Cesta na Mesiac končí v Dubaji. Futuristický rezort láka vzhľadom a ekologickým prístupom

Cieľom obrovského centra, ktoré vyzerá ako Mesiac, je nadchnúť turistov aj astronómov. Pozemská alternatíva Cesty do kozmu, na Mesiac, na Mars…objavovanie toho, čo vesmír skrýva, láka ľudí už niekoľko desaťročí. Za posledných 60 rokov letelo do vesmíru približne 600 ľudí, pričom väčšinu z nich tvorili vládni astronauti. Súčasná komercializácia vesmírnych letov vás dostane na palubu… Prečítať celé
Vydané 4. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Cieľom obrovského centra, ktoré vyzerá ako Mesiac, je nadchnúť turistov aj astronómov.

Pozemská alternatíva

Cesty do kozmu, na Mesiac, na Mars…objavovanie toho, čo vesmír skrýva, láka ľudí už niekoľko desaťročí. Za posledných 60 rokov letelo do vesmíru približne 600 ľudí, pričom väčšinu z nich tvorili vládni astronauti. Súčasná komercializácia vesmírnych letov vás dostane na palubu „iba“ za 450 000 dolárov.

Dubaj je prehliadkou ohromujúcich architektonických návrhov. zdroj: unsplash.com

Keď si však nemôžete dovoliť odletieť na Mesiac, kanadská architektonická spoločnosť ho prinesie k vám. Respektíve, do Dubaja. Mestu jednoznačne nie sú cudzie ambiciózne výstavby – Burj Khalifa, Palmový ostrov, nekonečný most či najväčšie ruské koleso na svete. Firma Moon World Resorts (MWR) prinesie ďalší nezvyčajný návrh, a to turistické centrum v tvare našej prirodzenej družice.

Prepychový pobyt na Mesiaci

Očakáva sa, že originálny projekt bude mať celkovú výšku 224 metrov. Podľa odhadov zaberie plochu 435 600 metrov štvorcových, na ktorých návštevník zažije autentickú „lunárnu kolóniu“. Okrem obrej mesačnej kupoly, má toto miesto slúžiť aj ako centrum pre astronomický výskum. Stane sa platformou vesmírnych agentúr na výcvik svojich astronautov, ktorí budú spĺňať rozličné úlohy.

Destináciu by malo každoročne navštíviť 2,5 milióna vesmírnych nadšencov. Nebude núdza ani o záujemcov o súkromné rezidencie vo vnútri rezortu. Dohromady 300 luxusných víl s rozlohou 186 m2 zároveň poskytne majiteľom prístup k doživotnému členstvu v klube Moon Owners Club. Výstavba tematického parku by pritom mala stáť najmenej päť miliárd dolárov.

Najvyšší level udržateľnosti

Dnešné veľkolepé projekty sa nezaobídu bez existencie v súlade s udržateľnosťou. V roku 2023 MWR plánuje globálnu roadshow, na ktorej predstaví koncept regionálnym držiteľom licencie. Okrem Dubaja spoločnosť navštívi ďalšie krajiny v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky, ako sú Saudská Arábia, Katar, Bahrajn a Kuvajt.

Mesiac

Veľkosť mesačného hotela v porovnaní s inými budovami v Dubaji. zdroj: pinterest.com

Hlavnou snahou je vytvoriť hotelový, zábavno-výskumný komplex v súlade s LEED licenciou. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) je najpoužívanejší systém hodnotenia ekologických budov na svete. Ocenenie dokážu obdržať prakticky všetky typy budov, ktorým LEED poskytuje rámec pre zdravé, vysoko efektívne a nákladovo úsporné zelené budovy.

Certifikácia je preto celosvetovo uznávaným symbolom dosiahnutia udržateľnosti a vedúceho postavenia. V závislosti od získaných bodov existujú štyri úrovne certifikácie – základná, strieborná, zlatá a platinová. MWR plánuje dosiahnuť platinovú certifikáciu, a to prostredníctvom návrhov od enviromentálneho manažmentu.

Plány znejú sľubne

Vzhľad rezortu bude mať pod palcom kanadský odborník na dizajn David N. Oswald. Spolu so svojím tímom sa špecializuje na oblasti environmentálneho dizajnu. „Program trvalej udržateľnosti prevezme najprogresívnejšie nápady a technológie a premení ich na skutočnosť,“ sľubuje Oswald.

Lokalita centra podporí biodiverzitu zahrnutím zelenej plochy. Jeho vodné hospodárstvo bude pozostávať zo zachytávania dažďovej vody, filtrácie a jej opätovného využitia. Celý projekt poženú výlučne obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárne, veterné a geotermálne elektrárne.

Pozrite si návrh rozloženia jednotlivých atrakcií v krátkom videu:

Vo vnútri rezortu sa pri navrhovaní zariadení berie do úvahy kyslík, svetlo a mnoho ďalších zmyslových funkcií. Po vybudovaní budú musieť aj predajcovia dodržiavať kritériá environmentálneho manažmentu. Kvôli tomu sa v priestoroch nebudú používať žiadne produkty zo zvieracej kožušiny. Reštaurácie na prípravu pokrmov použijú iba udržateľne chované morské plody a mäso z voľného chovu.

Mesiac, ktorý poslúži ako predloha pre vzor budovy, bude nefajčiarskou zónou a oblasť sa bude zameriavať na zdravie, wellness či dlhovekosť svojich návštevníkov. Priebeh procedúr sa navrhne prostredníctvom liečebných a vzdelávacích programov od renomovaných odborníkov.

Možno neostane len pri jednom letovisku

Po udelení regionálnej licencie a zvolení presnej lokality nasleduje ročný predvývojový program. Dĺžka výstavby by podľa architektov nemala prekročiť 48 mesiacov. Okrem platinového certifikátu bude mesačné centrum postupovať podľa štandardov pre získanie piatich hviezdičiek.

Ak všetko vyjde podľa plánu, dizajnéri sú pripravení presťahovať Mesiac na ďalšie kontinenty. MWR rozšíri svoje pôsobenie o tri rezorty v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Návštevníci sa tak nezahrajú na astronautov, avšak pocit pobytu na Mesiaci bude takmer totožný.

Zdroje: www.interestingengineering.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com/Moon World Resorts

Pokračujte na ďalší príspevok »