Kuriozita
Česi postavili historicky prvé auto z lega, ktoré skutočne jazdí. Lego McLaren P1 vyskúšal sám Lando Norris
Na okruhu Silverstone ho odjazdil Lando Norris, pilot F1 za McLaren.
Ide o historicky prvé skutočne pojazdné auto vyrobené z lega v mierke 1:1
Pilot F1 Lando Norris úspešne odjazdil celé kolo na aute lego McLaren P1 (foto: LEGO)
Keď pred rokmi svet obletela správa o hyperšportovom vozidle Bugatti Chiron vyrobenom z lega, nastalo ohromenie aj sklamanie. Ohromenie preto, lebo automobil v značke LEGO vyrobili v mierke 1:1. Pracovalo na ňom 16 profesionálov počas viac ako 13-tisíc ľudských hodín a spotrebovali milión kociek LEGO Technic. Vlastne, v skutočnosti išlo o 334 rôznych typov „kociek“ a z nich 56 bolo vyrobených na mieru.
Lenže, nadšenie trochu opadlo po tom, čo sme sa dozvedeli, že tento model je síce pojazdný, ale vie ísť iba rovno vpred a dozadu. Skrátka, išlo o fascinujúci, ale nepojazdný model v životnej veľkosti. Samozrejme, že práca špecialistov sa tým neznehodnotila, ale očakávania sú v ére päťsekundovej pozornosti publika náročné.
Tento rok sa Lego pochválilo tým, že s pomocou špecialistov z českého Kladna vyrobili lego model vozidla McLaren P1.
Výsledky práce konštruktérov sú impozantné. Model nielen verne kopíruje rozmery skutočného automobilu, ale aj jazdí a zatáča. Demonštrácia prebehla za mimoriadnych okolností – vozidlo na britskom pretekárskom okruhu Silverstone Circuit odjazdil pilot F1 Lando Norris, s ktorým Lego spolupracuje už nejaký ten piatok.
Auto v životnej veľkosti obsahuje neuveriteľných 342 817 prvkov LEGO Technic a elektromotor.
1,2 tony lega rozbieha až 768 motorov
Replika McLarenu P1 v životnej veľkosti pozostáva z 342 817 prvkov LEGO Technic a váži približne 1 220 kg. Prichádza pritom s niektorými skutočne pozoruhodnými ukážkami inžinierstva.
V prvom rade má toto lego auto plne funkčné riadenie. Vďaka čomu je vôbec prvou veľkou LEGO stavebnicou, ktorá dokáže riadiť a prechádzať náročnými zákrutami na pretekárskej dráhe. Stavebnica obsahuje elektrický motor pozostávajúci z komerčne dostupnej sady LEGO Technic Function. Vďaka batérii naviac dokáže prejsť ďalej, než ktorýkoľvek iný model LEGO pred ňou.
Nejde však o jeden motor. Tento pohon LEGO Technic sa skladá z 8 súprav motorov, z ktorých každá pozostáva z 96 motorov LEGO Power. To znamená, že auto obsahuje celkovo 768 motorov.
23 profesionálov a 8-tisíc hodín práce
Veľký proces stavby bol možný vďaka 23 špecialistom z oblasti dizajnu, inžinierstva a stavebníctva zo skupiny LEGO a McLaren Automotive. Práca si vyžiadala 8 344 hodín vývoja a stavby konštrukcie a vyžiadala si 393 rôznych typov prvkov LEGO Technic. Z celkového času presne 6 134 hodín zabral vývoj a 2 210 hodín samotná stavba.
„Je úžasné vidieť toľko prvkov z pôvodného McLarenu P1, ktoré tak realisticky oživil tím LEGO Technic pre plnohodnotný model. Auto bolo ikonou svojej doby. Dúfam, že prostredníctvom tejto spolupráce s LEGO Group dokážeme inšpirovať ďalšiu generáciu dizajnérov a inžinierov, aby posunuli hranice automobilových inovácií,“ povedal Ben Gulliver, riaditeľ testov a vývoja, McLaren Automotive.
„Automobilové a inžinierske odborné znalosti McLarenu boli neoceniteľné, pretože nám pomohli vyrobiť model tak autentický ako originálny McLaren P1, čo nám umožnilo premeniť sen na skutočnosť. Bolo neskutočne cool vidieť pilota McLarenu F1 Landa Norrisa riadiť auto, ktoré sme vytvorili,“ neskrýval nadšenie Lukáš Horák, Senior Project Manager v Model Production, LEGO Group.