Spoznávajme Slovensko!
Cestujeme po Slovensku: Andy Warhol, panenská príroda a kus histórie!
Otrepaná fráza, ktorá obletela celé Slovensko „NA VÝCHODE NIČ NIE JE!“ nikdy neplatila. Aj napriek neveľkej rozlohe je Slovensko natoľko rozmanitá krajina, že naši susedia nám majú čo závidieť. To isté platí aj o malom mestečku Medzilaborce a jeho okolí, ktoré leží na severovýchode Slovenska alebo ako domáci hovoria – na konci sveta. O tom, že to koniec sveta nie je sa môžete presvedčiť aj v tomto článku.
Radka Malincakova
Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia
Aj keď Medzilaborce pripomínajú skôr veľmi nenápadné mesto, škála pamiatok, ktoré stoja minimálne za jednu návštevu, je veľmi široká. Jednou z nich je jednoznačne Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré si svoju priazeň získalo aj za našimi hranicami.
Kráľ pop-artu
Vo svete uznávaný, doma nepoznaný. Aj takto by sa dal charakterizovať umelec obrovských rozmerov, ktorého korene pochádzajú priamo z východného Slovenska. Ide o malebnú dedinku Miková, odkiaľ pochádzajú Andyho rodičia. Samotný kráľ pop-artu sa už narodil za oceánom v Spojených štátoch amerických, no jeho rodina na svoj pôvod nikdy nezabudla.
Začiatky múzea si čo-to zažili a nebolo to také jednoduché. Múzeum je v súčasnosti veľmi populárne a zavítajú tam nadšenci umenia z rôznych kútov sveta. Milovníci výtvarného umenia si uvedomujú, že tieto unikátne kúsky samotného Warhola nenájdu nikde inde vo svete.
Konzervy, Marilyn či Coca-Cola
Veď kto nepozná slávne polievkové konzervy tzv. campbellovky, ktoré obleteli celý svet, maľby pre Coca-Colu alebo krásnu Marylin Monroe, ktorá sa dostala na plátno umelca? Za všetkým týmto sa skrýva svetoznámy maliar Andy, ktorého výtvory sú práve v Medzilaborciach. Múzeum vzniklo za pomoci jeho bratov, ktorí Medzilaborce navštívili.
Od týchto čias malé mestečko na severovýchode Slovenska získalo prívlastok mesto pop-artu. Ak sa tam vyberiete, všimnite si autobusovú zastávku, ktorá vyzerá ako Andyho konzerva od polievky alebo samotný Andy zakomponovaný vo fontáne pred múzeom.
Ak sa rozhodnete, že mesto poctite vašou návštevou, určite nevynechajte prírodu, ktorá je ručiteľom pokoja, čistého vzduchu a relaxu.
Nielen umenie, ale aj čarovná príroda
Do Medzilaboriec vedú dve hlavné cesty, ktoré mesto spájajú s väčšími okresmi. Mesto leží na hranici s Poľskom, kde sa nachádza aj hraničný priechod v dedine Palota. V tomto nepoznanom kúte Slovenska môžete spoznávať krásy panenskej prírody, ktoré sú chránenou krajinnou oblasťou tiahnúcou sa aj okresom Humenné. Chránená oblasť, ktorá pokrýva Medzilaborce hraničí aj s národným parkom Poloniny, ktorý avšak do tejto oblasti nebol začlenený. V dedine nájdete aj vojenský cintorín.
Obyvatelia a mesto boli formovaní aj históriou, ktorá tu zanechala stopy v podobe pamiatok.
Trochu histórie
Okolie mesta ponúka všeličo možné – z každého rožka troška. Patrí tu aj monastier v obci Krásny Brod. Ide o jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku. Keďže Medzilaborce sú zastúpené najväčším počtom Rusínov na Slovensku, už dnes zrúcanina získala prívlastok rusínsky Devín. História kláštora siaha až do 14. storočia
Z Medzilaboriec vlakom do Poľska
Aj keď je vlaková doprava na Slovensku veľmi rozšírená, sú iba tri hraničné železničné prechody s Poľskom. Jeden z nich vedie aj cez Medzilaborce, žiaľ, iba v obmedzenom režime a to v lete, kedy sa môžu poľskí turisti dostať veľmi jednoduchým spôsobom na slovenskú časť a Slováci si spraviť výlet do Poľska. Medzilaborecký vlak zvaný aj vlak Švejk premáva do miest Sanok a Rzeszów.
Dobrý vojak Švejk
Filmová komédie vojaka Švejka si získala nielen slovenských fanúšikov, ale aj zahraničných. Presne územím Medzilaboriec prechádzal aj tento vojak, ktorého napodobeninu nájdete aj na vlakovej stanici mesta. Jeho socha sa nenachádza iba v Medzilaborciach, ale aj v neďalekom meste Humenné a poľskom Sanoku, kadiaľ taktiež cestoval.
Vojnou skúšaný kút
Krásnou vidieckou cestou sa z Medzilaboriec cez mestskú časť Vydraň dostanete do Kalinova, ktorý na prvý pohľad vyzerá tak obyčajne. Avšak, keď zaostríte pohľad, do oči vám udrie vojenská technika, našťastie, už iba ako výstavisko. Totižto, Kalinov nesie titul prvej oslobodenej obci na území bývalého Československa.
Drevený kostolík Habura
Ešte v 16. storočí sa v tejto obci Habura vzdialenej 6 km od Medzilaboriec, nachádzal originálny drevený kostol, ktorý bol ale po vzniku Československej republiky predaný našim susedom do mesta Hradec Králové. Celý kostol bol rozobraný a nanovo postavený v mestskom parku Jiráskove sady. Dnes v obci stojí jeho verná kópia.
Neostáva nám nič iné len prečkať to obdobie, ktoré nás postihlo a začať spoznávať naše krásne Slovensko!