Zabudnite na výletné plavby loďou. Sky Cruise by vám poskytla neuveriteľný zážitok vo vzduchu

Mohli by sme o 20 rokov dovolenkovať v obrovských lietadlách na jadrový pohon? Dizajnér projektu Sky Cruise nevylučuje, že sa to raz stane skutočnosťou. Lietadlo či hotel? Ako boli v kedysi víziou budúcnosti lietajúce autá, momentálnou futuristickou myšlienkou sa stali lietajúce hotely. Zákazníci sú totiž hladní po nových zážitkoch a trendy – nielen v hotelierstve –  sa neustále menia. Posúvať… Prečítať celé
Vydané 15. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Mohli by sme o 20 rokov dovolenkovať v obrovských lietadlách na jadrový pohon? Dizajnér projektu Sky Cruise nevylučuje, že sa to raz stane skutočnosťou.

Lietadlo či hotel?

Ako boli v kedysi víziou budúcnosti lietajúce autá, momentálnou futuristickou myšlienkou sa stali lietajúce hotely. Zákazníci sú totiž hladní po nových zážitkoch a trendy – nielen v hotelierstve –  sa neustále menia. Posúvať hranice možností a predstaviť verejnosti niečo nové sa pomaly pokladá za nesplniteľný úkon. Napríklad za posledné roky sa vo svete rozšíril takzvaný glamping. Rýchla doba však už aj tento spôsob zážitkového ubytovania nepovažuje za novinku.

Sky Cruise

„Tento starý koncept, ktorý som vytvoril pred 11 rokmi, keď som pracoval vo Grasshopper Manufacture (vývojár videohier), sa stal virálnym po celom svete po videu na Youtube. Na vytvorenie nápadu som dal svoje povolenie. Ukazovali ho mnohé TV relácie a spravodajské portály. Zvláštne, ako fungujú sociálne médiá.🤷‍♂️“ zdroj: twitter.com/TonyHolmsten

Hotel vo vzduchu znie ako niečo, čo sme mohli doteraz poznať iba z filmov. Jemenský inžinier Hashem Al-Ghaili so svojím tímom prišiel s novým konceptom cestovného ruchu pod názvom Sky Cruise. Nápad sa odvíja od konkrétneho návrhu švédskeho umelca a ilustrátora Tonyho Holmstena. Al-Ghaili na svojom Youtube kanáli zverejnil virtuálnu ukážku odvážneho plánu. Za tri týždne video „nazbieralo“ viac ako dva milióny videní. Autor prvotného návrhu na sociálnych sieťach taktiež ďakoval za zvýšený záujem o jeho tvorbu.

Luxusné vybavenie a ekologický pohon

Ambiciózna myšlienka je mixom obrovskej výletnej lode a ešte väčšieho lietadla. Výsledkom je lietajúci hotel na steroidoch – na jeho palubu by sa dokázalo nalodiť viac než 5000 hostí. Sky Cruise ponúka okrem perfektne zariadenej izby s priestrannou kúpeľňou aj ďalšie spoločenské vybavenie.

Predstavte si vyhliadkovú vežu s 360° výhľadom hviezdnu oblohu, ktorá dopĺňa rozsiahle nákupné centrum. Výťahom sa dostanete do haly s reštauráciami, barmi a dokonca sa nezabudlo ani na plavecký bazén. Chceli by ste usporiadať pracovné stretnutie či dokonca svadbu? Žiaden problém, lietajúci hotel má priestory presne určené na tieto príležitosti.

S pristávaním by menšie lietadlá nemali mať problém. zdroj: Hashem Al-Ghaili

Vo videu Al-Ghaili vysvetľuje, že lietajúce plavidlo sa vo vzduchu udrží vďaka jadrovému pohonu a  bude vybavené dvadsiatimi hypersonickými motormi. To mu umožní lietať roky bez toho, aby vyprodukovalo škodlivú uhlíkovú stopu. Dopĺňanie zásob a kontrola všetkých systémov by tak prebiehala na plne pohybujúcom sa lietadle. Pasažieri či by pristávali priamo na ploche určenej pre menšie lietadlá.

Kto to bude riadiť?

Budúcnosť letu nespočíva iba v špičkovej technologickej vybavenosti. Okrem rôznych vylepšení šetriacich životné prostredie sa čoraz častejšie v tomto smere skloňuje využitie umelej inteligencie. Systém autopilota dokáže niekoľko minút vopred rozoznať blížiace sa turbulencie a úspešne ich potlačiť. Automaticky sa vygenerujú antivibrácie, ktoré fungujú podobne ako technológia na potlačenie hluku. Na palube sa bude stále nachádzať vyškolený pilot, no jemenský inžinier ráta s dlhodobým využitím plnej automatizácie.

„Verím, že súčasná skúsenosť s lietaním sa stala únavnou a zastaranou. Nastal čas na nové inovácie, ktoré nám môžu spríjemniť let. Predstavujem svet, kde sa lietanie z jedného miesta na druhé zmenilo na radostný zážitok, a nie na boj o miesto pre nohy,“ hovorí Hashem.

Projekt nahliadol na (ne)možnú budúcnosť

Ako to už pri virálnych videách býva, nie každý bol nadšený z futuristického nápadu. Napriek tomu, že zatiaľ neexistuje konkrétny dátum spustenia tohto projektu, niektorí neveria v jeho realizáciu. Z fyzikálneho a aerodynamického hľadiska je podľa nich nemysliteľné, aby sa ozrutné plavidlo vôbec dokázalo odlepiť od zeme.

Hashem však verí, že to čo sa dnes zdá nemožné, by sa mohlo stať realitou. Dokonca nejde o príliš vzdialenú budúcnosť. Jednou z popredných mocností pracujúcich na zmenšených jadrových reaktoroch je Spojené kráľovstvo. Ak všetko vyjde podľa plánu, do roku 2029 by mali byť plne funkčné.

Jeden z takýchto reaktorov by sa teda mohol stať súčasťou lietadla Sky Cruise. Nepochybne by si plán vyžadoval veľa úprav a regulácií. Obrovský lietajúci hotel dnes môže znieť ako bizarný nápad. S rovnakou neistotou možno ľudia kedysi hľadeli na zostrojenie lietadiel alebo raketoplánov. Inovácie sú ale nevyhnutnou súčasťou nášho života. Preto nie je vylúčené, že sa teoretická myšlienka raz zhmotní do skutočného hotela v oblakoch.

https://t.co/MxixcHowgG

Zdroj titulnej fotografie: Hashem Al-Ghaili

Pokračujte na ďalší príspevok »