Spoločnosť uchvátil nový stravovací trend. Jedno vyvážené jedlo denne môže priniesť niekoľko zdravotných benefitov
V súčasnosti sa stretávame s mnohými stravovacími trendami, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby sme sa cítili fit. Spopularizovali ich najmä celebrity, pričom jedným z najobľúbenejších sa stal prerušovaný pôst. Do popredia sa však dostáva aj jeho extrémnejšia verzia v podobe jedného jedla denne, ktorá má pomáhať lepšie zvládať váhu a udržiavať sa v kondícii. Ako… Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
V súčasnosti sa stretávame s mnohými stravovacími trendami, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby sme sa cítili fit. Spopularizovali ich najmä celebrity, pričom jedným z najobľúbenejších sa stal prerušovaný pôst. Do popredia sa však dostáva aj jeho extrémnejšia verzia v podobe jedného jedla denne, ktorá má pomáhať lepšie zvládať váhu a udržiavať sa v kondícii.
Ako sme uviedli v našom predošlom článku, priemerný človek zje v priebehu dňa približne štyri jedlá. V prípade spomínaného novodobého trendu sa všetky denné kalórie strávia len v jednom veľkom jedle. Síce jeho priaznivci hovoria o jeho zdravotných benefitoch, v skutočnosti to môže mať aj negatívny dopad na organizmus.
Vplyv pôstu na zdravie
Ako informuje portál ScienceAlert, dôkazy podporujúce stravovanie v podobe jedného jedla denne sú značne obmedzené. S danou problematikou sa doposiaľ zaoberal malý počet štúdií, pričom väčšina z nich bola vykonaná na zvieratách.
Avšak vzhľadom na to, že existujú dôkazy, že iné formy pôstu môžu prinášať zdravotné benefity, k podobnej skutočnosti môže dôjsť aj pri tomto type stravovania. Príkladom je prerušovaný pôst, známy ako diéta 5:2, kedy človek jedáva päť dní v týždni. Dokázalo sa, že ľudia počas neho dokážu lepšie zvládať svoju váhu.
Podobný účinok má aj časovo obmedzené stravovanie, počas ktorého dochádza ku konzumácií všetkých denných kalórií počas určitého časového obdobia. Zároveň sa k nemu viažu ďalšie benefity, napríklad v podobe zníženia krvného tlaku.
Výnimku netvorí ani zlepšenie niekoľkých aspektov metabolizmu. Patria k ním najmä zlepšenie hladiny cukru a cholesterolu krvi či zníženie zápalu. Netreba zabúdať ani na lepšiu reguláciu chuti do jedla, čo môže pomôcť znížiť riziko obezity, cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení.
Efektivita jedného jedla denne
Síce existuje limitovaný počet štúdií o dopade jedného jedla denne na ľudské telo, jeden z výskumov uskutočnený na ľuďoch prináša potenciálne výsledky.
Účastníci každý deň počas trvania štúdie dostali rovnaký počet kalórií, pričom v jednej z jej časti ich konzumovali len v jednom jedle. Zaujímavým faktom je, že výskum dokončilo len 11 respondentov.
Počas jedenia jedného jedla denne sa u nich zaznamenalo väčšie zníženie telesnej hmotnosti a tukovej hmoty. Výnimku však netvorilo ani zníženie chudej hmoty a hustoty kostí. V prípade, ak by diéta pokračovala dlhodobo, mohlo by dôjsť k zníženiu svalovej funkcii a väčšiemu riziku zlomenín.
Naopak štúdie uskutočnené na zvieratách vykazovali protichodné výsledky. U myší, ktoré konzumovali počas dňa len jedno jedlo, sa dokonca zaznamenal prírastok na hmotnosti.
Vzhľadom na to, že o tomto novodobom fenoméne ešte stále veľa nevieme, bude potrebné zrealizovať ďalšie štúdie. Odporúča sa však, aby sa zamerali na väčší počet účastníkov, ktorí disponujú rôznymi stravovacími návykmi. Jedným z negatív predošlého skúmania bolo, že pozostávalo len zo štíhlych mladých dospelých.
Rovnako je dôležité, aby sa uskutočnili v reálnom živote počas dlhšieho časového obdobia. Na základe toho bude zaujímavé zistiť, či načasovanie jedla môže zlepšiť budúce výsledky.
Potenciálne zdravotné riziká
V prípade, že sa niekto stravuje uvedeným spôsobom, môže byť ťažšie splniť nutričné požiadavky pozostávajúce z energie, bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov.
Nedostatočný príjem živín môže viesť k viacerým komplikáciám, ako napríklad k strate svalovej hmoty, riziku zápchy alebo zlému zdraviu čriev.
Na základe toho sa odporúča, aby si táto skupina ľudí do jedálnička zahrnula dostatočne veľkú porciu bielkovín, zeleniny, ovocia, orechov, semienok a celozrnných výrobkov. Dôraz sa kladie aj na mliečne výrobky, ktoré sú hlavným zdrojom vápnika a jódu. Dobrou alternatívou daných výrobkov sú aj produkty rastlinného pôvodu, ktoré naberajú čoraz viac na popularite.
Daný druh stravovania sa neodporúča deťom, tehotným a dojčiacim ženám. Dôraz sa kladie aj na to, že to, čo funguje u celebrít, nemusí fungovať u bežných jedincov, pokiaľ nemajú prístup k odborníkom na výživu, vysokokvalitnej strave a výživovým doplnkom.
Netreba podceniť ani riziko vzniku porúch príjmu potravy. Ako píše portál noviny.sk, postihnúť môžu každého. Zo štatistického hľadiska sa s nimi stretne každý siedmy muž a jedna z piatich žien do veku 40 rokov, pričom až v 95 % prípadoch sa začínajú rozvíjať vo veku 25 rokov.