ZO SVETA
Jeff Bezos a jeho superjachta: Bude kvôli nej demontovaný historický most v Rotterdame?
Rotterdam potvrdil, že dočasne rozoberie historický most Koningshavenburg, aby superjachta postavená pre amerického miliardára Jeffa Bezosa mohla odplávať. Rekordy lámajúcu luxusnú jachtu pre zakladateľa Amazonu postavila holandská firma Oceanco, ktorá sa s Bezosom spájala už uplynulý rok, v miestnej lodenici. Rekreačné plavidlo je dlhé 127 metrov, pričom je príliš vysoké na to, aby bez problémov… Prečítať celé
Michaela Hlaváčová
24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.
Rotterdam potvrdil, že dočasne rozoberie historický most Koningshavenburg, aby superjachta postavená pre amerického miliardára Jeffa Bezosa mohla odplávať. Rekordy lámajúcu luxusnú jachtu pre zakladateľa Amazonu postavila holandská firma Oceanco, ktorá sa s Bezosom spájala už uplynulý rok, v miestnej lodenici.
Rekreačné plavidlo je dlhé 127 metrov, pričom je príliš vysoké na to, aby bez problémov preplávalo popod historický most Korningshaven. Bezos a úradníci Roterdamu prišli na riešenie- mesto dočasne demontuje strednú časť mosta na to, aby jachte uvoľnili miesto a mohla sa dostať na more. Hovorca starostu tento plán potvrdil novinárom. Náklady na rozobratie a následné zoženie mosta uhradí podnikateľ Bezos prostredníctvom Oceanco.
Správy o tom, že stredná časť mosta miestne známeho ako De Hef bude dočasne demontovaná kvôli plavidlu vysokému 40 metrov sa v holandských médiách objavila už v utorok 2. februára 2022. Most pochádza z roku 1878, pričom bol prestavaný po bombardovaní nacistami v roku 1940. Koningshavenburg sa považuje sa za symbol najväčšieho prístavného mesta Európy.
(Ne)prekvapujúca kontroverzia okolo plánu demontovať historický most kvôli superjachte
S plánom sa spája aj istá dávka kontroverzie. Oceľový most má už dlhú históriu a je národnou pamiatkou. V minulosti most prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá ho vyradila z prevádzky v rokoch 2014-2017. Úradníci v tom čase uviedli, že sa v budúcnosti už nebude demontovať. To pobúrilo miestnych pamiatkarov. Tento počin na Twitteri kritizoval aj miestny „zelený“ politik Stephan Leewis, ktorý opísal „zbúranie našej krásnej národnej pamiatky“ ako „príliš vzdialený most“.
Tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na kanceláriu starostu uviedla, že pracovné miesta, ktoré sa vytvorili vďaka výstavbe superjachty podnietili tento plán a zaviazali sa, že most bude po rozobratí opäť prestavaný do súčasnej podoby. „Je to jediná cesta k moru,“ uviedol hovorca starostu.
Výrok hovorcu starostu potvrdil aj vedúci projektu miestneho úradu v Rotterdame Marcel Walravens. Podľa neho by nebolo praktické dokončiť stavbu jachty niekde inde. Pre médium Rijnmond Walravens potvrdil dôležitosť projektu z ekonomického hľadiska a oprel sa aj o povesť Rotterdamu ako „námorného hlavného mesta Európy“. „Stavba lodí a činnosť v tomto sektore sú dôležitým pilierom samosprávy,“ povedal.
Walravens pre miestne noviny uviedol, že projekt sa pravdepodobne uskutoční počas leta. Úradníci dúfajú, že časť mosta bude možné demontovať a následne nahradiť v priebehu niekoľkých týždňov.
Cena superjachty sa blíži k pol miliarde eur
Luxusné rekreačné plavidlo známe ako Y721 bude podľa Boat International najväčším svojho druhu na svete. Hovorí sa , že sa môže pýšiť množstvom luxusných prvkov s „podpornou jachtou“ na objednávku s pristávacou plochou pre helikoptéru. Stavba superjachty na objednávku Bezosa bude pravdepodobne stáť viac ako 500 miliónov dolárov (čo je v prepočte približne 436,098 milióna eur), uviedla agentúra Bloomberg.
Forbes odhaduje, že celkový majetok zakladateľa Amazonu má hodnotu 164,8 miliárd amerických dolárov (čo je v prepočte približne 144,031 miliárd dolárov- údaj k 4. februáru 2022), čo z neho v súčasnosti robí tretieho najbohatšieho človeka na svete. Bezos je gigantom v sfére elektronického obchodu vďaka Amazonu, ktorý založil v roku 1994 z jeho garáže v Seattli. Okrem toho vlastní aj Washington Post a leteckú spoločnosť Blue Origin, ktorá vyvíja rakety pre komerčné použitie.
Zdroje: BBC, NY Times, CBS news, Pravda, Sme
Zdroj titulnej fotografie: Wikimedia/Tulumnes