Bolesť chrbta patrí k jednej z hlavných príčin invalidity na svete, postihuje aj detskú populáciu
Kombinácia sedavého zamestnania a nezdravého životného štýlu vedú k viacerým zdravotným ťažkostiam. Prejaviť sa môžu aj ako bežná bolesť chrbta, počas ktorej ľudia zvyknú siahnuť po analgetikách. Nie vždy však musí byť medikamentózna liečba kľúčová. V určitých prípadoch postačí kúpa vhodného matraca či pravidelný pohyb. Ako sme uviedli v našom predchádzajúcom článku, fyzická aktivita dokáže… Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Kombinácia sedavého zamestnania a nezdravého životného štýlu vedú k viacerým zdravotným ťažkostiam. Prejaviť sa môžu aj ako bežná bolesť chrbta, počas ktorej ľudia zvyknú siahnuť po analgetikách.
Nie vždy však musí byť medikamentózna liečba kľúčová. V určitých prípadoch postačí kúpa vhodného matraca či pravidelný pohyb. Ako sme uviedli v našom predchádzajúcom článku, fyzická aktivita dokáže zabrániť vzniku rôznych ochorení. Na základe toho odborníci odporúčajú 150 až 300 minút aktivity strednej intenzity alebo 75 až 100 minút aktivity vysokej intenzity týždenne.
V prípade, že bolesť chrbta pretrváva, netreba ju podceniť. Ako píše portál ScienceAlert, ide o jednu z hlavných príčin invalidity na svete. Podľa výsledkov jednej z najnovších štúdií s touto ťažkosťou žije viac ako 600 miliónov ľudí. Ide o alarmujúce číslo, pričom výnimku netvoria ani Slováci.
Príčina nezdravej životosprávy
Covidová pandémia zmenila spoločnosť vo viacerých smeroch. Pracovný život nadobudol hybridnú formu, pričom mnoho jedincov presedlalo na prácu z domu. Síce so sebou nesie niekoľko významných pozitív, najmä v oblasti výskytu stresu, mnoho jedincov zlenivelo, pričom zanevreli na fyzickú aktivitu po práci. Významná rola sa pripísala aj zatvoreným fitness centrám, kedy ľudia nemali kde vykonávať svoje pravidelné pohybové cvičenia.
Výnimku však netvorila ani zvýšená konzumácia alkoholických nápojov, ktorá viedla k zhoršenej životospráve ešte vo väčšej miere. Počas covidu pribudlo množstvo pacientov s alkoholovou cirhózou pečene, pričom u mnohých z nich došlo k veľmi závažnému poškodeniu, informuje portál SITA.
ScienceAlert ďalej dodáva, že zhoršený životný štýl sa spája aj s obezitou a fajčením, pričom pri redukcii týchto rizikových faktorov by sa výskyt bolesti krížov mohol znížiť až o 39 %. Aj preto bolo fajčenie v minulosti spájané s poškodenou mikrocirkuláciou štruktúr chrbtice, pričom výnimku netvorilo ani celkové oslabenie kostí.
„Bolesti chrbta sú trest za to, ako macošsky sa správame k našej chrbtici. Sedavý spôsob života, jazdenie autom, málo pohybových aktivít, nesprávne držanie tela či nesprávne pohybové vzorce pri práci – to sú tie najčastejšie príčiny bolesti chrbta,“ cituje portál SITA prezidenta Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS Petra Makaru.
Počet pacientov neustále rastie
Komplexná diagnostika príčiny bolesti chrbtice je zložitejšia než sa zdá. Ide o vplyv mnohých faktorov, či už biologických, sociálnych alebo psychologických. Aj preto sa diagnóza určuje predovšetkým na základe zaznamenaných symptómov pacienta.
Väčšina prípadov bolesti dolnej časti chrbta sa značia ako krátkodobé. V danom prípade k uzdraveniu dochádza počas prvých šiestich týždňov od vzniku problému. Avšak u jednej tretiny prípadov existuje riziko, že bolesť bude pretrvávať, pričom môže trvať aj niekoľko rokov.
Na základe týchto zistení uvedená štúdia poukazuje na to, že s týmto ochorením môže v budúcnosti žiť až 843 miliónov ľudí na celom svete. Jedným z problémov je, že mnohé súčasné liečby nefungujú, síce zahŕňajú lieky od bolesti či dokonca chirurgické zákroky.
K znepokojivému zisteniu patrí aj to, že v súčasnosti sa znižuje veková hranica, kedy k uvedenej ťažkosti dochádza, dodáva Forbes. Kým v minulosti chodili k špecialistom ľudia s akútnymi a chronickými bolesťami medzi 40 až 50 rokom života, dnes v ambulanciách netvoria výnimku ani detskí pacienti. Prispieva k tomu najmä časté sedenie pri počítači, nakoľko technológie sa stali neodmysliteľnou súčasťou životov aj najmladšej populácie.
Pri detských pacientoch najčastejšie dochádza ku skolióze, ktorá je známa ako esovité zakrivenie chrbtice. Pripísala sa k tomu najmä pandémia covidu, počas ktorej deti trávili omnoho viac hodín pri počítači než zvyčajne. Súčasné dáta vykazujú varovné výsledky, nakoľko skoliózou trpí sedem percent detskej populácie, čo v praxi je jedno zo štrnástich detí. Na základe toho predikcie poukazujú na to, že v budúcnosti bude mať najmenej 10 % dospelej populácie chronické problémy s chrbticou.
Obezita ako rizikový faktor
K ďalšiemu častému dôvodu, kedy dochádza k problémom s chrbticou, patrí obezita. Naši českí susedia patria v tomto ochorení k svetovým lídrom. V prípade Slovenska nejde o výnimku, nakoľko tiež patrí k európskym krajinám s najvyššou mierou obezity, uvádza portál noviny.sk.
Podľa štatistík na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou šesť až sedem Slovákov z desiatich. Z daného zistenia vyplýva, že z 1 800 000 obyvateľov trpí najťažším stupňom obezity okolo jedného percenta jedincov. Bolesť chrbta však nie je jediná ťažkosť, ktorá sa s týmto ochorením spája. Ide o viac než 100 ďalších chronických ochorení, pričom podľa údajov amerických vedcov konkrétne čísla vykazujú až 236 zdravotných problémov.