus pozornosti v čase, keď sa Avatar premietal v kinách. Producent Nicolas Chartier si nenechal ujsť príležitosť poukázať na ozrutný rozpočet Avatara, keď u hlasujúcich emailom agitoval, aby uprednostili jeho film pred tým „za 500 miliónov”.
„Swartzová v kampani právom vykresľovala Bigelowovú ako brilantnú režisérku, ktorá si vie zastať svoje miesto v mužskom svete. Podsunula príbeh prvej ženy s Oscarom a táto vidina sa bleskurýchle rozšírila Hollywoodom. V deň zverejnenia nominácií 2. februára sa nehovorilo prakticky o ničom inom,” písal v roku 2010 britský denník The Guardian. Cameron už predtým triumfoval s Titanicom, hlas pre Bigelowovú bol zápisom do histórie.
Cameron prijal prehru veľkoryso, ešte bude mať šancu
Na galavečere nebolo medzi exmanželmi ani náznaku nevraživosti. Cameron na červenom koberci povedal: „Kathryn vidí moje filmy, keď ich píšem a strihám, a vice versa. Avatara videla päťkrát v rôznych štádiách a dala mi svoje poznámky, takže si vzájomne pomáhame.” Podľa jedného z predstaviteľov Foxu bol veľkorysý aj po prehre: „Pamätám sa, že za ňou išiel po skončení slávnostného odovzdávania. Pravdepodobne bol sklamaný, všetci sme boli, po všetkom tom úsilí, ktoré sme do toho vložili. Nemyslite si, že túžba víťaziť sa stratí len preto, že ste už zvíťazili predtým.”
James Cameron gratuluje k víťazstvu filmu Smrť čaká všade. Zdroj: screenshot, YouTube
S výnimkou snímok Krajina Nomádov (vyšla pred hromadnou distribúciou vakcín proti ochoreniu COVID-19) a CODA (vyšla na streamovacej službe) je Smrť čaká všade najmenenej zarábajúcim držiteľom ocenenia v kategórii Najlepší film. V ten večer 7. marca 2010 Dávid pokoril Goliáša, no Goliáš bude mať ešte viacero pokusov. Prvé z niekoľkých plánovaných pokračovaní už boduje tam, kde to aj „jednotke” išlo najlepšie – na komerčnom poli. Od uvedenia zarobilo celosvetovo už vyše 440 miliónov dolárov.
Zdroje: vulture.com, theguardian.com, youtube.com
Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube