Zdobenie vianočných stromčekov pochádza z Nemecka
Bizarné aj inšpiratívne vianočné tradície z celého sveta
Chutný figgy puding, pálenie polena, piñatas a ďalšie vianočné vychytávky z celého sveta.
Vianočné tradície na celom svete sú rôznorodé, ale zdieľajú kľúčové črty, ktoré často zahŕňajú témy svetla, evergreenov a nádeje. Naše moderné Vianoce sú pravdepodobne najslávnejším sviatkom na svete a sú výsledkom stoviek rokov svetských aj náboženských tradícií z celého sveta, pričom mnohé z nich sa sústreďujú na zimný slnovrat. Objavte pôvod vianočných tradícií z celého sveta, ako je koledovanie a cukrovinky, a zistite, ako sa Vianoce oslavujú vo svete.
Švédsko
Väčšina ľudí v škandinávskych krajinách si každý rok 13. decembra uctí sv. Luciu. Oslava Dňa sv. Lucie sa začala vo Švédsku, ale v polovici 19. storočia sa rozšírila aj do Dánska a Fínska. V týchto krajinách sa sviatok považuje za začiatok vianočného obdobia a ako taký sa niekedy označuje ako „malý sviatok vianočný“.
Tradične najstaršia dcéra v každej rodine vstáva skoro a prebúdza každého člena svojej rodiny, oblečená v dlhých bielych šatách s červenou vlečkou a v korune z vetvičiek s deviatimi zapálenými sviečkami. Cez deň ju volajú „Lussi“ alebo „Lussibruden“ (nevesta Lucy). Rodina potom raňajkuje v miestnosti osvetlenej sviečkami.
Každá streľba alebo rybolov sa na sviatok svätej Lucie robila pri svetle fakieľ a ľudia si krásne osvetľovali svoje domovy. V noci muži, ženy a deti niesli pochodne v sprievode. Noc sa skončila, keď každý hodil svoje pochodne na veľkú hromadu slamy, čím vznikol obrovský oheň. Vo Fínsku je dnes jedno dievča vybrané, aby slúžilo ako národná Lucia, a je ocenené na prehliadke, v ktorej je obklopená nosičmi pochodne.
Svetlo je hlavnou témou Dňa sv. Lucie, keďže jej meno, ktoré je odvodené z latinského slova lux, znamená svetlo. Jej sviatok sa oslavuje blízko najkratšieho dňa v roku, keď slnečné svetlo opäť začína silnieť. Lucia žila v Syrakúzach počas štvrtého storočia, keď bolo prenasledovanie kresťanov bežné. Bohužiaľ, väčšina jej príbehu sa rokmi stratila. Podľa jednej všeobecnej legendy prišla Lucia o oči, keď ju mučil Dioklecián za svoje kresťanské presvedčenie. Iní hovoria, že si možno vylúpila oči, aby protestovala proti zlému zaobchádzaniu s kresťanmi. Lucia je patrónkou nevidomých.
Fínsko
Mnoho Fínov navštevuje na Štedrý večer saunu. Rodiny sa stretávajú a počúvajú národné rozhlasové vysielanie „Peace of Christmas“. Je zvykom navštevovať hroby zosnulých členov rodiny.
Nórsko
Nórsko je rodiskom Yule logu. Starovekí Nóri používali vianočné poleno na oslavu návratu slnka počas zimného slnovratu. „Yule“ pochádza z nórskeho slova hweol, čo znamená koleso. Nóri verili, že slnko je veľké ohnivé koleso, ktoré sa valí smerom k Zemi a potom od nej.
Nemecko
Tradícia zdobenia vianočných stromčekov pochádza z Nemecka. Zdobenie zelených stromov bolo vždy súčasťou nemeckej tradície zimného slnovratu. Prvé „vianočné stromčeky“ výslovne ozdobené a pomenované podľa kresťanského sviatku sa objavili v Štrasburgu začiatkom 17. storočia. Po roku 1750 sa vianočné stromčeky začali objavovať aj v iných častiach Nemecka a ešte viac po roku 1771, keď Johann Wolfgang von Goethe navštívil Štrasburg a okamžite zaradil vianočný stromček do svojho románu Utrpenie mladého Werthera.
Osud detí, ktoré sa správali zle, je spečatený Krampusom, zlým duchom Santa Clausa. Hrôzostrašný netvor s výzorom napoly démona a napoly kozy sa potuluje po uliciach a hľadá nezbedné deti, aby ich mohol bičovať.
Mexiko
V roku 1828 priviezol americký minister Joel R. Poinsett z Mexika do Ameriky červeno-zelenú rastlinu. Keďže sa jej sfarbenie zdalo ideálne na nový sviatok, rastliny, ktoré sa po Poinsettovi nazývali vianočné hviezdy, sa začali objavovať v skleníkoch už v roku 1830. V roku 1870 ich začali na Vianoce predávať obchody v New Yorku. Do roku 1900 boli univerzálnym symbolom sviatku.
V Mexiku majú piñatas, ktoré sú naplnené cukríkmi a mincami a zavesené na strope. Deti potom striedavo udierajú do piñaty, až kým sa nerozbije, čím na podlahu zošle spŕšku maškŕt. Deti sa pretekajú, aby nazbierali čo najviac sladkostí.
Anglicko
Angličan John Calcott Horsley pomohol spopularizovať tradíciu posielania vianočných pohľadníc, keď koncom 30. rokov 19. storočia začal vyrábať malé pohľadnice so slávnostnými scénami a vopred napísaným sviatočným pozdravom. Poštové úrady v Anglicku a Spojených štátoch urobili z pohľadníc hotovú senzáciu.
Keltské a germánske národy dlho pripisovali imelu magickú moc. Údajne malo schopnosť hojiť rany a zvyšovať plodnosť. Kelti vešali imelo do svojich domovov, aby si priniesli šťastie a odohnali zlých duchov. Počas prázdnin vo viktoriánskej dobe Angličania vešali vetvičky imela zo stropov a do dverí. Ak sa niekto našiel stáť pod imelom, niekto iný ho v miestnosti pobozkal, čo sa vo viktoriánskej spoločnosti zvyčajne neprejavuje.
Vianočný puding, tiež známy ako „figgy puding“ alebo slivkový puding, je anglické jedlo, ktoré sa datuje od stredoveku.
Aj koledovanie začalo v Anglicku. Potulní hudobníci cestovali z mesta do mesta a navštevovali hrady a domy bohatých. Hudobníci za svoje vystúpenie dostali teplé jedlo alebo peniaze.
Filipíny
Ak ste si mysleli, že Spojené štáty sú jednotka vo vianočných dekoráciach, mali by ste vidieť, čo robia na Filipínach! Každý rok sa v meste San Fernando koná Ligligan Parul (alebo Festival obrích lampiónov) s oslnivými lucernami, ktoré symbolizujú Betlehemskú hviezdu. Každá sa skladá z tisícok rotujúcich svetiel, ktoré osvetľujú nočnú oblohu. Festival urobil zo San Fernanda „hlavné mesto Vianoc Filipín“.
Francúzsko
Vo Francúzsku sa Vianoce volajú Noel. Pochádza z francúzskej frázy les bonnes nouvelles, čo znamená „dobrá správa“ a vzťahuje sa na evanjelium.
V južnom Francúzsku niektorí ľudia pália vo svojich domovoch poleno od Štedrého večera, až do Nového roka.
Taliansko
Taliani nazývajú Vianoce Il Natale, čo znamená „narodeniny“.
Austrália
V Austrálii prichádza sviatok uprostred leta a nie je nezvyčajné, že niektoré časti Austrálie dosiahnu na Vianoce až 38 stupňov Celzia.
Počas teplého a slnečného obdobia austrálskych Vianoc je trávenie času na pláži a vonkajšie grilovanie bežné. Tradičné vianočné oslavy zahŕňajú rodinné stretnutia, výmenu darčekov a teplé jedlo so šunkou, morčacím, bravčovým mäsom alebo morskými plodmi.
Ukrajina
Ukrajinci pripravujú tradičné dvanásťchodové jedlo. Najmladšie dieťa rodiny sleduje cez okno, či sa neobjaví večerná hviezda, čo je signál, že hostina sa môže začať.
Kanada
Väčšina kanadských vianočných tradícií je veľmi podobná tým, ktoré sa praktizujú v Spojených štátoch. Na ďalekom severe krajiny oslavujú domorodí Inuiti zimný festival s názvom Sinck Tuck, ktorý zahŕňa večierky s tancom a výmenou darčekov.
Grécko
V Grécku veľa ľudí verí na kallikantzerov, škriatkov, ktorí podľa všetkého spôsobujú neplechu počas 12 dní Vianoc. Dary sa zvyčajne vymieňajú 1. januára, na Deň Vasila Blaženého.
Stredná Amerika
Scéna s jasličkami je hlavnou dekoráciou vo väčšine krajín južnej Európy, Strednej Ameriky a Južnej Ameriky. Svätý František z Assisi vytvoril v roku 1224 prvý živý betlehem, aby pomohol vysvetliť narodenie Ježiša svojim nasledovníkom.