Tipy a triky
Čaká vás náročná skúška alebo prijímačky? Zabudnite na energeťáky, takto sa naučíte ľahšie a rýchlejšie
Mladí ľudia si na úkor čo najlepších študijných výsledkov často zničia zdravie.
Účinné tipy na lepšie sústredenie a rýchlejšiu prípravu na skúšky ocenia nielen študenti.
Príprava na dôležitú skúšku či prijímačky na stredné a vysoké školy je pre mladých ľudí často veľmi stresujúcim a vyčerpávajúcim obdobím. Často pri tom úplne zabúdajú na svoje zdravie, ktoré je polovicou úspechu a pomáha k lepšiemu sústredeniu aj výkonom.
Nespoliehajte sa na energetické nápoje
Skôr, ako pri nahromadenej únave siahnete po nejakom energetickom nápoji, ktorý sa môže pokojne tváriť ako zdravý a bezpečný, mali by ste vedieť, že tieto nápoje sú pre mladých ľudí stále veľkou hrozbou.
Štúdia na Yale School of Public Health ukázala, že energetické nápoje výrazne zvyšujú hyperaktivitu a prejavy nesústredenosti u školákov. Autori štúdie preto odporúčajú, aby deti takéto nápoje nepožívali a aby sa zvážil aj zákaz predaja pre mladistvých, čo sa snažili niektorí politici presadiť aj u nás, žiaľ, neúspešne. Tieto nápoje okrem vysokej hladiny cukru totiž obsahujú aj vysoké dávky kofeínu a ďalšie stimulujúce látky, ktoré škodia detskému organizmu.
Okrem hyperaktivity a nepozornosti, presladené nápoje majú negatívny dopad na detskú obezitu. A nielen to. „Mix chemických látok v energetických nápojoch môže spôsobiť zvýšenú srdcovú frekvenciu, hypertenziu, stavy úzkosti, bolesti hlavy a poruchy spánku. Štúdia University of Miami naznačuje aj vážnejšie výsledky, ako je búšenie srdca, mŕtvica a náhla smrť,“ varuje doktor Manny Alvarez.
Energetické nápoje obsahujú podľa jeho slov tri až päťkrát väčšie množstvo kofeínu ako kolové nápoje. Okrem toho v nich nájdete množstvo neregulovaných bylinných a prírodných stimulantov, ako je taurín, guarana alebo keratín.
Ako zlepšiť sústredenie a efektívnosť učenia?
Pravidelne vetrajte
Asi vás to až tak neprekvapí, napriek tomu často zabúdame, že pravidelné vetranie je veľmi dôležité. Vysoká koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý vzniká vydýchaným vzduchom, prispieva k únave, horšiemu sústredeniu a dlhodobo aj chronickým chorobám dýchacích ciest alebo alergickým reakciám. Vetrať treba intenzívne niekoľkokrát za deň. Človek sa potom cíti svieži a plný nových síl. Kyslík sa dá dopĺňať aj pomocou aeróbnych cvičení. Nie je nič jednoduchšie, než si raz za čas vyraziť na svižnú prechádzku alebo urobiť niekoľko drepov.
Spánok je základ
Vedeli ste, že počas spánku sa informácie ukladajú do dlhodobej pamäte? Prebieha tak záloha toho, čo ste sa pred ním zvládli naučiť. Navyše unavený človek sa tak nesústredí a jednoducho sa toľko nenaučí. Nie je tak na škodu si pri občas dopriať šlofíka. Ako dlho by mal ale trvať, aby ste vstali svieži a odpočinutí? Spánok sa delí na 90 minútové cykly a je dokázané, že keď sa človek prebudí na ich konci, tak sa mu vstáva lepšie ako počas tzv. hlbokej fázy. Kvalitný spánok má aj ďalšie pozitíva než len doplnenie energie a lepšie výkony pri učení. Obnovujú sa počas neho dôležité bunky v tele a jeho dlhodobým nedostatkom naozaj riskujete aj poškodenie svojho zdravia.
Výživové doplnky namiesto energeťákov
Jednou z možností, ako si pri učení pomôcť, je doslova naboostovať mozog. Je to lákavá a rýchla cesta, ale pri výbere takýchto doplnkov, je nevyhnutné hľadať takú, z ktorej bude mať vaše telo naozaj úžitok. Energeťáky, aj keď bez cukru, v sebe majú veľa chémie. Lepšie sú určite doplnky stravy vo forme tabletiek, ktoré sú vytvorené a testované, aby vášmu telu dodali potrebné látky v takom množstve, v ktorom ich využije. Skvelým pomocníkom sú tzv. nootropiká, ktoré majú priaznivý vplyv na funkciu mozgu.
Nezanedbávajte pitný režim
Bez vody by neexistoval život a tiež sa toho bez nej veľa nenaučíte. Je jednoduché sa do učenia ponoriť, nevnímať okolie a zabudnúť si dať aj pohár vody. Dostatočná hydratácia ale telu dodáva živiny, prispieva k správnej funkcii orgánov, regenerácii mozgových buniek aj k chemickým procesom, ktoré vznikajú v mozgu počas učenia. Existujú dokonca štúdie, ktoré dokázali, že tí, ktorí dodržiavajú pitný režim, majú lepšie výsledky v škole ako tí, ktorí ho nedodržiavajú. Pokojne si dajte aj kávu alebo čaj, ale myslite na to, že telo dehydratujú a nemali by ste ich počítať medzi prijaté tekutiny, ale naopak ich zapíjať dostatočným množstvom vody.
Pravidelná strava a dostatok glukózy
Mozog spotrebováva množstvo glukózy a pri učení jeho hlad po nej ešte rastie. Pokiaľ jej má nedostatok, tak nepracuje na sto percent. Preto je pri učení dôležité dbať na jej prísun a správnu stravu. Neznamená to ale, že by ste mali obedovať sladkosti. Zamerajte sa na také potraviny, ktoré vám dodajú cukor prírodnou a prirodzenou cestou. Ideálne ovocie a zeleninu doplnené o komplexné sacharidy. Tie sú v cestovinách, ovsených vločkách, ryži alebo celozrnnom pečive. Tučné ryby vďaka obsahu omega 3 mastných kyselín, zase dokážu zlepšiť sústredenie a orechy alebo avokádo sú zdrojom zdravých tukov. Podstatné je tiež dať prednosť menším porciám ľahkých jedál pred ťažkými a kalorickými jedlami.