Dokáže nám správna posteľ zabezpečiť lepší spánok?

Ak dlhé hodiny hľadíte do stropu a neviete zaspať, vedci možno prišli na účinné riešenie. Spánok by mohli uľahčiť špecificky upravené matrace. Čo riadi náš spánok? Ako si kto ustelie, tak bude spať – hovorí slovenské príslovie. Ak to vezmeme doslova, bolo by skvelé, keby to tak fungovalo. Za kvalitu spánku však môžu hlavne vnútorné… Prečítať celé
Vydané 25. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ak dlhé hodiny hľadíte do stropu a neviete zaspať, vedci možno prišli na účinné riešenie. Spánok by mohli uľahčiť špecificky upravené matrace.

Čo riadi náš spánok?

Ako si kto ustelie, tak bude spať – hovorí slovenské príslovie. Ak to vezmeme doslova, bolo by skvelé, keby to tak fungovalo. Za kvalitu spánku však môžu hlavne vnútorné biologické rytmy nášho tela. Takzvaným cirkadiánnym rytmom sa postupne pripravujeme na prechod z denného režimu na nočný. Zhruba hodinu pred zvyčajným spánkom sa zo stredu tela uvoľňuje teplo a náš tep postupne klesá.

Cirkadiánnemu rytmu podlieha vylučovanie hormónov ako sú kortizol, rastový hormón či melatonín. zdroj: pexels.com

Každé hodiny majú pomyselné srdce, ktoré ich riadi. V prípade ľudského tela tento proces zabezpečuje hypotalamus. Táto časť mozgu reguluje množstvo telesných funkcií a pôsobí ako termostat. Hypotalamus dostáva neustály tok informácií z teplotných senzorov v končatinách tela, z ktorých každá obsahuje komplexné siete žíl a tepien.

Keď sa ukladáme na spánok, tento telesný termostat rozošle pokyn systému nervov umiestnených pozdĺž miechy na krku. Akonáhle zaspíme, krvné cievy sa rozšíria na približne 10-násobok svojho obvyklého priemeru, čo im umožní odviesť až polovicu všetkej krvi čerpanej zo srdca. Naše telá zostanú v tomto stave dokým sa nezobudíme. Vtedy začne krv prúdiť späť do jadra.

Manipulácia s vedomím

Správne nastavené spánkové hodinky je však niekedy ťažké dosiahnuť. Poruchy cirkadiánneho rytmu spôsobujú, že ráno spíme dlhšie a v noci sme produktívni. To častokrát súvisí s nepozornosťoui a únavou počas dňa. Ak na úpravu režimu nepomáhajú ani rady ako teplý kúpeľ či sprcha pred spaním, musíme mozog oklamať iným spôsobom.

INZERCIA

spánok

Únava nás po prebdenej noci dokáže zastihnúť v najnevhodnejšej chvíli. zdroj: unsplash.com

Lekárska fakulta na Harvarde sa týmto problémom zaoberá už niekoľko rokov. Doktor Shahab Haghayegh spolu so svojím tímom posunuli výskum o krok ďalej. Navrhli celý spánkový systém s kontrolovaním teploty, s cieľom oklamať telo, aby rýchlejšie zaspalo. Ich pokus tvorili dve časti: vyhrievaný vankúš a matrac, ktorý zahrieva a chladí.

Prvých 30 minút po tom, čo používateľ zhasne svetlá, vankúš jemne zahrieva pokožku krku. Stimulácia nervových buniek v krčnej mieche spôsobí, že termostat mozgu zachytí ilúziu nahriateho jadra. Hypotalamus aktivuje odtok krvi z jadra tela do končatín a človek rýchlejšie zaspí.

Pomohol špeciálny matrac

Matrac má dve teplotné zóny: chladnejšia oblasť v strede je obklopená teplou oblasťou na okrajoch. Keď sa vyhrievací systém vankúša automaticky vypne, tieto zóny by mali udržiavať vysoký teplotný rozdiel medzi telesným jadrom a končatinami počas noci.

Aby otestovali výkon spánkového systému, Haghayeghov tím požiadal o pomoc 11 mladých, zdravých účastníkov. Každý z nich strávil jednu noc spánkom na normálnej posteli a ďalšiu na matraci a vankúši s regulovanou teplotou.

Pre dosiahnutie presnejších výsledkov, výskumníci pozmenili časový režim. Účastníkom nariadili ísť do postele o dve hodiny skôr ako zvyčajne. V tom prípade trvalo dlhšie, než sa im aktivovali cirkadiánne rytmy. Po zobudení museli vedcom podať správu o kvalite spánku. Haghayeov tím taktiež monitoroval mozgovú aktivitu a zisťovali koľko času prešlo, kým každý z nich zaspal.

Systém preukázal jasný vplyv na vnútorný biologický rytmus. Vďaka nemu ľudia dokázali zaspať za približne 35 minút – takmer o 50 minút rýchlejšie v porovnaní s normálnou posteľou. Okrem toho účastníci hlásili lepšiu kvalitu spánku so zapnutým vyhrievaním a chladením matraca.

Dôležitá je dostupnosť

Z odborného hľadiska sa nepravidelný spánok rieši liekmi alebo terapiou jasným svetlom. Procedúru riadi špecialista na spánkové poruchy a dotyčný je vystavený silnému svetlu po dobu jednej až dvoch hodín. Výsledkom je prestavenie vnútorných hodín tak, aby sa zjednotili s dňom a nocou.

spánok

Absencia kvalitného spánku nemusí byť vždy znakom zlého životného štýlu. zdroj: unsplash.com

Haghayegh očakáva, že výsledky pripravia cestu pre komerčne dostupné matrace a vankúše, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť naše spánkové návyky. Z dlhodobého hľadiska by takéto systémy mohli dokonca odvrátiť problémy súvisiace s nedostatkom spánku.

Prieskum si vyžaduje ďalšie technické inovácie, kým ich vykurovacie a chladiace systémy budú môcť byť cenovo dostupné a zaradené do existujúcich technológií matracov. Vďaka možnej spolupráci so známymi výrobcami výskumníci dúfajú, že lepší nočný spánok bude čoskoro dostupný pre každého.

Zdroje: www.bigthink.com, www.zdravoteka.sk

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »