Strašidelná väznica

Charlestonská väznica láka turistov aj duchov

História budovy Charlestonská väznica bola vyše 100 rokov miestom pre rôzne pochybné existencie. Mestečko ležiace v Južnej Karolíne začalo so stavbou budovy v roku 1802 na verejnom pozemku. Pôvodne sa vybudovali štyri poschodia. Na samom vrchu sa týčila dvojposchodová osemuholníková veža, z ktorej sa naskytol výhľad na celé mesto. To sa rozvíjalo pomerne rýchlo, preto v roku… Prečítať celé
Vydané 25. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

História budovy

Charlestonská väznica bola vyše 100 rokov miestom pre rôzne pochybné existencie. Mestečko ležiace v Južnej Karolíne začalo so stavbou budovy v roku 1802 na verejnom pozemku. Pôvodne sa vybudovali štyri poschodia. Na samom vrchu sa týčila dvojposchodová osemuholníková veža, z ktorej sa naskytol výhľad na celé mesto. To sa rozvíjalo pomerne rýchlo, preto v roku 1855 začali rozširujúce práce, aby mohla prijať väčšie množstvo väzňov. Rušná bola hlavne počas obdobia Občianskej vojny (1861-1865). Za múrmi sa nachádzalo veľa vojnových zajatcov, ktorí vo väzení skonali. Preto sa povráva, že ich duše sú v celách stále uväznené.

Zákazku na renováciu dostali miestni architekti John Seyle a Louis Barbot. Okrem zadného krídla pridali aj detaily z románskeho slohu, vďaka ktorým väznica nadobudla dramatický gotický vzhľad. O jedenásť rokov neskôr mesto zasiahlo zemetrasenie a poškodeniu sa nevyhla ani táto stavba. Ako väzenie fungovala do roku 1939 a v jej blízkosti sídlila aj nemocnica a chudobinec.

Odsúdení neprávom

Neslávne známy John a Lavinia Fisher takisto strávili čas za mrežami väznice, kde sa vraj dodnes zjavujú ich prízraky. Lavinia je medzi milovníkmi kriminálnych prípadov známa ako prvá sériová vrahyňa v Amerike. Vraj v spoločnom hostinci Six Mile House s manželom zabíjali zablúdených ľudí, ktorí súrne potrebovali nocľah. Kým Lavinia servírovala hosťom čaj doplnený o jedovatý oleander, John počkal kým ich nápoj uspal a po zabití ich obral o peniaze.

Na povrch však vyplávali nové skutočnosti. Bývalý vyšetrovateľ vrážd Bruce Orr sa prípadu podrobne venoval a vydal knihu Šesť míľ do Charlestonu: Skutočný príbeh Johna a Lavinie Fisherových (Six Miles to Charleston: the True Story of John and Lavinia Fisher). V publikácií tvrdí, že nielenže bol pár nevinný, v skutočnosti sa stal obeťou politickej korupcie.

Charlestonská väznica

Lavinia Fisher. zdroj: pinterest.com

Six Mile House v prvej polovici 19. storočia napadol gang, ktorý v hostinci vyvolal paniku. Manželia spolu s ďalšími zákazníkmi ušli, no neskôr sa vrátili aby si ochránili majetok, ktorý im patril. Strhla sa bitka a aj keď po sebe nezanechala obete, všetkých prítomných zatkli a prijala ich Charlestonská väznica. Udalosti pre Fisherovcov nabrali rýchly spád. Oni a ich priateľ, spolumajiteľ hostinca, boli odsúdení na obesenie za diaľničnú lúpež, ktorú nespáchali.

INZERCIA

Keďže nikto ďalší z členov gangu nebol obesený, je možné, že sa miestna vláda potrebovala zbaviť majiteľov, ktorí by sa svojho pozemku nevzdali? V skutočnosti dnes na tom istom pozemku sídli Charlestonska námorná nemocnica, takže táto teória nie je vylúčená. Jediná vec, ktorá sa z pôvodnej historky potvrdila, môže byť spúšťačom nadprirodzených javov, ktoré s dejú vo väznici. Pri verejnej poprave Lavinia vykríkla mrazivé posledné slová: „Ak máte správu, ktorú chcete poslať do pekla, dajte mi ju, ja ju doručím!“ Skôr než ju kat stihol obesiť, vzala zvyšné sekundy do vlastných rúk a zoskočila zo stupienka.

Miesto, kde duše nenašli pokoj

Ďalšie príbehy a tragédie, ktoré sa vo väzení udiali, len pridávajú na jej strašidelnej atmosfére. Denmark Vesey sa v Charlestone preslávil tým, že viedol otrocké povstanie. V roku 1822 Vesey vymyslel plán, ktorý zahŕňal oslobodenie otrokov a zabitie ich vlastníkov. Domobrana však prišla na jeho plán a v júli rovnakého roku ho spolu s ďalšími mužmi odsúdili na smrť obesením.

Jacque Alexander Tardy bol neľútostný francúzsky pirát, ktorý miesto férového súboja preferoval trávenie svojich protivníkov. Do Charlestonu sa presťahoval v roku 1825 a pred obyvateľmi sa vydával za zubára. Pri pokuse ukradnúť čln ho chytili a odsúdili na dva roky. Po prepustení pokračoval v zločineckej činnosti a neskôr si vzal život. Hovorí sa, že jeho nepokojná duša naďalej cestuje a spôsobuje spúšť.

Charlestonská väznica

Charlestonská väznica sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najstrašidelnejších miest Ameriky. zdroj: pinterest.com

Zo všetkých mien, ktoré na mieste prežili svoje posledné chvíle sa Charlestonská väznica snažila vyťažiť čo najviac. Pravidelne sa organizujú prehliadky vedené sprievodcom a možno aj ďalšími účastníkmi zo záhrobia. Niektorí návštevníci tvrdia, že videli pohybujúce sa predmety, počuli hlasy a búchanie na dvere. Či ste priaznivci nadprirodzena alebo skeptici, už z fotky treba uznať, že staré väzenie vyžaruje tajuplnú energiu.

Zdroje: www.charlestoncvb.com, www.nightlyspirits.com, www.nps.gov

Pokračujte na ďalší príspevok »