#BigArtRide bolo o umení a zdieľanej virtuálnej realite
Projekt #BigArtRide spojil kultúru, históriu, umenie a moderné technológie do jedného celku, ktorý si na vlastnej koži mohli vyskúšať stovky ľudí z celej Európy. Stačilo sa posadiť na bicykel, nasadiť si okuliare virtuálnej reality Oculus Rift a užiť si jazdu surrealistickým prostredím tak, ako keby ste v ňom skutočne bicyklovali. My sme to vyskúšali a… Prečítať celé
Projekt #BigArtRide spojil kultúru, históriu, umenie a moderné technológie do jedného celku, ktorý si na vlastnej koži mohli vyskúšať stovky ľudí z celej Európy. Stačilo sa posadiť na bicykel, nasadiť si okuliare virtuálnej reality Oculus Rift a užiť si jazdu surrealistickým prostredím tak, ako keby ste v ňom skutočne bicyklovali. My sme to vyskúšali a nech sa tento výdobytok techniky pozeráme z akéhokoľvek hľadiska, sme presvedčení, že je to veľká vec.
#BigArtRide je holandský projekt, ktorý s pomocou iných členských štátov Európskej únie upozorňuje na umenie atraktívnym spôsobom, ktorý je blízky mladým ľuďom, ale celkom pochopiteľný aj pre staršie ročníky. Bratislava bola poslednou zastávkou tohto putovného podujatia po mestách ako Brusel, Rím, Praha, Paríž či Amsterdam.
Projekt bol súčasťou väčšej kampane digitálnej knižnice Europeana s názvom Europeana 280. Jej cieľom je vyvolať u Európanov záujem o naše spoločné umelecké dedičstvo. Kampaň obsahuje niektoré z najvýnimočnejších a najvýznamnejších výtvarných diel Európy – od Výkriku Edvarda Muncha cez Rembrandtovu Nočnú hliadku až po Madonu s anjelom od Ľudovíta Fullu. Všetky diela do projektu poskytli európske kultúrne inštitúcie. Slovensko do kampane prispelo napríklad aj významnými umeleckými dielami od Jána Kupeckého či Rudolfa Sikoru. Úplný zoznam 13 slovenských umeleckých diel v projekte Europeana 280, ktoré poskytla Slovenská národná galéria, je dostupný na webovej stránke Europeana Collections. Osem z nich sa nakoniec zaradilo medzi 212 európskych diel, ktoré sú súčasťou projektu #BigArtRide.
Princíp účasti bol jednoduchý: dvaja účastníci – jeden v Bratislave, druhý v Amsterdame – si na hlavu nasadia zariadenie na virtuálnu realitu a vydajú sa na preteky po virtuálnom meste, kde nájdu niektoré z najznámejších a najvýnimočnejších výtvarných diel európskych autorov.
Netypické a inovatívne technické riešenie zdieľanej virtuálnej reality, v ktorom sa pohybujete s pomocou fyzicky ovládaného bicykla, poskytla holandská dizajnová agentúra DropStuff s podporou digitálnej knižnice Europeana, Holandského inštitútu pre zvuk a obraz, veľvyslanectiev Holandského kráľovstva v Európe a holandského predsedníctva Rady EÚ. Projekt finančne podporila Európska komisia.