Dlhovekosť a zdravie
Chcete mať zdravší a dlhší život? Najnovšie štúdie potvrdili, aký typ stravovania je najlepší
Odborný výskum potvrdil pozitívne účinky tejto stravy na zdravie a dĺžku života špeciálne u žien.
Aké jedlá konzumovať, aby sme si život nielen predĺžili, ale ho aj skvalitnili?
Pozitívne účinky stredomorskej stravy (diéty), ktorej sa hovorí aj mediteránska, boli potvrdené odborníkmi už v niekoľkých vedeckých štúdiách. Tá najnovšia sa zamerala špeciálne na ženy a naznačuje, že dodržiavanie tejto obľúbenej diéty prináša množstvo výhod, vrátane zníženia pravdepodobnosti úmrtia na srdcové choroby a rakovinu, informuje portál StudyFinds.
Vedci z Brigham a Women’s Hospital sledovali viac ako 25-tisíc amerických žien počas 25 rokov. Zistili, že u tých žien, ktoré sa striktne držali tohto stravovacieho režimu, bolo o 23 percent nižšie riziko úmrtia z akýchkoľvek príčin.
Dlhší život a lepšie zdravie
Odborníci neskúmali iba to, či ženy dodržiavajúce princípy stredomorskej stravy žijú dlhšie. Skúmali aj vzorky ich krvi a zistili, že nejde iba o zníženie hladiny cholesterolu. Sila stredomorskej stravy spočíva v schopnosti zlepšovať množstvo zdravotných ukazovateľov. Takáto strava znižuje zápaly v tele, vyrovnáva hladinu krvných tukov, zlepšuje funkciu inzulínu a dokonca pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.
Prínosy diéty boli tak významné, že aj u žien, ktoré ju dodržiavali len čiastočne, bolo zaznamenaných o 8 percent nižšie riziko úmrtia. „Zdravotné prínosy stredomorskej stravy uznávajú aj lekári a naša štúdia ponúka pohľad na to, prečo môže byť táto strava taká prospešná.“ hovorí kardiologička a riaditeľka Centra pre metabolomiku lipidov v Brighame Samia Mora.
Do štúdie bolo zaradených viac ako 25-tisíc žien z celých Spojených štátov, ktoré mali viac ako 45 rokov. Skupina obsahovala belošské, černošské, ázijské a hispánske ženy, čím sa zabezpečilo, že zistenia budú platiť v širokom meradle.
Výskum prebiehal 25 rokov
Štúdia začala začiatkom 90. rokov minulého storočia, kedy všetky zúčastnené ženy vyplnili podrobné dotazníky o svojich stravovacích návykoch. Vedci tieto informácie použili na vyhodnotenie toho, ako dôsledne účastníčky dodržiavajú stredomorskú diétu. Vyššie skóre znamenalo viac zeleniny, ovocia, orechov, celozrnných výrobkov, strukovín, rýb a zdravých tukov, ako je olivový olej, a menej červeného mäsa a striedmu konzumáciu vína.
Aby celá štúdia nestála len na dátach uvedených účastníčkami, bola každej žene odobratá vzorka krvi. Tú analyzovali v laboratóriu, kde bolo sledovaných 33 rôznych biomarkerov. Tie vypovedajú o zápaloch, hladine tukov a funkcii inzulínu – a poskytli tak komplexný obraz o zdraví účastníčok.
Počas nasledujúcich 25 rokov vedci sledovali úmrtnosť v skupine. Evidovali, kto za akých príčin zomrel, a zhromažďovali údaje z úmrtných listov, lekárskych záznamov a rodinných anamnéz. V roku 2023 potom analyzovali všetky získané dáta. Výsledky boli jasné – ženy, ktoré sa stravovali výhradne stredomorským typom stravy, žili dlhšie.
Výhoda pre celkové zdravie
Ďalšie podrobnosti potom odhalili opätovné odbery a analýza krvi. Výsledky ukázali, že stredomorská strava neznižuje iba hladinu cholesterolu, ale tiež zaisťuje celý rad zdravotných zlepšení v rámci celého organizmu.
„Aj mierne zmeny zavedených rizikových faktorov metabolických ochorení – najmä tých, ktoré sú spojené s metabolitmi malých molekúl, zápalom, lipoproteínmi bohatými na triglyceridy, obezitou a inzulínovou rezistenciou – môžu priniesť významné dlhodobé výhody vyplývajúce z dodržiavania stredomorskej stravy.“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Shaf Ahmad, ktorý pôsobí ako docent epidemiológie na Uppsalskej univerzite vo Švédsku.
V čom spočíva stredomorské stravovanie?
Stredomorská čiže mediteránska diéta vychádza z jednoduchej podstaty kuchyne starovekých Rimanov a Grékov a hoci má v názve diéta, ide skôr o spôsob stravovania, ktorý je ideálne osvojiť si natrvalo. Základom takéhoto jedálnička sú jedlá bohaté predovšetkým na zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny, minerály a ďalšie cenné a telu prospešné látky. V jednotlivých pokrmoch nechýbajú napríklad omega-3 mastné kyseliny, ktoré bežne v jedálničkoch bývajú.
V strave je veľa zeleniny (tvorí až polovicu celkovej stravy), kvalitných tukov, najmä z rýb alebo chudého mäsa, čerstvého korenia, strukovín a ovocia. Červené víno je tiež povolené, ideálne však iba jeden pohár denne.