Nezvyčajná Cordoba

Cordoba – súčasť andalúzskej svätej trojice

Patrí medzi svätú trojicu Andalúzie, ročne privíta tisíce turistov a zanechá vo vás nezabudnuteľný historický zážitok. Aby toho nebolo málo, tak je výnimočná aj v iných oblastiach – napríklad spolunažívanie Židov, Kresťanov a Arabov. Cordoba – španielska perla, ktorá stojí za návštevu. Tapas v úzkych uličkách, vychladená sangria a chutná paella nie sú jediným zážitkom, ktorý vám zostane vo vašej mysli po tejto návšteve. Pozrieme sa spoločne v čom je Cordoba výnimočná.
Vydané 28. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

„Kto nepozná prístav, do ktorého sa chce plaviť, tomu nie je žiadny vietor priaznivý.“

Ak sa pýtate, prečo článok s cestovateľskou tematikou začína práve týmto citátom, tak odpoveď je filozof Seneca. Práve tento filozof pochádza z Cordoby a toto je jeho citát. Keďže vy ten prístav poznáte, správny vietor vás zavedie práve do andalúzskej Cordoby, a to aj napriek tomu, že tam žiaden prístav nie je. Ako staré známe hovorí, všetky cesty vedú do Ríma, v tomto prevedení vedú do Cordoby.

Zdroj: https://en.yestherapyhelps.com/

V čom Cordoba vyniká?

Pre „španielofilov“ je jedno o aké španielske mesto ide, pointa je, aby bolo španielske, pretože tie majú svoju atmosféru. Keď padne reč na Cordobu, tak ako prvé vám asi napadne Seat Cordoba, čo je úzko späté práve s našou Cordobou. V tomto prípade auto necháme autom a budeme sa venovať práve cestovaniu.

Z pochopiteľných dôvod teraz nie je tak jednoduché odísť na víkendovku do Cordoby, no prečo sa na ňu vopred nepripraviť.

Zdroj: https://pixabay.com/

Patio

Pre milovníkov kvetov a krásnych jarných farieb je návšteva patia – teda otvorený vnútorný priestor domu nadväzujúci na rímske átrium – nezabudnuteľným zážitkom. Má to veľmi špecifickú atmosféru a najlepšie je to vtedy, keď sa tam stretnú domáci Španieli a hlasno sa bavia na rôzne témy a popíjajú si po dúšku čiernej kávy.

INZERCIA

Zdroj: Radka Malinčáková

Cordoba je preslávená práve týmito patiami, pretože sa tam súťaži, ktoré patio je lepšie vyzdobené kvetmi. Domáce paničky sa pozoruhodne starajú o svoje kvety a starostlivo premieňajú svoje klasické polievačky tak, aby mohli poliať kvety v najvyšších poschodiach patia bez toho, aby sa niektorý kvet poškodil.

Dokonca pre turistov, tuším za poplatok 5-10€ je možná aj prehliadka najkrajších patii v celom meste. Stoji to za pohľad. Veľmi populárne sú aj patia, v ktorých je reštaurácia – zaručená atmosféra a španielska nálada. Veľkosť patia je individuálna a závisí od samotnej veľkosti budovy. V tých väčších patiach sa môže nachádzať aj malá fontánka či poprípade pomarančovník.

Zdroj: Radka Malinčáková

Mešito – katedrála

Slovné spojenie, ktoré je samo o sebe nezlučiteľné s významom nie to ešte s prenesením do praxe. Práve Cordoba je v tomto jedinečná, že túto kombináciu zvládla preniesť do reality. Náboženstvo je téma sama o sebe veľmi citlivá a istým spôsobom formuje spoločnosť a Cordoba je názorným príkladom ako sa s tým popasovať bez žiadnej ujmy.

Zaujímavosťou je, že táto stavba sa zrodila pôvodne ako kresťanská bazilika a až v 8. storočí, keď Pyrenejský polostrov ovládli Arabi, sa stavba začala meniť na mešitu. Neskôr bola opäť prestavená na katedrálu, ktorú poznáme aj v dnešnej podobe.

Zdroj: Radka Malinčáková

Stavba predstavuje unikát pre nejedného architekta a zaberá plochu dvoch veľkých futbalových ihrísk situovaných vedľa seba. Interiér je zaujímavejší o to viac, že sa podobá ako aj na katedrálu tak aj na mešitu – zvláštne ako tieto dve protichodné náboženstva našli spoločnú cestu týmto spôsobom. Vo vnútri sa nachádza približne 800 nosných pilierov a stavba sa radí medzi tretiu najväčšiu mešitu sveta.

Zdroj: Radka Malinčáková

Keďže Cordoba sa nesie v duchu patii, tak ani na tomto posvätnom mieste nesmie chýbať jedno. Práve v tejto katedrále je mega veľké patio plné pomarančových stromov, ktoré v lete poskytuje únik pred horúcimi slnečnými lúčmi. Táto andalúzska perla sa vyznačuje aj nadmierne horúcimi letami, kedy sa ortuť teplomera vyšplhá do takmer 40 stupňov.

Židovská štvrť v kresťanskom meste

Nie len mešita, ale práve aj židovská štvrť zvaná Judería sú paradoxami samotného mesta. Nízke domčeky, úzke uličky a biele farby. Tieto znaky Vám napovedia, že vás vaše túlavé topánky zaviedli práve do Juderíe. Množstvo remeselníkov tam predáva svoje ručne vyrobené suveníry s tematikou Cordoby a Španielska, ktoré sa nedajú prehliadnuť svojou pestrosťou a vôňou kože.

Zdroj: Radka Malinčáková

Do mesta vedie most so 16 nosnými oblúkmi, ktorý je vstupom do historickej časti mesta. Bol postavený ešte Rimanmi a v noci je veľmi pekne osvetlený. Z vlastnej skúsenosti viem, že chodník vedúci popri rieke zaručí veľmi príjemnú prechádzku hlavne večer, keď je mesto osvetlené a pozadie dotvára mohutná stavba katedrály.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ak sa do Cordoby chystáte, najlepší čas je jar a jeseň. Vtedy sú totiž teploty veľmi príjemné a v porovnaní s našim podnebným pásmom aj znesiteľné. V lete by to bolo utrpenie a honba za tieňom.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »