Vesmírny turizmus
Spoločnosť Blue Origin prerušila dvojročné odmlčanie. Vyslala ďalšiu posádku smerom ku hviezdam
Medzi členmi posádky bol aj 90-ročný Ed Dwight, ktorý bol medzi kandidátmi na prvého afroamerického astronauta.
Spoločnosť tak opäť prekonala rekord, keďže ide o najstaršieho astronauta. Naposledy sa im to podarilo v roku 2021.
Spoločnosť Blue Origin nie je na poli vesmírnych misií extra známa, a to aj napriek tomu, že už má takmer 24 rokov. Ešte v septembri roku 2000 ju totiž založil americký multimiliardár a kedysi najbohatší človek Jeff Bezos, ktorý sa však preslávil svojou spoločnosť Amazon.
Menšia publicita spoločnosti jej však nebráni pokračovať v činnosti, čo dokazuje aj posledná misia New Shepard. Tá sa uskutočnila v nedeľu 19. mája, pričom raketa odštartovala o 16:36 SELČ na súkromnom ranči na západe amerického štátu Texas, informuje portál Teraz.sk.
Raketa spolu s posádkou presiahli Karmánovú hranicu, ktorá sa nachádza sto kilometrov nad morom, približne v čase troch minú a 40 sekúnd od štartu. Táto hranicu určuje, kde začína vesmír. V tom čase už posádka zažívala pocit bez tiaže, ktorý trval niekoľko minút.
Kapsula, v ktorej sa nachádzala ľudská posádka, sa neskôr oddelila od znovu použiteľnej rakety. Tá úspešne pristála v púšti v západnom Texase. Rovnako úspešne pristála aj kapsula, hoci jeden z padákov nebol úplne funkčný. Spoločnosť s týmto scenárom však rátala.
Spoločnosť opäť prekonala rekord
Nedeľňajšia misia sa stala 25. misiou programu New Shepard a zároveň 7. misiou s ľudskou posádkou. Tentokrát sa letu zúčastnila 6-členná posádka. Medzi jej členmi boli Mason Angel, Sylvain Chiron, Kenneth L. Hess, Carol Schallerová, Gopi Thotakura a Ed Dwight.
Práve posledné meno je zaujímavé, pretože ide o prvého kandidáta na astronauta afroamerického pôvodu. V roku 1961 bol vybratý vtedajším prezidentom USA Johnom F. Kennedym, pričom neskôr absolvoval Leteckú výskumnú pilotnú školu (ARPS).
„V roku 1963, po úspešnom absolvovaní programu ARPS, ho americké letectvo odporučilo do zboru astronautov NASA, ale nakoniec nebol medzi vybranými,“ píše stránka spoločnosti Blue Origin. Svoj ďalší život venoval sochárstvu, ktorým rozprával príbeh černošskej histórie.
Ed Dwight sa stal vo veku 90 rokov najstarším astronautom. Počas živého vysielania spoločnosti uviedol: „Myslel som si, že to vo svojom živote nepotrebujem. Ale klamal som. Naozaj, naozaj som to potreboval.“ Hovorí, že ide o zážitok, ktorá vám zmení život.
Dvojročné odmlčanie
Spoločnosti Blue Origin sa podarilo dostať do vesmíru už 37 ľudí, medzi ktorými bol aj William Shatner. Ide o kanadského herca a držiteľa mnohých cien, ktorý stvárnil Jamesa T. Kirka v seriáli Star Trek. V čase svojho letu bol iba o dva mesiace mladší než Ed Dwight.
Jeho let sa uskutočnil v roku 2021, po ktorom nasledovali ďalšie vesmírne misie spoločnosti Blue Origin. Na kameň úrazu narazili až v septembri 2022, keď ich raketa dosiahla minútu od štartu stav maximálneho zaťaženia. V dôsledku neho ju zachvátili plamene.
Po tomto incidente nasledovalo vyšetrovanie zo strany amerického Federálneho leteckého úradu (FAA). Z vyšetrovanie vyplynulo, že za zlyhaním stojí tryska motora, pretože dosiahla vyššie teploty, než spoločnosť predpovedala, uvádza portál televízie CNN.
Na základe týchto zistení Federálny letecký úrad uviedol 21 „nápravných opatrení“, ktoré musela spoločnosť Blue Origin vykonať pred návratom k letu. Agentúra ani spoločnosť neuviedli presné znenie toho, čo bolo nutné na rakete zmeniť, aby bola bezpečnejšia.
Vyšetrovanie bolo zo strany úradu formálne ukončené 27. septembra minulého roku. Netrvalo dlho a raketa spoločnosti Blue Origin opäť zlietla k oblakom – stalo sa tak v decembri minulého roku. Počas tejto misie bola kapsula naložená rôznym nákladom vrátane pohľadníc.
Budúce plány spoločnosti
Podľa agentúry Reuters návrat letov s posádkou nie je jedinou prioritou spoločnosti. Jednou z nich je predstavenie novej, omnoho väčšej rakety New Glenn. Má ísť o opakovateľne použiteľnú ťažkú nosnú raketu, ktorá má konkurovať Falconu 9 od spoločnosti SpaceX.
Práve SpaceX, ktorú vlastní Elon Musk a Virgin Galactic, ktorú vlastní Richard Branson sa stali v posledných rokoch hlavným konkurentom v prostredí vesmírneho turizmu. Spoločnosti Virgin Galactic sa podaril let so šesťčlennou posádkou vrátane dvojice matka-dcéra.
Spoločnosť britského podnikateľa Bransona plánuje podobný let už o mesiac, pričom má ísť o ich siedmu misiu s posádkou. Zároveň ide o poslednú misiu predtým, ako spoločnosť pozastaví svoj program letov do vesmíru do roku 2026, aby zmodernizovala svoju flotilu.