Chcete prestať fajčiť, ale neviete ako na to? Vyskúšajte rady odborníkov

Prečo chcete zamávať cigaretám na rozlúčku vy? Bojíte sa rakoviny pľúc, mŕtvice alebo srdcového ochorenia? Prekáža vám zápach v byte a na oblečení? Alebo sa obávate o zdravie svojich detí a nechcete, aby sa aj z nich stali fajčiari? Ak ešte stále váhate, či stojí za to vzdať sa cigariet a vydať sa na cestu odvykania, možno vás presvedčia dáta. Podľa… Prečítať celé

Prečo chcete zamávať cigaretám na rozlúčku vy? Bojíte sa rakoviny pľúc, mŕtvice alebo srdcového ochorenia? Prekáža vám zápach v byte a na oblečení? Alebo sa obávate o zdravie svojich detí a nechcete, aby sa aj z nich stali fajčiari? Ak ešte stále váhate, či stojí za to vzdať sa cigariet a vydať sa na cestu odvykania, možno vás presvedčia dáta.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) je práve fajčenie alebo akákoľvek konzumácia tabaku celosvetovo jednou z najčastejších príčin predčasných úmrtí. Závislosť na cigaretách zabije viac ako osem miliónov ľudí ročne po celom svete.

Podľa posledného dotazníka z roku 2019 fajčí 18,5 percenta Slovákov. Každému z nich hrozí riziko predčasnej smrti, ktorému sa dá predísť. Stačí včas odhodiť cigarety a už nikdy ich nedať do úst. To je ľahké povedať, no ťažšie spraviť. Ako skoncovať so závislosťou raz a navždy? Tu je niekoľko tipov:

Menšie ciele, trvalý výsledok

Koľkokrát ste si už odhodlane povedali, že prestanete fajčiť, naozaj ste prestali a po nejakom čase začali znova? Veľakrát? Nie ste sami. Americký lekár Panagis Galiatsatos, odborník na diagnostiku a liečbu obštrukčnej choroby pľúc z Baltimorskej nemocnice, potvrdil, že niektorí jeho pacienti sa k fajčeniu vrátili aj po tom, ako nefajčili už nejaký čas.

Prestať fajčiť a už nikdy nedať cigaretu do úst môže znieť pre niekoho, kto fajčí roky ako nedosiahnuteľný cieľ. Aj preto Galiatsatos odporúča rozmeniť tento cieľ na drobné a menej náročné ciele. Informoval o tom webový portál  CCN.

Prečo vlastne fajčíte?

Môžete začať s rozpoznaním takzvaných spúšťačov. Ide o situácie, ktoré u vás vyvolávajú chuť na cigaretu. Napríklad, idete si hneď ráno po prebudení zapáliť na balkón? Ak zistíte, čo je spúšťač, vytvorte si nový zvyk. Namiesto cigarety si každé ráno doprajte sprchu.

Ak radi rozprávate pri telefonovaní, odstráňte zo stola popolník. Popolník na stole môže byť jeden zo spúšťačov. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Cigaretu po jedle nahraďte žuvačkou alebo si hneď umyte zuby. Nečakajte na moment, keď budete musieť situácii čeliť a improvizovať, radšej si vopred naplánujte, ako danú situáciu zvládnete.

Stojí to za to?

Ak budete mať chuť vzdať to a vrátiť sa k cigaretám, pripomeňte si dôvody, prečo ste s odvykaním začali, ale aj čo ste už dosiahli. Nehanbite sa povedať nie fajčiarke s kamošmi a nenechajte ich, aby vás opäť zlákali. Aj jedna cigareta môže byť zradná, myslite na to.

Nezabudnite sa motivovať a odmeniť aj malý progres. Možno budete prekvapení, koľko peňazí ušetríte, keď si odopriete cigarety. Využite ich lepšie. Čo ak ste po čase predsa len neodolali, hoci sa vám doteraz darilo nefajčiť?

Urobte zo zlyhania ponaučenie

Život bez cigariet znamená zdravší život. Už po niekoľkých týždňoch sa zlepšuje krvný obeh a funkcia pľúc. Po niekoľkých rokoch bez cigariet postupne klesá riziko úmrtia na infarkt, mŕtvicu, ale aj na rakovinu pľúc. Zdroj ilustračného obrázka: unsplash.com.

Prišlo stresujúce obdobie, vypili ste veľa alkoholu alebo ste sa ocitli v neočakávanej situácii a opäť ste podľahli fajčeniu? Neznamená to, že ste zlyhali úplne. Nevzdávajte to, urobte si prestávke a keď budete pripravení, začnite s odvykaním znova.

Podľa profesora Jonathana Brickera z Washingtonskej univerzity v Seattli, väčšina ľudí, ktorá je závislá na cigaretách, prestane, začne a znova prestane fajčiť asi osem až dvanásťkrát, kým sa úplne zbaví závislosti. Aj preto si z každého nevydareného pokusu zoberte ponaučenie.

„Ľudia mi zvyknú hovoriť: ‚Naučil som sa, aké silné sú tieto túžby… Keď som videl, ako môj priateľ fajčí, musel som si zapáliť aj ja,… dozvedel som sa, že najväčším spúšťačom v mojom živote bol stres,“ pre CNN vysvetľuje Jonathan Bricker.

 Naozaj cigareta rieši problémy?

Siahate aj vy po cigaretách najmä vtedy, keď ste vystresovaní alebo nenahnevaní? Myslíte si, že vás cigarety upokoja alebo zbavia stresu? Presvedčenie, že sú cigarety dobré na stres je klamlivé. Ak si zapálite, môže sa vám zdať, že sa ukľudníte, lebo dodáte telu nikotín, od ktorého je závislé. Ale pozor! Keď vám znova klesne hladina nikotínu, cítite sa nervózne kvôli abstinenčným príznakom. Fajčenie na chvíľu telo upokojí, lebo zmierni abstinenčné príznaky, ale stres sa vráti.

Panagis Galiatsatos upozorňuje, že väčšina ľudí si zapáli vtedy, keď si nevie poradiť s nejakým životným problémom, stresom alebo úzkosťou. Ak je aj vašim hlavným spúšťačom stres alebo úzkosť, zamerajte sa na to, aby ste tieto pocity zmiernili. Nebojte sa obrátiť na terapeuta alebo psychológa, ktorý vám môže pomôcť v situáciách, keď si neviete pomôcť sami.

Pokračujte na ďalší príspevok »