Čo je láska?

Lásku najlepšie opíšete, keď sa staráte o dieťa alebo domáce zviera. Láska nič nežiada späť. Nepotrebujete, aby vám lásku niekto opätoval. Jednoducho milujete a je to jednostranné. Urban Dictionary   Ústredný bod lásky Podľa psychológov je ústrednou myšlienkou lásky chcieť, aby bol druhý človek šťastný a zdravý. Či už ide o rodiča, ktorý oblieka svoje… Prečítať celé
Vydané 3. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Lásku najlepšie opíšete, keď sa staráte o dieťa alebo domáce zviera. Láska nič nežiada späť. Nepotrebujete, aby vám lásku niekto opätoval. Jednoducho milujete a je to jednostranné. Urban Dictionary

 

Ústredný bod lásky

Podľa psychológov je ústrednou myšlienkou lásky chcieť, aby bol druhý človek šťastný a zdravý. Či už ide o rodiča, ktorý oblieka svoje novorodeniatko, jedného súrodenca, ktorý bráni druhého na ihrisku, alebo o pocit, ktorý máte pri úspechoch svojho partnera. Všetky prípady lásky zahŕňajú túžbu, aby sa niekto iný cítil dobre a mal sa dobre.

Láska má biologické korene

„Láska ako taká nie je len emócia. Je to biologický proces, ktorý je dynamický a obojsmerný vo viacerých dimenziách. Napríklad sociálne interakcie medzi jednotlivcami spúšťajú kognitívne a fyziologické procesy, ktoré ovplyvňujú emocionálne a duševné stavy. Telo vyhľadáva lásku a neustále reaguje na interakciu s milovanými osobami alebo na absenciu takejto interakcie.“ Sue Carter a Stephen W. Porges, vedeckí pracovníci Research Triangle Institute International v Severnej Karolíne, USA.

Neurofyziologické štúdie ukazujú, že u ľudí, ktorí prežívajú vášnivú lásku, dochádza k zvýšenej aktivácii oblastí mozgu spojených s odmenou a potešením. Počas ich aktivácie sa do tela uvoľňujú chemické látky ako oxytocín, vazopresín a dopamín, ktoré vyvolávajú pocity šťastia a eufórie.

INZERCIA

 

Hormón oxytocín

Jedným z prvkov, ktorý sa opakovane objavuje v biochémii lásky, je neuropeptid oxytocín. U veľkých cicavcov oxytocín preberá hlavnú úlohu pri rozmnožovaní. Pomáha vypudiť dieťa z maternice, aktivuje tvorbu materského mlieka a vytvára selektívne a trvalé puto medzi matkou a potomkom. Ľudské matky si budujú silné a trvalé puto so svojimi novorodencami hneď po narodení a v období, ktoré je nevyhnutné pre výživu a prežitie dieťaťa. Avšak aj otcovia, starí rodičia a adoptívni rodičia si vytvárajú celoživotné väzby k deťom. Predbežné vedecké dôkazy naznačujú, že už samotná prítomnosť dieťaťa uvoľňuje u dospelých oxytocín. Dieťa nás prakticky “núti“, aby sme ho milovali.

Vernosť je výhodná najmä pre mláďatá, ktoré sa učia od oboch rodičov. Labute, slony, termity a gibony sa môžu pýšiť nekonečnou láskou. (Foto: Pavel Danilyuk)

Štúdie sociálne monogamných cicavcov, ktoré vytvárajú dlhotrvajúce sociálne väzby, ako napríklad hraboše prériové, pomáhajú vedcom pochopiť biológiu sociálneho správania ľudí. Výskum u hrabošov naznačuje, že rovnako ako u ľudí má oxytocín významnú úlohu v sociálnych interakciách a rodičovskom správaní. Pre sociálnu väzbu sú obzvlášť dôležité interakcie medzi oxytocínom a príbuzným peptidom, vazopresínom

 

Záleží na tom, akým jazykom lásky hovoríte

Pred tridsiatimi rokmi autor a pastor Gary Chapman predstavil myšlienku, že existuje päť spôsobov lásky. Chapman tvrdí, že každý človek má niektoré jazyky lásky, ktoré uprednostňuje pred inými, a že vzťahy budú najlepšie fungovať, keď sa budeme snažiť prejavovať lásku v jazykoch, ktoré druhá osoba najviac uprednostňuje.

Foto: Jep Gambardella

Tu je päť jazykov lásky, ktoré vymedzil:

  • Slovné potvrdenia: Vyjadrenie náklonnosti a starostlivosti. Slovné vyznania o tom, čo si na druhom ceníte, a ako je pre vás dôležitý.

 

  • Kvalitne strávený čas: Trávenie spoločného času, pri ktorom sa sústredíte na prítomnosť druhej osoby.

 

  • Služba: Starostlivosť a s ňou spojené úkony, ktoré pomôžu druhému, aj keď pre vás nemajú žiadny pozitívny význam.

 

  • Darčeky: Darovanie vecných darov, ktoré ukazuje, že skutočne myslíte na priania druhého.

 

  • Fyzický dotyk: Používanie fyzických prejavov náklonnosti.

 

 

Titulná foto: Pixabay

Pokračujte na ďalší príspevok »